Praha - Česká národní banka dnes oznámila, že běžný účet platební bilance skončil v prvním čtvrtletí v přebytku 94,5 miliardy korun. Přímé investice vykázaly čistý příliv 54 miliard korun. Prvotní důchody kvůli nárůstu prostředků čerpaných z rozpočtu EU klesly.
Běžný účet platební bilance je souhrnem všech ekonomických transakcí české ekonomiky se zahraničím. Obvykle vykazuje přebytek v prvním čtvrtletí, někdy i v posledním čtvrtletí. Loni byl ve stejném období o 15,4 miliardy korun vyšší a byl zároveň rekordní.
Odliv peněz do zahraničí zachycený na finančním účtu představoval 39,8 miliardy korun, šlo o čisté půjčky do zahraničí. Rezervní aktiva vzrostla o 1,119 bilionu korun především kvůli devizovým intervencím.
Bilance zboží a služeb skončila téměř 112miliardovým přebytkem, meziroční nárůst o 3,6 miliardy korun souvisel se zlepšením přebytku bilance služeb, kde se především zvýšily příjmy ze zpracování zboží pro zahraniční vlastníky a příjmy z dopravy. U cestovního ruchu vzrostly meziročně příjmy i výdaje a přebytek se tak zvýšil o 0,7 miliardy korun.
Prvotní důchody kvůli nárůstu prostředků čerpaných z rozpočtu Evropské unie klesly meziročně o 2,9 miliardy korun, schodek činil v prvním čtvrtletí 2,3 miliardy korun. Bilance druhotných důchodů skončila se schodkem 15 miliard korun, zatímco ve stejném období loni byla v přebytku 6,8 miliardy korun. Zhoršení bilance bylo ovlivněno snížením objemu peněz z evropských fondů.
Přímé investice vykázaly čistý příliv 54 miliard korun. Čistý příliv 445,6 miliardy korun prostředků ze zahraničí vykázaly také portfoliové investice.
Související
ČNB: Platební bilance skončila ve 3. čtvrtletí přebytkem 70,5 miliardy Kč
ČNB: Platební bilance skončila ve 2. čtvrtletí přebytkem 7,4 miliardy korun
Platební bilance , ČNB , Ekonomika , investice , eurofondy
Aktuálně se děje
včera
WHO: Vedra nejsou jednorázový, ale trvalý problém. Za čtyři roky zabila jen v Evropě 200 tisíc lidí
včera
Lukašenko čelí rostoucímu tlaku ze strany Putina. Do války s Ukrajinou se mu ani trochu nechce
včera
Nový žebříček: Nejsilnější pas světa má asijský stát. USA se rapidně propadly, lépe je na tom i Česko
včera
Nespokojenost na Ukrajině narůstá. Lidé hrozí neomezenými protesty, žádají výměnu Syrského za Fedorova
včera
Kanada hasí požáry i nový skandál. Domorodé kmeny údajně nikdo nevaroval, evakuovat se musely samy
včera
Na pražském magistrátu zasahuje policie, údajně měla několik osob zadržet
včera
Novým britským ministrem zahraničí je zastánce ochrany klimatu. Bílý dům se bouří, Londýnu poslal varování
včera
Češka nesla na pláži v Chorvatsku slunečník. Zasáhl ji blesk, v nemocnici bojuje o život
včera
Trump uvalil na Kanadu padesátiprocentní cla
včera
V Nikaragui už nikdy neproběhnou žádné volby, oznámil tamní prezident
včera
Odbory na Letišti Václava Havla vyhlásily stávkovou pohotovost
včera
USA provedly desátou vlnu útoků na Írán v řadě
včera
Pravé letní počasí si vzalo pauzu. Meteorologové naznačili, kdy se vrátí
20. července 2026 21:57
Češi jako sběrači. Ministerstvo odhalilo, kolik hub či borůvek si lidé vzali domů
20. července 2026 21:01
Princ Harry prozradil, jak si připomíná zesnulou maminku
20. července 2026 19:04
Maximálně ignorovat, radí Babišovi papír s poznámkami ohledně prezidenta
20. července 2026 17:39
Litr zdražil i o více než tři koruny. Strop na ceny paliv skončil
20. července 2026 16:53
Vláda schválila zásadní změnu v důchodech. Polepší si pracující i starší senioři
20. července 2026 15:43
Vláda schválila zákaz mobilů ve školách. Žáci ho nesmí mít o přestávkách ani v družině
20. července 2026 14:30
Vládě se nelíbí rozhodnutí soudu, který poslal Pavla do Ankary. Chce vyřadit Šámala z jednání o kompetenční žalobě
Vláda schválila návrh na zamítnutí kompetenční žaloby, kterou k Ústavnímu soudu podal prezident Petr Pavel. Dokument připravený ministrem spravedlnosti Jeronýmem Tejcem zároveň obsahuje požadavek na vyloučení soudce zpravodaje Pavla Šámala z dalšího projednávání celého případu. Vládní kabinet jej totiž viní ze soudního aktivismu v souvislosti s jeho nedávným rozhodnutím o předběžném opatření.
Zdroj: Libor Novák