Ostrava - Jen šest minut trvalo dnešní druhé přezkumné řízení ve věci těžební společnosti OKD u Krajského soudu v Ostravě. Týkalo se dvou pohledávek, které nebyly přezkoumané při prvním řízení v srpnu. Pohledávku polské společnosti Kopex ve výši 153.360 korun insolvenční správce Lee Louda uznal a pohledávku společnosti Veolia Průmyslové služby za 1,22 miliardy korun odmítl. Zástupce insolvenčního správce Ivo Šotek dnes u soudu toto rozhodnutí formálně potvrdil.
Řekl, že se může stát, že se bude muset uskutečnit ještě další přezkumné řízení, pokud na soud přijde ještě nějaká pohledávka, přestože lhůta pro jejich podání už uplynula. "Teoretická možnost je, že se přihlásí někdo z věřitelů z Evropské unie, protože tam ta dvouměsíční lhůta není daná," vysvětlil Šotek.
Zástupci společnosti Veolia Průmyslové služby se dnešního jednání nezúčastnili. Insolvenční správce nyní firmě musí zaslat písemné vyrozumění. Veolia pak bude moci podat žalobu, kterou by se uznání své pohledávky domáhala. Firma žádá 1,22 miliardy za nedodržení účiníku kosinus fí, jenž vyjadřuje rozdíl mezi dodanou a skutečně využitou energií, který velké firmy musí kompenzovat. Veolia tvrdí, že jí kompenzační zařízení, která společnost OKD používá, patří. To insolvenční správce odmítl. Podle jeho vyjádření v insolvenčním rejstříku při dřívějším odštěpení společnosti NWR Energy (nynější Veolia Průmyslové služby) zůstala kompenzační zařízení v majetku OKD.
Z informací v insolvenčním rejstříku vyplývá, že v posledních dnech přihlásili věřitelé soudu několik dalších pohledávek. Jednu z nich přihlásila i Veolia Průmyslové služby. Po OKD chce téměř 3,63 miliardy korun jako náhradu škody kvůli odmítnutí plnění Rámcové smlouvy o dodávkách a službách. Další pohledávky přihlásily paskovská společnost Green Gas DPB, která žádá 342 milionů korun, a slovenská firma U. S. Steel Košice, jež požaduje 14 milionů korun.
Psali jsme: Věřitelé OKD podali 20 žalob kvůli pohledávkám, k soudu ženou i insolvenčního správceŽaloby o uznání pohledávek už k soudu podalo 18 věřitelů, jejichž pohledávky se probíraly při prvním přezkumném řízení. Ve 20 žalobách se domáhají uznání pohledávek celkem za zhruba 13 miliard korun. Nejvíce chce banka Citibank, jež žádá uznání pohledávek za více než deset miliard korun. Citibank zastupuje držitele dluhopisů vydaných společností New World Resources, která je majitelem společnosti OKD, jež za dluhopisy ručila.
"Incidenční žaloby by se mohly věcně začít projednávat koncem příštího roku," řekla dnes mluvčí soudu Lucie Olšarová. Některé spory se mohou táhnout i několik let
Společnost OKD poslal soud do úpadku v červnu. Insolvenční návrh na sebe podala sama firma, poté co se vinou klesajících cen uhlí a předluženosti dostala do existenčních potíží. Pohledávky vůči OKD přihlásilo u soudu přes 550 věřitelů, kteří dohromady chtěli od firmy více než 23 miliard korun. Pohledávky za více než 17 miliard korun však insolvenční správce popřel.
V dolech OKD se dál těží uhlí. Věřitelé firmě v srpnu povolili reorganizaci. Vedení firmy nyní vypracovává reorganizační plán, na jehož zpracování má 120 dnů od schválení reorganizace, tedy do 9. prosince. Je ale možné, že vedení OKD požádá o prodloužení této lhůty. V podniku nyní i s dodavatelskými firmami pracuje asi 12.000 lidí.
Související
130 let od jedné z největších důlních katastrof u nás. Co se stalo v Karviné roku 1894?
Při čtvrtečním otřesu v dole na Karvinsku se zranilo 16 lidí
OKD , insolvence , Lee Louda
Aktuálně se děje
před 12 minutami
Pochválí se za bystrost a obratem usne. Co se děje se zdravím Trumpa?
před 15 minutami
Střelba v Chřibské se vyšetřuje jako vražda. Policisté zřejmě zasáhli zraněnou ženu
před 56 minutami
Nechápu, co děláš s Grónskem, napsal Macron Trumpovi. Ten mu pohrozil obřím clem na víno
před 1 hodinou
Z Trumpova „šílenství“ není návratu, obává se Evropa. Zvažuje náhradu NATO, bez USA s Ukrajinou
před 2 hodinami
Cesta zpět už neexistuje, řekl Trump Ruttemu o Grónsku. Pak zveřejnil mapu Kanady s vlajkou USA
před 3 hodinami
Projev obrovské hlouposti, nepochopitelný akt slabosti... Trump tvrdě kritizuje krok, který sám podpořil
před 4 hodinami
Počasí a sníh. Meteorologové vysvětlili, co se změnilo v posledních dnech
včera
Český lev představil nominované. Ceny budou předány za dva měsíce
včera
Fico se s Trumpem bavil o EU. Podle obou politiků je v hluboké krizi
včera
Smrt ženy v Jičíně. Podezřelým je cizinec, s partnerkou měl hádku
včera
Neříkejte mu, co má dělat. Fiala na kongresu ODS promluvil o své budoucnosti
včera
Vémolu na kauci propustili z vazby. Podíl na trestné činnosti nadále odmítá
včera
Zlomový okamžik ve válečnictví nastal před 115 lety. Letadlo přistálo na lodi
včera
Výhled počasí do poloviny února. Meteorologové očekávají další sněžení
včera
Experti kroutí hlavou. Ani oni netuší, proč vlastně Trump potřebuje Grónsko
včera
Norsko smetlo Trumpův dopis ze stolu: My o Nobelově ceně nerozhodujeme, vzkázalo
včera
Zemřel známý herec, moderátor a dabér Mojmír Maděrič
včera
Vláda odmítla zálohování PET lahví a plechovek, schválila Den české vlajky
včera
"Koupil jsem si glóbus za 15 tisíc, abych viděl, kde je." Babiš se odmítl postavit za Grónsko
včera
Střelba v Chřibské měla vztahový motiv. Útočník střílel na policisty, pak si vzal život
Tragická střelba otřásla v úvodu nového týdne Chřibskou na Děčínsku. Při útoku na městském úřadě přišel o život jeden člověk, mezi šesticí zraněných má být místní starosta. Útočník si zřejmě vzal život sám, předtím se dostal do přestřelky s přivolanými policisty. I v řadách policie došlo ke zraněním.
Zdroj: Jan Hrabě