Praha - Prodej nových osobních aut v Česku za tři čtvrtletí letošního roku meziročně vzrostl o 6,6 procenta na 205.511 vozů. Růst se ale zpomaluje a v září byl jen o 1,4 procenta. Nejprodávanější byla Škoda Auto, následují Volkswagen a Hyundai.
Nejprodávanější byly poprvé vozy kategorie SUV s podílem 23,5 procenta, které předstihly nižší střední třídu. Na dnešní tiskové konferenci to oznámil Svaz dovozců automobilů.
Škoda Auto hlásí růst o čtyři procenta na 63.664 vozů a podílem 30,9 procenta. Následuje Volkswagen s 20.584 prodanými vozy, tedy růstem o šest procent, třetí skončila značka Hyundai s růstem prodeje o čtyři procenta na 15.996 vozů. Na dalších místech jsou Ford, Dacia a Renault. Nejprodávanějšími modely byly Škoda Octavia (20.484 vozů), Fabia a Rapid. Následují Škoda Superb a Hyundai i30.
Za celý letošní rok by prodej nových osobních aut mohl podle poradenské firmy PwC překonat loňský rekord 260.000 aut o šest až osm procent na 275.000 na 280.000 automobilů.
Prodej lehkých užitkových vozů se snížil o 0,5 procenta na 14.116 aut. Nejvíce, celkem 2286 aut, prodal Peugeot, na druhém místě skončil Fiat s 1954 prodanými vozy a třetí je Ford s 1732 užitkovými auty.
Prodej autobusů pak zaznamenal pokles o 33,4 procenta na 477 vozidel. Nejprodávanější byly značky Iveco, SOR a Setra. Odbyt motocyklů klesl o více než sedm procent na 14.014 strojů. Vede Honda s prodejem 2450 motocyklů, následuje Yamaha s 1011 prodanými stroji a třetí Maxon prodal 745 vozů.
Související
Škoda nečekaně odhalila nový crossover. Epiq se chlubí příjemnou cenou
Rozsáhlý blackout zasáhl český průmysl. Problémy hlásily automobilky i operátoři
Škoda , prodej aut , volkswagen , hyundai , automobilový průmysl , Ekonomika
Aktuálně se děje
včera
Experti rozebrali chování prince Harryho. Návrat domů není vyloučen
včera
Papír s informací o růstu důchodů už nepřijde každému, upozornil úřad
včera
V USA padl první trest v případu smrti herce Matthewa Perryho
včera
Nedorozumění vedlo k policejnímu zásahu ve škole v Praze
Aktualizováno včera
Zemřel populární moderátor Patrik Hezucký
včera
Německo schválilo dobrovolnou vojenskou službu. Čekají se protesty mladých
včera
Obchod roku: Vzniká obří streamovací gigant, Netflix kupuje Warner Bros., HBO a CNN
včera
Trump varuje Evropu před „civilizačním vymazáním“. V novém dokumentu kritizuje EU i migraci
včera
Občanské demokraty čeká kritické období. Kuba mohl svůj odchod dohodnout s Babišem, tvrdí analytik
včera
Pomoc Ukrajině je i v našem zájmu, prohlásil Rutte před summitem NATO
včera
Nejdůležitější je nezpanikařit. Hasiči pro EZ radí, jak prožít advent v bezpečí a bez požárů
včera
Izrael v Eurovizi zůstane, ohlásila EBU. Čtyři země budou největší soutěž světa bojkotovat
včera
Internet po celém světě opět kolabuje. Cloudflare hlásí problémy, výpadky má LinkedIn, X nebo Zoom
včera
Putin v Indii vyjednává jednu dohodu za druhou. Země obnoví dodávky paliv z Ruska
včera
Putin: Rusko se za každou cenu zmocní celého Donbasu
včera
Počasí způsobí problémy řidičům či chodcům. Platí výstraha
včera
Opozice zpochybňuje Babišovo řešení. Měl Agrofert prodat, zní od Pirátů
včera
Rusko má kapacity napadnout nejen Evropu. Rádo jich využije, když vycítí slabost
včera
S Turkem ve vládě nemá problém pouze prezident, ukázal průzkum
včera
Merz na poslední chvíli mění plány. Nečekaně pojede kvůli Ukrajině do Bruselu
Německý kancléř Friedrich Merz odcestuje v pátek večer do Bruselu, aby se pokusil přesvědčit belgické vedení k podpoře půjčky pro Ukrajinu ve výši 165 miliard eur. Tato reparační půjčka má být financována z peněžní hodnoty zmrazených ruských státních aktiv, které jsou uloženy na belgickém území. Merz zrušil své původní cestovní plány do Osla, aby se mohl zúčastnit klíčové večeře s belgickým premiérem Bartem De Weverem a předsedkyní Evropské komise Ursulou von der Leyenovou.
Zdroj: Libor Novák