Praha - Téměř desetina obyvatel Česka, tedy zhruba 1,02 milionu lidí žije pod hranicí příjmové chudoby. Pro jednotlivce loni činila asi 10.220 korun a pro rodinu se dvěma menšími dětmi 21.461 korun.
Proti předchozímu roku se limit zvedl o 300 korun. Míra ohrožení chudobou se nezměnila. Zlepšila se ale materiální situace lidí, je nejlepší za posledních deset let. Výsledky průzkumu představil dnes na tiskové konferenci Český statistický úřad (ČSÚ). ČR patří v EU dlouhodobě k zemím s nejnižší mírou chudoby.
Průzkum podmínek domácností se koná ve 32 zemích. V Česku se statistici ptali tisíců rodin. Výsledky jsou většinou za rok 2014.
"Příjem domácností se zvýšil (v roce 2014) nominálně, ale i reálně, a to o 2,4 procenta. Nejvíc rostl u domácností zaměstnanců. Míra ohrožení příjmovou chudobou se dlouhodobě pohybuje mezi devíti a deseti procenty. ČR tuto hodnotu vykazuje jako jednu z nejnižších v EU," uvedla Šárka Šustová z ČSÚ. Hranice příjmové chudoby odpovídá 60 procentům mediánu příjmu. Na medián nedosáhne polovina lidí.
Příjmová chudoba hrozí čtyřem procentům lidí, kteří pracují. Pod hranicí je sedm procent důchodců, 15 procent dětí do 16 let a 45 procent nezaměstnaných. Tři čtvrtiny důchodců, jimž hrozí příjmová chudoba, žijí samy. Většinou jsou to ženy. Třetina dětí pod hranicí chudoby vyrůstá v neúplných rodinách. Desetina chudých chlapců a děvčat ale žije s oběma rodiči, kteří pracují.
Související
Miliardáři by mohli zastavit hlad i chudobu. Nechtějí, a nikdo to po nich ani nemůže chtít
Česko ochromila stávka. Má Fiala pravdu, když zmiňuje politické ambice odborářů?
Aktuálně se děje
před 11 minutami
Pošta zavírá několik partnerských pošt. Kontrola odhalila vážné problémy
před 58 minutami
Princ Harry se po útocích ozval kvůli antisemitismu v Británii
před 1 hodinou
Ledoví muži a poslední záchvěv zimy. Na horách opět bylo až 10 centimetrů sněhu
před 2 hodinami
Doporučení, připomínky i výtky. Klempíř se zákonem o ČT na řadě míst narazil
před 3 hodinami
Hantavirus se potvrdil u dalšího člověka z paluby MV Hondius
před 4 hodinami
Experti úspěšně zachránili lebku svaté Zdislavy, oznámila policie
před 5 hodinami
WHO reaguje na epidemii eboly v Africe. Z DR Kongo se rozšířila do Ugandy
před 5 hodinami
Eurovize má bulharskou vítězku. Žižka doplatil i na technické potíže
před 6 hodinami
Ukrajinci v noci útočili na Moskvu. Zemřeli nejméně tři lidé
před 7 hodinami
Je to Timmy, potvrdili Dánové po zkoumání uhynulé velryby
před 8 hodinami
Policie zasahovala v Chomutově. Muž se zbraní se procházel po městě
před 9 hodinami
Víkendové počasí bude za týden jiné, vyplývá z výhledu
Aktualizováno včera
MS v hokeji: Slovinsko vs. Česko 3:2. Blamáž s outsiderem, rozhodlo prodloužení
včera
Poslední sbohem pro Oskara Petra. Rozloučit se přišli slavní hudebníci
včera
Pilotní provoz rychlosti 150 km/h na D3 se prodlužuje do konce roku
včera
Počasí nenaplní předpoklady. Meteorologové zrušili platnou výstrahu
včera
Zloděj lebky svaté Zdislavy dal soudu slib. Relikvii vnímal jako reklamní poutač
včera
Slováci na úvod vydřeli tři body v zápase s Norskem, Rakušané zvládli duel s Británií
včera
Smutní i Karel III. Na královské jezdecké show zemřel voják
včera
Záchytka jako český vynález. První protialkoholní stanice se otevřela před 75 lety
Protialkoholní záchytné stanice slaví 75 let. Dne 15. května roku 1951 byla uvedena v provoz první „záchytka“ na světě, a to v Praze u Apolináře.
Zdroj: Lucie Žáková