Revizní posudek potvrdil špatné ocenění akcií OKD? Znalec vinu odmítá

Praha - Podle revizního posudku byly akcie důlní OKD při privatizaci v roce 2004 oceněny chybně. Znalec Rudolf Doucha ze společnosti Vox Consult údajně tehdy nezapočítal mimo jiné 23 dceřiných společností a další majetek.

Posudek je u Obvodního soudu pro Prahu 2, další jednání je stanoveno na 19. července. Kromě Douchy je v kauze obžalován bývalý místopředseda Fondu národního majetku Pavel Kuta a jeho kolega Jan Škurek.

Prodej akcií schválila v roce 2004 vláda Stanislava Grosse, v níž byl ministrem financí současný premiér Bohuslav Sobotka (oba ČSSD). Podíl získala za 4,1 miliardy korun skupina Karbon Invest. Podle státního zástupce však byla tehdejší cena státního podílu nejméně 9,8 miliardy.

"Znalecký posudek Vox obsahuje řadu pochybení a nedostatků. Nesplňuje požadavky na základní náležitosti znaleckého posudku. Porušuje i ty nejzákladnější zásady pro ocenění," píše se podle Lidových novin v revizním posudku. Podle znalců měl být samostatně oceněn i neprovozní majetek, například rekreační objekty, ubytovny Permon a Paskov ve Frýdku-Místku, luxusní vila a zámek Sobotín, nemocnice a poliklinika, nepotřebné administrativní objekty, garáže nebo řada nepotřebných pozemků.

Doucha měl ale na vypracování posudku 29 dní, což je podle znalců extrémně krátká doba. Například jeden z posudků, který si objednala policie, vznikal osm a půl měsíce. "Trvám na tom, že můj původní posudek byl v pořádku. Neoceňoval jsem majetek, ale akcie," řekl LN Doucha. Vinu odmítá, stejně jako Kuta a Škurek.

Autoři revize ale kritizují i posudek, který pro policii vypracovala společnost A-Consult. Ohodnotila podíl státu v OKD na 9,8 miliardy Kč, z čehož obžaloba vypočítala údajnou vzniklou škodu. Podle revizního posudku ale A-Consult pracoval s údaji, které Doucha nemohl mít.

Související

OKD

Při čtvrtečním otřesu v dole na Karvinsku se zranilo 16 lidí

Při otřesu v černouhelném Dole ČSM-Jih společnosti OKD ve Stonavě na Karvinsku, při němž ve čtvrtek zemřel jeden horník, utrpělo zranění celkem 16 lidí. Většina zraněných byla ještě ve čtvrtek propuštěna do domácí péče, šlo o lehčí zranění. ČTK to dnes řekla mluvčí OKD Naďa Chattová. Záchranáři ve čtvrtek zraněné rozváželi do několika nemocnic v Karviné, Havířově i Ostravě, a tak se počty zraněných upřesňovaly až dnes.

Více souvisejících

OKD privatizace Rudolf Doucha Vláda ČR Bohuslav Sobotka soudy

Aktuálně se děje

před 9 minutami

před 44 minutami

Atletika, ilustrační fotografie.

Česko má po osmi letech medaili z halového MS. Lurdes Gloria Manuel ovládla čtvrtku

Česká výprava atletů se konečně dočkala medaile z halového světového šampionátu. V sobotu se o ni v polské Toruni postarala čtvrtkařka Lordes Gloria Manuel, která si navíc doběhla pro tu nejcennější z nich, když závod na 400 metrů ovládla osobním rekordem, tedy v čase 50,76 sekundy. Jedná se tak pro ni o první výrazný seniorský úspěch, kterým tak navázala na svůj titul juniorské mistryně světa.

před 1 hodinou

Policie ČR

Smrtelná nehoda ve středních Čechách. Zasahoval vrtulník

Tragické následky má nedělní nehoda na Kolínsku ve středních Čechách. Jeden člověk nepřežil havárii osobního auta, další dva lidé utrpěli zranění. Příčina události je předmětem vyšetřování. Na místě zasahovaly všechny složky integrovaného záchranného systému. 

před 2 hodinami

před 2 hodinami

AC Sparta Praha, stadion na Letné

Sparta odvetu osmifinále s Alkmaarem nezvládla. Olomouc nestačila na Mohuč

Český fotbal už nemá po čtvrtku v této sezóně evropských fotbalových pohárů žádného zástupce. Osmifinále Konferenční ligy se totiž hrubě nevydařilo pražské Spartě, která vstupovala do domácí odvety s nizozemským Alkmaarem po porážce 1:2 z úvodního zápasu. Výkon svěřenců kouče Briana Priskeho byl však ještě horší než před týdnem a nikdo se tak nemohl divit tomu, že odvetný duel dospěl k jasnému výsledku 4:0 pro Alkmaar. To Olomouc se v německé Mohuči pokoušela o klubovou senzaci. První poločas statečně držela bezbrankový stav, o svém postupu do čtvrtfinále nakonec bundesligový celek rozhodl dvěma góly ve druhé půli, přičemž mu pomohlo i to, že Olomouc dohrávala o deseti.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Volby, ilustrační fotografie.

ANO je suverénní, do Sněmovny by proniklo jen pět stran

Více než třetina lidí by momentálně podpořila vládní hnutí ANO premiéra Andreje Babiše. Jeden z jeho nynějších koaličních partnerů by ale skončil mimo Poslaneckou sněmovnu, kam by se dostalo jen pět subjektů. Vyplývá to z průzkumu agentury STEM pro televizní stanici CNN Prima News. 

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

Robert Mueller (exšéf FBI)

Zemřel bývalý šéf FBI a vyšetřovatel Mueller. Trump se svěřil, že je rád

Americký prezident Donald Trump si neodpustil velmi jízlivou reakci na nejnovější smutnou zprávu. Ve věku 81 let zemřel někdejší šéf FBI a bývalý zvláštní vyšetřovatel Robert Mueller, jenž se zabýval otázkou ruského ovlivňování amerických prezidentských voleb v roce 2016, kdy se Trump stal poprvé prezidentem. 

před 13 hodinami

včera

včera

včera

Trump se postaral o trapas. Před japonskou premiérku vtipkoval o Pearl Harboru

Americký prezident Donald Trump se postaral o další úsměvný moment, který se řeší po celém světě. S japonskou premiérkou po svém boku se vyjadřoval ke slavnému útoku na Pearl Harbor. Upozornil na to britský deník Guardian

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy