Praha - Česká spořitelna (ČS) dnes zveřejnila ekonomické výsledky za první čtvrtletí letošního roku. Největší tuzemské bance klesl čistý zisk meziročně o 7,9 procenta na 3,4 miliardy korun. Rakouská bankovní skupina Erste Group, která ovládá ČS, hlásí čistý zisk 274,7 milionu eur (zhruba 7,4 mld. Kč).
Na poklesu se významně podílí snížený čistý zisk z obchodních operací, který byl v loňském období mimořádně vysoký vlivem jednorázové změny metodiky při oceňování derivátů.
Čistý zisk z obchodních operací a aktiv oceňovaných reálnou hodnotou se ve srovnání se stejným obdobím roku 2015 snížil o 46,8 procenta na 0,6 miliardy korun. Bance se ale podařilo pokles částečně kompenzovat navýšením zisku z cizoměnových operací.
Provozní zisk se oproti loňským třem měsícům snížil o 14,4 procenta na 5,1 miliardy korun. Celkové provozní náklady se snížily o 1,2 procenta na 4,4 miliardy korun. "A to navzdory rostoucím nákladům na informační technologie ve spojení s pokračující digitalizací banky a rostoucím požadavkům bankovní regulace," uvedla banka.
Bilanční suma banky se zvýšila o 7,8 procenta na 997,2 miliardy korun, v porovnání s loňským 1. čtvrtletím se změnila struktury aktiv. Zvýšil se objem poskytnutých úvěrů klientům, vkladů u centrální banky a aktiv držených do splatnosti. Snížil se objem realizovatelných finančních aktiv a investičního majetku.
Objem portfolia klientských úvěrů se meziročně zvýšil o 6,5 procenta na 574,3 miliardy korun. Podle předsedy představenstva ČS Tomáše Salomona právě silný růst úvěrů a zlepšující se kvalita portfolia pozitivně ovlivnily úroveň čistého zisku.
"Pokles zisku je do značné míry způsobený změnou účetních postupů, což je jednorázová změna," komentoval výsledky analytik společnosti Finlord Boris Tomčiak. Taktéž výrazně poklesl zisk z poplatků, jelikož konkurence na finančním trhu je silná a klienti požadují bankovní produkty s nízkými poplatky.
"Klesající úroková marže a poplatky znamenají, že banka bude v nejbližších měsících hledat jiné cesty, jak zvýšit ziskovost. Jednak bude tlačit na vyšší využití technologií a digitalizace a pak bude klientům nabízet produkty s vyšší cenou," míní Tomčiak.
Psali jsme: Komerční bance klesl v prvním kvartálu zisk, její majitel naopak posílilBilanční suma skupiny Erste vzrostla v úvodním kvartálu letošního roku na 206,4 miliardy eur (zhruba 5,6 bilionu Kč) z loňských 199,7 miliardy. Bance mírně vzrostly úvěry a jiné pohledávky za klienty. Na straně pasiv se zvýšily vklady bank klientů i klientů.
Čistý úrokový výnos Erste Group klesl v prvním čtvrtletí na 1,092 miliardy eur z 1,098 miliardy ve stejném období loňského roku. Bance poklesl také výnos z poplatků a provizí, a to zejména v důsledku nízkých příjmů z obchodů s cennými papíry a z platebních služeb. To spolu se zaúčtováním většiny příspěvků do systému pojištění vkladů způsobilo, že skupině v prvním kvartálu klesl provozní zisk na 620,5 milionu eur.
Bance se na druhé straně zlepšila kvalita aktiv na úroveň roku 2009. "Nadále rostly klientské úvěry, ačkoli tento růst jen částečně zmírnil pokles čistého úrokového výnosu. Ten byl ovlivněn negativními sazbami," sdělil médiím předseda představenstva Erste Group Bank Andreas Treichl.
Související
Češi projevují stále větší zájem o investování, potvrzují data z České spořitelny
Česká spořitelna končí s vydáváním nových vkladních knížek
Česká spořitelna , Erste Group Bank , Ekonomika
Aktuálně se děje
včera
Policie řeší nevídaný podvod. Žena z Táborska uvěřila, že jí píše Depp
včera
Zemřel legendární jazzman Sonny Rollins. Dvakrát zahrál i v Česku
včera
Praktici budou předepisovat více léků. Novinka začne platit od července
včera
Církev prozradila, jak dále naloží s lebkou svaté Zdislavy
včera
Zemřel někdejší odborový předák a politik Richard Falbr
včera
Prezident Pavel odvolal rektorku brněnské JAMU
včera
Střední školou v Táboře otřáslo úmrtí maturanta. Případem se zabývá policie
včera
Jste noví, máte smůlu. EU zvažuje, že budoucím členským státům odepře právo veta
včera
V Perském zálivu už nemáte žádné bezpečné útočiště, vzkázal USA po náletech Modžtaba Chámeneí
včera
Stadiony MS ve fotbale 2026: velkolepé arény, kde se bude psát historie
včera
Dominik Feri jde na svobodu. Soud ho pustil z vězení
včera
Pavel má připravenou kompetenční žalobu, pokud ho vláda nepustí na summit NATO
včera
Kde je slibovaná dohoda s Íránem? Potrvá to, přiznal Rubio
včera
Írán pálil po americké stíhačce a sestřelil dron. Za nové nálety hrozí odvetou
včera
CNN: Trumpova administrativa zakázala klíčovým lékařským pracovníkům v USA mluvit s WHO
včera
Vydírání, vždyť na Kyjev útočí od začátku invaze, reaguje Ukrajina na ruskou výzvu k evakuaci
včera
Zdravotníci nestíhají. Ebola se šíří rychleji, než jak postupují záchranné práce, přiznává WHO
včera
USA opět zaútočily na Írán
včera
Výhled počasí až do prvních dní astronomického léta. Meteorologové řekli, jak bude
25. května 2026 21:58
Moravec musí zaplatit pokutu, tvrdí Česká televize
Očekávaným způsobem zareagovala Česká televize na spuštění nového mediálního projektu Václava Moravce, který letos veřejnoprávní stanici opustil. Vedení televize bude po novináři požadovat, aby zaplatil pokutu plynoucí z konkurenční doložky.
Zdroj: Jan Hrabě