Praha - Zpráva o zvýšení starobních důchodů potěšila koncem minulého roku řadu českých seniorů. Vláda jim přislíbila přilepšení o více než tři sta korun měsíčně. I přes zvýšení příjmů si ale v letošním roce budou muset senioři sáhnout hlouběji do kapsy. Zdražovat totiž budou základní suroviny i pohonné hmoty. Extrémně vysoké zůstanou také ceny nemovitostí.
Senioři pobírající starobní důchod si od nového roku polepšili o několik set korun. Základní výměra starobního důchodu se na základě nařízení vlády zvýšila o 110 Kč, procentní výměra pak stoupla o 2,2 %. „Průměrný důchod, který v tuzemsku v současnosti dosahuje 11 441 korun, se zvýšil o 309 korun za měsíc. O zvýšení důchodu přitom senioři nemusejí nijak žádat, stát jej provedl automaticky,“ upozornil ekonom Tomáš Kunc ze společnosti Senior Safe, která nabízí asistenční služby seniorům.
I přes to, že si senioři polepšili, však příliš neušetří. Zatímco loni dle ekonomů ke zdražování potravin téměř nedocházelo, v letošním roce odborníci očekávají postupný nárůst cen u většiny základních potravin. Důvodem je rostoucí inflace, ta se dle očekávání expertů vyšplhá v letošním roce až na 2 %. Za jejím růstem a souvisejícím zdražením zboží pak stojí především stále se zvyšující mzdy zaměstnanců, které výrobcům i prodejcům zboží zvyšují náklady.
Psali jsme: Do důchodu už ve 40? Ekonom prozradil, jak šetřit peníze Důchodci v ČR mají novou zálibu Důchody se od ledna 2017 zvýší. O kolik si senioři polepší?„Očekáváme, že v letošním roce dojde ke zdražení pekařských a cukrářských výrobků. Ceny pekařských výrobků jsou dlouhodobě podhodnoceny. K růstu vedou nejen zvyšující se mzdové nároky, ale i stále vyšší ceny základních surovin,“ řekl k tematice Tomáš Štanglica, obchodní ředitel společnosti NOPEK. „Je pravdou, že ceny vstupních komodit setrvale rostly. Především se jednalo o ceny mléčných výrobků, cukru, kávy a rostlinných tuků a olejů. I když tak děláme vše proto, abychom výrobky zdražovat nemuseli, v zájmu zachování kvality nám v některých případech nic jiného nezbývá,“ dodal Vratislav Janda, ředitel pro korporátní záležitosti společnosti Nestlé.
Dalším faktorem, jenž zdražení surovin podpoří, je pak dle některých prodejců postupný nárůst cen pohonných hmot. Ke zdražení ropy vedlo omezení těžby, na které se členové OPEC dohodli ke konci loňského roku. Více než osmiprocentní zdražení ropy tak vede k postupnému navyšování cen benzínu a nafty i v tuzemských podmínkách. Zatímco v lednu roku 2016 řidiči natankovali průměrně za 26,91 korun za litr, v prosinci se ceny pohonných hmot vyšplhaly na 29,57 korun. Nárůst cen o několik haléřů týdně však pokračuje i v novém roce. Například průměrná cena benzínu Natural v hlavním městě už v lednu přesáhla 30 korun. Benzín a nafta přitom mohou dle expertů postupně zdražit až o 4 koruny za litr.
Aktuálním tématem navíc i v letošním roce zůstávají vysoké ceny nemovitostí. Ty v loňském roce vystoupaly kvůli extrémně výhodným hypotékám nejvýše od roku 2007. Průměrná cena bytu v České republice činí dle serveru realitymorava.cz 2 393 591 korun, nejdražší byty jsou pak v Praze, kde může průměrná cena bytu překročit i 7,5 milionu korun. Vyšší poptávka po nemovitostech může navíc dle odborníků ovlivnit i nájemníky. „V době, kdy je výhodné nemovitosti prodávat, a naopak se snižuje poptávka po nájmech, se může stát, že se budou majitelé nájemních bytů svých nemovitosti zbavovat. Například pro seniory žijící v nájmu by to mohlo znamenat velký problém,“ řekl Tomáš Kunc ze společnosti Senior Safe.
25. března 2026 13:26
Válka v Íránu se propíše o peněženek Čechů. První velký dodavatel energií zdražuje
Související
Velikonoce i letos ovlivní důchody. Tři výplatní termíny budou jiné
Únorové důchody jsou nižší než lednové. Úřad vysvětlil důvod
důchodci, senioři , Ekonomika , tržby
Aktuálně se děje
před 52 minutami
Jak se americké armádě podařilo zachránit ztraceného letce? Na povrch vyplouvají první detaily
před 2 hodinami
Írán má čas do úterý večer. Trump stanovil přesný čas ultimáta, Teherán poslal ráznou odpověď
před 3 hodinami
Opravdu jde o terorismus? Výbušniny u plynovodu mohou být zinscenované, aby pomohly Orbánovi, míní experti
před 4 hodinami
USA mohou zítra uzavřít dohodu s Íránem, tvrdí Trump. Teherán řekl, za jakých okolností otevře Hormuzský průliv
před 5 hodinami
Trump ztratil nervy: Otevřete ten zas***** průliv, vy šílení parchanti, nebo budete žít v pekle, nadává Íránu
před 7 hodinami
U plynovodu na srbsko-maďarských hranicích našli výbušniny. Zasahují vrtulníky i pyrotechnici, Orbán svolal Radu obrany
před 8 hodinami
OBRAZEM: Takhle Zemi 50 let nikdo neviděl. Z mise Artemis dorazily i první snímky odvrácené strany Měsíce
před 9 hodinami
Začátek Orbánova konce? Magyar zacílil na mladé voliče, ti touží po svobodné zemi
před 10 hodinami
Macinka Pavla na summit NATO nepustí. Pojede tam s Babišem a Zůnou
před 11 hodinami
Ovládli jsme Luhanskou oblast, opakuje stále dokola Rusko. Podle expertů i Kyjeva je to aprílový žert
před 12 hodinami
Slovensko žádá Evropskou unii, aby obnovila dialog s Ruskem
před 13 hodinami
Americké síly úspěšně dokončily dramatickou záchrannou misi v Íránu. Našli ztraceného letce
před 15 hodinami
Počasí příští týden: Žádné oteplení se zatím nechystá
včera
Režim v Íránu se nezměnil. Po Trumpových útocích je naopak ještě tvrdší, míní analytici
včera
Podpora Putina je nejnižší od začátku invaze na Ukrajinu
včera
Rutte poletí kvůli útokům na členy NATO za Trumpem
včera
Záchranné týmy amerického letectva provádějí jednu z nejnebezpečnějších operací moderní historie
včera
Egypt učinil zásadní obrat ve své obchodní politice vůči Rusku a Ukrajině
včera
Jako z filmu Terminátor. Frontovou linii na Ukrajině začínají ovládat drony a roboti
včera
Politico: Magyara čeká očistec. Orbánův systém učinil Maďarsko prakticky neovladatelné
I přesto, že by opoziční lídr Péter Magyar dokázal v dubnových volbách porazit dlouholetého premiéra Viktora Orbána, čeká ho podle politických analytiků webu Politico doslova očistec. Orbán totiž během svých 16 let u moci vybudoval v Maďarsku komplexní systém „právních pastí“, které mají za cíl paralyzovat jakéhokoli jeho nástupce a učinit zemi prakticky neovladatelnou pro kohokoliv jiného než stranu Fidesz.
Zdroj: Libor Novák