Karviná -Vedení těžební společnosti OKD, kterou poslal soud do úpadku, zatím neobdrželo žádné nabídky na přímé úvěrové financování. ČTK to po dnešním jednání vedení firmy s insolvenčním správcem sdělil mluvčí OKD Ivo Čelechovský.
Společnosti dochází hotovost a hrozí, že například nebude mít na květnové výplaty. To by podle odborářů mohlo vyvolat protesty horníků.
"Vedení společnosti OKD ve spolupráci s insolvenčním správcem vyvíjejí maximální úsilí, aby zajistili finanční prostředky na úhradu mezd a profinancování výroby," sdělil po jednání mluvčí OKD Ivo Čelechovský. Varianty na využití možných externích zdrojů k těmto úhradám podle něj byly hlavními body dnešního jednání.
Insolvenční správce Lee Louda před jednáním ČTK řekl, že ohledně provozního financování těžební firmy OKD by mohlo být jasněji do konce týdne. "V tomto týdnu by se měly shromáždit nabídky na externí financování a my je budeme vyhodnocovat. Primárně samozřejmě to jednání vede OKD jako dlužník. Já jsem účasten těch jednání a případně samozřejmě i vyhodnocování těch nabídek," řekl Louda.
Podle Čelechovského obě strany konstatovaly, že vedení OKD prozatím žádné nabídky na přímé úvěrové financování neobdrželo. "V tomto kontextu ale eviduje tři indikativní nabídky, které by bylo možno k alternativnímu financování do budoucna využít a které vedení těžařské firmy i insolvenční správce musí nejprve velmi pečlivě zanalyzovat," uvedl Čelechovský. Využití uvedených nabídek by ale podle něj bylo časově náročné.
Insolvenční správce řekl, že už začíná s přezkumem pohledávek a zajišťováním majetku. Uvedl, že nabídky na odkup OKD, jako učinila skupina v čele s finančníkem Pavlem Tykačem, zatím nemůže komentovat. "K mému překvapení se to dozvídám z tisku. Budeme o tom jednat i s odbory, ale v podstatě ty parametry ani neznám," řekl Louda.
OKD na sebe podala insolvenční návrh na začátku května. Firma dluží více než 650 věřitelům přes 17 miliard korun, nedokáže své závazky splácet a její majetek nedosahuje hodnoty sedmi miliard korun. Krajský soud v Ostravě následně vyhlásil úpadek firmy.
Do insolvenčního řízení se už se svými pohledávkami přihlásilo přes 60 věřitelů, kteří po OKD chtějí celkem více než deset miliard korun. Ministr průmyslu Jan Mládek (ČSSD) tento týden uvedl, že svoje pohledávky u insolvenčního správce samozřejmě přihlásí i stát.
Insolvenční řízení může skončit reorganizací či konkurzem. Při konkurzu je zpeněžen veškerý majetek dlužníka a výtěžek si rozdělí věřitelé. V případě reorganizace, kterou navrhuje vedení OKD, společnost dál funguje podle reorganizačního plánu, který schvaluje věřitelský výbor i soud.
OKD zůstává v provozu, v dolech se dál těží uhlí. Firma má nyní zhruba 9800 kmenových zaměstnanců, 2500 dodavatelských a 200 agenturních pracovníků. Ztráta zaměstnání ale hrozí i dalším tisícům lidí v navazujících profesích.
Související
Fotbal v Karviné nad propastí. Primátor a šéf klubu zmizel, sponzor končí spolupráci
130 let od jedné z největších důlních katastrof u nás. Co se stalo v Karviné roku 1894?
Aktuálně se děje
včera
Princ William odložil dekorum. Záběry z fotbalu obletěly celý svět
včera
Politici zareagovali na tragédii v Pardubicích. Ozval se i premiér Babiš
včera
Recidivista míří k soudu. Policie navrhla jeho obžalobu za vraždu v Mírově
včera
Moravec představil pořady nového projektu. Otázky oprášil a přejmenoval
včera
OBRAZEM: Druhý den se sudetskými Němci v Brně. K jednomu stolu přišli i protestující
včera
Svědci mohou stále mluvit o bývalém princi Andrewovi, připomněla policie
včera
Policie vznesla obvinění z vraždy v případu čtvrtečního napadení v Pardubicích
včera
Půl roku od prvního zákazu sociálních sítí: Jak se žije mladým v Austrálii dnes?
včera
Turecko a Austrálie odhalily ústřední téma letošního klimatického summitu COP31
včera
Projekt mucholapka: Jak americká armáda trénuje obranu před drony z Běloruska?
včera
NATO by se nakonec mohlo podílet na znovuotevření Hormuzského průlivu, připustilo Švédsko
včera
Trump je zklamaný. NATO čeká jeden z nejdůležitějších summitů v historii, varoval Rubio
včera
Ne znamená ne. Grónsko jasně vzkázalo Trumpovi, že není na prodej
včera
Elektřina je vzácnost, o seniory se nikdo nestará. Jak se žije lidem na Kubě pod americkou blokádou?
včera
Chlapec předškolního věku z Ostravy zemřel na záškrt. Nebyl očkovaný
včera
Rutte představil plán, jak udržet USA v NATO
včera
Chybí i rukavice nebo roušky. Na současné epidemii eboly má velký podíl Trump, shodují se experti
včera
Kuba představuje pro Spojené státy hrozbu, prohlásil Rubio. Podle odborníků se schyluje k válce
včera
Žena, která přežila hantavirus, promluvila o nesnesitelných bolestech. Nezvládla ani sáhnutí na vlasy
včera
Počasí rozdělí Česko. Místy hrozí tropy, jinde bude výrazně chladněji
Je před námi poslední pracovní den před víkendem, jenž může přinést jednu letošní premiéru. Potvrzuje to i nejnovější předpověď Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) na nadcházející volné dny.
Zdroj: Jan Hrabě