Praha - Věřitel Česká spořitelna podala už tři ústavní stížnosti v kauze konkurzu prostějovského Oděvního podniku (OP). V neděli o tom informoval server Týden.cz.
Krajský soud podle firmy konal protiprávně při konkurzním řízení. "Na základě veřejně dostupných informací o rozvrhu práce Krajského soudu v Brně a přidělování insolvenčních věcí v lednu 2010 se domníváme, že řízení nemělo být přiděleno panu Kozákovi, ale jinému soudci," sdělila Týdnu mluvčí České spořitelny Kristýna Havligerová.
Podle spořitelny bylo v případě Oděvního podniku porušeno právo na zákonného soudce a spravedlivý proces. V ústavní stížnosti ze dne 13. září, která je zveřejněna v internetové verzi insolvenčního rejstříku, spořitelna naznačuje, že soudce Kozák není nestranný a insolvenční řízení Oděvního podniku je zmanipulované. Tato stížnost podle serveru není jedinou, již spořitelna podala. "K dnešnímu dni byly podány tři ústavní stížnosti," řekla Havligerová.
Podle Týdnu soudce Kozák na to zatím nechce reagovat. "Ústavní stížnost v tomto směru jsem doposud oficiálně neobdržel, zatím zveřejněná ústavní stížnost se týká jiných otázek, takže předpokládám, že jde o další, Českou spořitelnou avizovanou, stížnost, a nepovažuji za vhodné a přijatelné, abych se k takovým podání vyjadřoval nejprve pro média a teprve poté oficiálně," uvedl soudce a místopředseda Krajského soudu v Brně Jan Kozák.
Oděvní podnik je v insolvenčním řízení od 18. ledna, kdy návrh na úpadek podala firma sama. Krajský soud v Brně o jejím úpadku rozhodl přesně po týdnu, insolvenčním správcem jmenoval brněnského advokáta Jaroslava Svobodu. Soudu se přihlásilo celkem 230 věřitelů. Věřitelé původně upřednostnili reorganizaci firmy, kterou potvrdil i soud, reorganizační plán však nikdo nepředložil. Proto soud poslal firmu 3. května do konkurzu.
Závazky Oděvního podniku přesáhly 1,6 miliardy korun, z toho 1,3 miliardy původně připadalo na trojici bank (Česká spořitelna, Raiffeisenbank a Citibank). Pohledávku Raiffeisenbanky však v květnu koupila pražská společnost Pyrghos Lefkos, po spořitelně se stala druhým největším věřitelem.
Majetek Oděvního podniku tvoří především výrobní areály, a to v Prostějově, Jeseníku, Ostravě, Uherském Hradišti, Konici, Lošticích, Uherském Ostrohu, Brodku u Prostějova a Drahanech. Firma má i skladové prostory v Prostějově a Olomouci, vlastní i rekreační objekty ve Svatouchu na Chrudimsku, v Prostějově a v Mostkovicích.
Prostějovský Oděvní podnik ještě před dvěma lety zaměstnával kolem 3800 lidí, v polovině května to bylo 773 lidí. V roce 2009 hospodařil podle neauditovaných výsledků se ztrátou 363 milionů korun proti ztrátě 1,085 miliardy korun o rok dříve. Loni utržil 1,13 miliardy korun, což bylo meziročně o 42 procent méně než v předchozím roce.
Související
ÚS zamítl stížnost firmy Bourke Trust ve vleklé insolvenční kauze
Kauza exšéfa OP Prostějov nekončí, žalobce se odvolal proti zprošťujícímu verdiktu
Aktuálně se děje
před 3 minutami
Smutný konec příběhu malého Itala. Po nepovedené transplantaci zemřel
před 51 minutami
Češi se znovu sešli na podporu Ukrajiny. Je to i naše válka, prohlásil Pavel
před 1 hodinou
Voborníková "zachránila" český biatlon. V hromadném závodě získala bronz
před 1 hodinou
Slovensko zasáhlo poměrně silné zemětřesení
před 2 hodinami
Curleři zakončili olympiádu výhrou nad Švédy, sdruženáři osmí. Hokejistky si rozdělily medaile
před 3 hodinami
Jakému clu teď bude podléhat Česko? U vývozu z EU může klesnout i vzrůst, rozhodne Trump
před 4 hodinami
Olympijský Milán uvidí očekávané zámořské hokejové finále. Slováci budou obhajovat bronz
před 4 hodinami
Počasí se mění. Hrozí ledovka a povodně, varují meteorologové
před 5 hodinami
Rychlobruslař Jílek byl na patnáctistovce tentokrát daleko za nejlepšími
před 5 hodinami
Tragédie na českých horách. Lyžařka nepřežila srážku v Harrachově
před 6 hodinami
Zemřel seriálový herec Eric Dane. Hvězda Chirurgů podlehla nemoci ALS
před 6 hodinami
ANO by vyhrálo sněmovní volby. Motoristům už šlape na paty hejtman Kuba
před 7 hodinami
Krčmář ve svém posledním olympijském závodě senzačně bojoval o medaili. Masák ovládl Nor
před 7 hodinami
Britové chtějí zařídit, aby se Andrew za žádných okolností nestal králem
před 8 hodinami
Shiffrinová prolomila olympijské prokletí, Klaebo získal desáté zlato. Curleři zapsali druhou výzvou
před 10 hodinami
Počasí: Mrazy končí, jaro se blíží. Příští týden se citelně oteplí
včera
Co v praxi změní soudní rozhodnutí o zrušení cel? Návrat do normálu se ani zdaleka nekoná
včera
Slováci mohou po Pekingu získat další olympijskou hokejovou medaili. Poperou se o ni i USA a Finsko
včera
Původní cla platí, oznámil Trump a obratem zavedl další. Soudce označil za hlupáky
včera
Babiš vyřešil střet zájmů. Vložil akcie Agrofertu do svěřenského fondu RSVP Trust
Premiér Andrej Babiš (ANO) oficiálně potvrdil, že dokončil převod všech akcií holdingu Agrofert do nově vytvořeného svěřenského fondu s názvem RSVP Trust. K tomuto kroku se odhodlal po získání nezbytných souhlasů od regulačních úřadů tří členských států Evropské unie, kde jeho firmy působí. Babiš své rozhodnutí oznámil na sociální síti X s tím, že tímto definitivně vyřešil otázky týkající se svého možného střetu zájmů.
Zdroj: Libor Novák