Počet možných přesčasů se ve Škodovce snížil na polovinu

Mladá Boleslav - Zaměstnancům automobilky Škoda Auto se s platností od 1. května snížil počet možných přesčasů v rámci flexikontových směn, tedy směn navíc, na polovinu. Doteď mohli ročně odpracovat až 120 hodin nad rámec své pracovní doby, nově to bude šedesát. Prodloužila se i tepelná přestávka, tedy bezpečnostní přestávka pro lidi pracující ve vyšších teplotách, z pěti na deset minut. Odboráři našli s automobilkou kompromis ve všech projednávaných bodech kolektivního vyjednávání a uzavřeli dohodu, sdělil dnes ČTK asistent předsedy Odborů Kovo MB Milan Šprencl.

Kolektivní vyjednávání se letos netýkalo mezd. Mzdové podmínky pro letošní rok byly dohodnuty již loni s tím, že tarify vzrostly o tři procenta již od ledna letošního roku.

Zásadním problémem letošního vyjednávání byla flexikonta, která automobilce pomáhají být flexibilnější v případě výkyvů produkce. Zaměstnanci tak někdy pracují nad limit nebo pod limit své pracovní doby a ve sjednaném období se pracovní doba musí vyrovnat. Vyrovnávacím obdobím je dvanáct po sobě jdoucích měsíců. V poslední době zaměstnanci pracovali převážně jen nad limit své pracovní doby kvůli vysoké poptávce po vozech Škoda. Automobilka tyto směny pracovníkům kompenzuje bonusovými příplatky.

Kvůli vzájemné neshodě ve flexikontech se od začátku dubna nekonaly noční směny z pátku na sobotu. Odboráři s automobilkou odmítali o tomto bodě jednat dříve, než budou projednány všechny ostatní body.

Díky vyjednávání se také zvýšila odměna za flexikontovou směnu, a to o 400 korun. Za noční směnu tak zaměstnanec dostane 1200 korun, za ranní 1300 korun. Za ranní směnu je odměna vyšší, protože směna více narušuje zaměstnancův den. Podle Šprencla by za případnou sobotní dopolední nebo odpolední směnu byla odměna ještě vyšší. Tento systém je ve firmě zaveden již řadu let.

V rámci vyjednávání byla také zvýšena odměna při odchodu do důchodu nebo do invalidního důchodu pro zaměstnance, kteří ve firmě pracovali nepřetržitě delší dobu. Po deseti letech zaměstnání dostane pracovník dva průměrné výdělky, po čtyřiceti letech zaměstnání pět průměrných platů. Průměrná hrubá dělnická mzda je ve Škodovce 36.000 korun.

Zaměstnanci mladoboleslavské automobilky dostanou letos také rekordní bonus 41.000 korun hrubého. Jde o meziroční nárůst o 37 procent. Kromě výplaty variabilního bonusu obdrží zaměstnanci již dohodnutou jednorázovou platbu 4000 korun. Za duben tak zaměstnanci v květnu obdrží ke svému platu dalších 45.000 korun.

Podle odborářů investuje Škoda také dva miliony eur na zlepšení pracovních podmínek a ergonomie, včetně rozšíření chráněných míst.

Automobilka se s odboráři dohodla i na proplácení mzdy v případě nemoci. Nově tak zaměstnancům bude firma náhradu mzdy vyplácet již od třetího dne. Dosud to bylo od čtvrtého dne.

Škoda Auto provozuje tři výrobní závody v České republice. Vyrábí také v Číně, Rusku, na Slovensku a v Indii, většinou prostřednictvím koncernových partnerství, dále na Ukrajině a v Kazachstánu ve spolupráci s lokálními partnery. Zaměstnává zhruba 30.000 lidí, z toho přes 20.000 v Mladé Boleslavi.

Související

Škoda Epiq

Škoda nečekaně odhalila nový crossover. Epiq se chlubí příjemnou cenou

Mladoboleslavská automobilka Škoda Auto představila světu svůj nejnovější crossover, Škoda Epiq. Nejdostupnější elektrické auto značky se dosud ukazovalo pouze jako designová studie, nyní se ale Epiq představil v Mnichově po boku dalších koncernových kompaktních crossoverů koncernu Volkswagen. Přestože detaily ohledně výbavy a cen zůstávají tajemstvím, víme, že cena by měla začínat na částce kolem 600 000 Kč. Sériová výroba započne už příští rok.
Škoda Kodiaq

Rozsáhlý blackout zasáhl český průmysl. Problémy hlásily automobilky i operátoři

V pátek zasáhl rozsáhlý výpadek elektřiny části Česka a silně postihl průmyslovou výrobu v pěti krajích – Praze, Středočeském, Královéhradeckém, Libereckém a Ústeckém. Největší české automobilky byly nuceny na více než hodinu přerušit výrobu, problémy hlásí i chemičky, sklárny, potravinářské provozy a mobilní operátoři.

Více souvisejících

Škoda Ekonomika Odbory zaměstnání

Aktuálně se děje

před 27 minutami

Filip Turek

Turek se ozval z nemocnice, kde podstoupil vyšetření

Už jen s jediným kandidátem na ministra v nové české vládě nemluvil prezident Petr Pavel. Z pondělního jednání se totiž omluvil poslanec Filip Turek (Motoristé), možný příští ministr životního prostředí. Turek se dnes ozval z nemocnice a vysvětlil, co ho trápí. 

před 1 hodinou

Oto Klempíř Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Motoristé mluvili s Pavlem o prioritách vlády. Na Turka se čekalo marně

Rozhovory s možnými členy příští vlády za Motoristy končí konzultace prezidenta Petra Pavla s kandidáty na ministry. Na Pražský hrad v pondělí dorazili pravděpodobný ministr kultury Oto Klempíř a poslanec Boris Šťastný, jenž má vést nově zřízené ministerstvo sportu, prevence a zdraví. Dostavit se původně měl i Filip Turek, který se ze zdravotních důvodů omluvil. 

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Thajské stíhací letouny F-16

Thajská armáda zahájila nálety proti Kambodži

Thajsko zahájilo v pondělí nálety proti Kambodži. Mírový plán, který před pouhými dvěma měsíci uzavřel americký prezident Donald Trump, je tak v ohrožení kolapsu. Obě strany se navzájem obvinily ze zahájení útoků podél sporné hranice v časných ranních hodinách. K tomu došlo po týdnech narůstajícího napětí a dřívějším pozastavení pokroku v dohodě o příměří ze strany Thajska.

před 4 hodinami

Volodymyr Zelenskyj

Zelenskyj míří do Británie, sejde se s předními evropskými lídry

Dnes se ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj setká v Londýně s klíčovými evropskými spojenci v rámci snahy vedené Spojenými státy o ukončení války na Ukrajině. Setkání se uskuteční v Downing Street a Zelenského přivítají britský premiér Keir Starmer, francouzský prezident Emmanuel Macron a německý kancléř Friedrich Merz. 

před 5 hodinami

před 7 hodinami

včera

Poškozená odpalovací rampa

Rusko při poškození rampy v Bajkonuru přišlo o možnost vysílat lidi do vesmíru

Ruská kosmická agentura Roskosmos čelí vážnému problému poté, co došlo k poškození odpalovací rampy 31 na kosmodromu Bajkonur v Kazachstánu. Po startu lodi Sojuz MS-28 s posádkou 27. listopadu 2025 byly v odtokovém kanálu pod rampou nalezeny ohořelé kovové konstrukce. Ukázalo se, že se během startu utrhla a zřítila servisní kabina, klíčová součást startovacího systému, kterou technici využívají k přípravě rakety. Poškození vedlo k okamžitému pozastavení všech startů z tohoto místa, což má vážné důsledky pro provoz Mezinárodní vesmírné stanice (ISS) a ruský kosmický program.

včera

včera

Jindřich Trpišovský

FAČR mluví už jen o dvou jménech v souvislosti s novým koučem národního týmu

Po říjnovém vyhazovu reprezentačního trenéra Ivana Haška, jehož doběhly dlouhodobé nevydařené výkony a výsledky fotbalového národního týmu, se mohlo, že má výkonný výbor Fotbalové asociace ČR (FAČR) nějaké řešení. Samotné české fotbalové vedení mluvilo o jako o prioritě o sehnání zahraničního trenéra na uvolněný post s tím, že do konce kvalifikace národní tým povede dosavadní asistent Jaroslav Köstl. Nyní šéf českého fotbalu David Trunda hovoří už jen o dvou potenciálních kandidátech, přičemž jedním z nich může být současný kouč pražské Slavie Jindřich Trpišovský. Kdo je však ten druhý, který má být cizincem? A proč skupinu vybírající trenéra národního týmu opustil plzeňský boss Adolf Šádek. Otázek spíš stále přibývá, než aby bylo v tomto ohledu jasno.

včera

včera

Dmitrij Peskov

USA už neoznačují Rusko za hrozbu. Kreml se raduje

Rusko uvítalo novou Strategii národní bezpečnosti USA prezidenta Donalda Trumpa a označilo ji za „do značné míry konzistentní“ s vizí Moskvy. Třiatřicetistránkový dokument, který americká administrativa představila minulý týden, navrhuje, že Evropa čelí „civilizačnímu vymazání“ a neoznačuje Rusko za hrozbu pro Spojené státy.

včera

Filip Turek

Většina Čechů Turka za ministra nechce, ukázal nový průzkum

Nominace Filipa Turka (za Motoristy) na post ministra životního prostředí výrazně polarizuje českou společnost, což potvrdil i předseda poslaneckého klubu Motoristů Boris Šťastný v pořadu Otázky Václava Moravce. Toto rozdělení se odrazilo i ve výzkumu agentury Kantar CZ pro Českou televizi, kde se ukázalo, že většina dotázaných nepovažuje Turka za vhodného kandidáta na ministra.

včera

Prezident Trump

Zelenskyj válku prodlužuje, Trump od ní může dát ruce pryč, prohlásil jeho syn

Donald Trump Jr., nejstarší syn amerického prezidenta, prohlásil na konferenci na Blízkém východě, že Donald Trump by mohl odstoupit od ukrajinské války. Ve svém dlouhém projevu zpochybňoval smysl pokračování bojů na Ukrajině. Trump Jr. tvrdil, že „zkorumpovaní“ bohatí Ukrajinci uprchli ze země a zanechali „třídu rolníků“, aby bojovala.

včera

včera

Vladimir Putin

Putin systematicky ničí svou vlastní zemi. Trumpovu dohodu měl přijmout, píše zahraniční tisk

Lidé, kteří se domnívají, že jim vládnou hlupáci, by se měli podívat na ruského a amerického prezidenta, tvrdí komentátor serveru The Guardian. Vladimir Putin systematicky ničí svou vlastní zemi. Jeho válka na Ukrajině, kterou si sám zvolil, je pro Rusko ekonomickou, finanční, geopolitickou a lidskou katastrofou, která se každým dnem zhoršuje. Donald Trump, další národní pohroma, mu z nejasných důvodů nabídl záchranu, ale Putin ji minulý týden odmítl. Tito dva „hlupáci“ si podle komentátora zaslouží jeden druhého.

včera

včera

Patrice Talon

Sesadili jsme prezidenta, oznámili vojáci v Beninu. Armáda pokus o převrat zmařila

Vláda Beninu tvrdí, že věrné oddíly vojáků a národní gardy získaly zpět kontrolu poté, co skupina vojáků ve státní televizi ohlásila, že v této západoafrické zemi uchvátila moc. Šlo o zjevný pokus o převrat. Ministr zahraničí Olushegun Adjadi Bakari v neděli prohlásil, že pučisté převzali kontrolu pouze nad státní televizí a signál byl přerušen jen na několik minut.

včera

Napětí eskaluje. Čínské stíhačky namířily na japonská letadla radar navádějící střely

Japonský ministr obrany Šindžiró Koizumi obvinil čínské stíhací letouny, že během dvou oddělených incidentů nad mezinárodními vodami poblíž ostrova Okinawa namířily svůj střelecký (fire-control) radar na japonská letadla. Koizumi v neděli ráno na sociální síti X uvedl, že Tokio podalo „silný protest“ kvůli těmto dvěma incidentům a vzneslo „důrazný požadavek na opatření k zabránění opakování“ takových činů.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy