Praha - Do elektronické evidence tržeb (EET) je zapojeno zhruba 138.000 podnikatelů, kteří už vydali zákazníkům 663 milionů účtenek. Finanční správa také vyrazila na kontroly, odhalila stovky nedostatků.
Celkem Finanční správa provedla v souvislosti s EET 17.647 kontrol, odhaleno bylo 2317 nedostatků. "Nejčastějším prohřeškem je nevystavení účtenky, nezasílání údajů do systému EET a neumístění informačního oznámení," uvedla mluvčí Finanční správy Petra Petlachová.
Uloženo bylo na místě 83 pokut celkem za 492.000 korun, a v 1619 případech předala věc k zahájení správního řízení.
EET začala loni 1. prosince pro restaurace a ubytování a od začátku letošního března pro podnikatele ve velkoobchodu a maloobchodu. Třetí fáze začne 1. března 2018. Týkat se bude stánkového prodeje občerstvení bez zázemí pro hosty ve formě stolů a židlí, stejně jako prodeje na farmářských trzích nebo služeb účetních, advokátů a lékařů. Od června 2018 se do systému zapojí také kadeřnice, vybraní řemeslníci, opraváři domácích spotřebičů nebo astrologové.
Do první vlny EET se podle zjištění dodavatele pokladních systémů Storyous zapojilo zhruba 41.000 gastronomických podniků. "Zákon stále nesplňují jednotky procent podniků. Dílem EET stále ignorují, dílem nevědí, že mají evidovat," uvedl šéf firmy Igor Třeslín. Novou chytrou pokladnu si kvůli EET podle něj pořídila jen asi třetina z uvedeného počtu.
"Už teď je jasné, že i ve druhé vlně EET si pokladnu koupilo méně podnikatelů, než dodavatelé předpokládali. Celkově se v součtu za obě vlny může jednat o 40 až 60 procent neprodaných zařízení," odhadl Třeslín.
Související
Poslanci jednají o návratu EET. Zasedat mohou až do noci
Babišova vláda schválila novou EET. Slibuje, že bude modernější
elektronická evidence tržeb EET , Obchody , podnikatelé , Ekonomika
Aktuálně se děje
před 32 minutami
Čína devastuje evropský chemický průmysl. Zasáhněte, než bude pozdě, žádají firmy EU
před 1 hodinou
Počet mrtvých po zemětřesení na Filipínách překročil tři desítky
před 2 hodinami
Trump vyzval Írán a Izrael k okamžitému zastavení palby. Ukončili jsme operaci, reagoval Teherán
před 3 hodinami
Obama byl zděšen, Washington měl Londýn za neschopný. Nová kniha odhaluje, jak USA reagovaly na brexit
před 3 hodinami
EU slaví, Rusko zuří. V Arménii zvítězila ve volbách vládnoucí proevropská strana
před 4 hodinami
Pavel z jednání vlády po pár minutách odešel. Povede delegaci na OSN
před 5 hodinami
Si Ťin-pching dorazil na návštěvu Severní Koreje. Experti vysvětlují, proč přiletěl za Kimem
před 6 hodinami
Zelenskyj se sešel s evropskými lídry. Definovali pět základních podmínek pro příměří
před 7 hodinami
Netanjahu Trumpa neposlechl. Izraelská armáda zahájila bombardování Íránu
před 7 hodinami
Filipíny zasáhlo silné zemětřesení. Počet mrtvých roste
před 9 hodinami
Počasí se příští víkend ochladí, mohou se objevit deště i bouřky
včera
Arménci dali Rusku košem. Ve volbách jasně vyhrává strana premiéra Pašinjana, ukazují odhady i první výsledky
včera
OBRAZEM: Velkou cenu Monaka ovládl italský mladík Kimi Antonelli, stal se nejmladším vítězem závodu
včera
Ostře sledované volby v Arménii skončily. Voliči rozhodli o směřování své země
včera
Nikdy jsem neslíbil, že nebudou nové války, brání se Trump. Před volbami ale říkal něco jiného
včera
Odchod z EU stojí Británii miliardy liber. Lidé brexitu hořce litují
včera
Trump neplánuje stáhnout 50 tisíc vojáků z Blízkého východu. Válku v Íránu srovnal s Vietnamem
včera
Ruský bezpilotní letoun vážně poškodil jednu z budov Černobylu
včera
Příběh, který plnil přední stránky světových médií, skončil tragicky. Amerického studenta našli v Japonsku mrtvého
včera
Rusko je ochotno opět jednat s USA. Míč je ale na straně Američanů, tvrdí
Petrohradské mezinárodní ekonomické fórum se letos neslo v odlišném duchu než v minulých letech. Optimismus, který v zemi zavládl po srpnovém summitu ruského prezidenta Vladimira Putina s americkým protějškem Donaldem Trumpem na Aljašce, vystřídala realita patové situace na ukrajinském bojišti i v mírových rozhovorech.
Zdroj: Libor Novák