Praha - Pirátská strana varuje, že zrušení Národního inovačního fondu (NIF) a převedení jeho aktivit na Českomoravskou záruční a rozvojovou banku (ČMZRB) povede k tomu, že start-upy dál nebudou mít od státu žádnou podporu. Tento krok také ohrozí ekonomickou pozici ČR, která je vnímána jako "montovna".
Podle poslance Mikuláše Peksy měl fond podporovat začínající podniky (start-upy) v rané fázi vývoje. Tedy v době, kdy ještě nemají k dispozici konečné produkty a probíhá výzkum a vývoj, zatímco ČMZRB podporuje podniky až v pozdějších fázích vývoje, když už firma vyrábí.
"Investice na rozjezd byla plánována z evropského operačního programu Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost. Bohužel pokud bude NIF zrušen, tak ty peníze, které už tam vyčleněny jsou, nebudou vyčerpány," uvedl Peksa.
Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) ukončilo projekt vytvoření Národního inovačního fondu na podporu start-upů. Pro finanční podporu začínajících podnikatelů chce resort využívat spíše státní Českomoravskou záruční a rozvojovou banku. Také se více zaměří na spolupráci s Evropským investičním fondem.
"Startupy MPO nadále podporuje, rozhodnutí o ukončení projektu NIF na tom nic nemění," uvedla mluvčí resortu Štěpánka Filipová. Loni v rámci programu Rizikový kapitál OP PIK zahájilo MPO spolupráci s Evropským investičním fondem (EIF). Ten má prostřednictvím zřízeného fondu fondů zajistit investice do českých startupů ve výši nejméně 50 milionů eur (1,25 miliardy Kč).
Prostředky se mají investovat prostřednictvím nově vzniklých soukromých fondů, které EIF vybírá. Na program navazuje iniciativa Středoevropského fondu fondů EIF, která má za cíl zvýšit v regionu nabídku kapitálu na investice do růstu firem v pozdějších fázích rozvoje. Startupy se nyní mohou ucházet o podporu i v aktuálních programech agentury CzechInvest, které v rámci CzechStarter a CzechAccelerator zpřístupňují začínajícím podnikatelům vedení, poradenství i možnost prezentace projektu ve světových podnikatelských inkubátorech.
Související
OBRAZEM: Předsedou Pirátů zůstává Hřib. Pozici obhájil hned v prvním kole
Piráti zvolili kompletní předsednictvo. Místopředsedy jsou Šmída i Richterová
Česká pirátská strana , Českomoravská záruční a rozvojová banka (ČMZRB) , Národní inovační fond , Ekonomika , firmy
Aktuálně se děje
před 38 minutami
Trump: K podpisu mírové dohody s Íránem dojde do tří dnů
před 1 hodinou
Írán a Izrael oznámily zastavení vzájemných útoků
před 2 hodinami
Soud opět zasáhl proti Trumpovi. Zrušil poplatek 100 000 dolarů za žádost o víza
před 3 hodinami
Výhled počasí na měsíc. Teploty budou jiné, než bývá zvykem
včera
Do Varů dorazí dvě hollywoodské hvězdy. Oscarové nominace zatím neproměnily
včera
Další tornádo potvrzeno. Meteorologové ho zachytili v Děčíně
včera
Šéfka poslanců ANO Malá skončila v nemocnici. Babiš je s ní v kontaktu
včera
Česko dá v příštím roce více peněz za státní pojištěnce, rozhodla vláda
včera
Konec jedné kapitoly. Exprezidenta Čaputová oznámila rozchod
včera
Taxikář střílel v Poleradech. Pro raněného letěl vrtulník, případ řeší policie
včera
Medardovské počasí dorazí se zpožděním, potvrdili meteorologové
včera
Kuba je na suchu. Ropná blokáda USA nechala zemi v kritickém stavu
včera
Čína devastuje evropský chemický průmysl. Zasáhněte, než bude pozdě, žádají firmy EU
včera
Počet mrtvých po zemětřesení na Filipínách překročil tři desítky
včera
Trump vyzval Írán a Izrael k okamžitému zastavení palby. Ukončili jsme operaci, reagoval Teherán
včera
Obama byl zděšen, Washington měl Londýn za neschopný. Nová kniha odhaluje, jak USA reagovaly na brexit
včera
EU slaví, Rusko zuří. V Arménii zvítězila ve volbách vládnoucí proevropská strana
včera
Pavel z jednání vlády po pár minutách odešel. Povede delegaci na OSN
včera
Si Ťin-pching dorazil na návštěvu Severní Koreje. Experti vysvětlují, proč přiletěl za Kimem
včera
Zelenskyj se sešel s evropskými lídry. Definovali pět základních podmínek pro příměří
Lídři Ukrajiny, Velké Británie, Francie a Německa definovali pět základních podmínek pro dosažení spravedlivé a trvalé dohody o ukončení války s Ruskem. Ve společném prohlášení po jednání v Londýně to oznámili ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj, britský premiér Keir Starmer, francouzský prezident Emmanuel Macron a německý kancléř Friedrich Merz. Všichni přítomní státníci zároveň deklarovali, že budou pevně stát na straně Ukrajiny. Mezi stanovenými body je okamžité zastavení bojů, zahájení vyjednávání ze současných pozic na bojišti a také poskytnutí robustních bezpečnostních záruk pro napadenou zemi.
Zdroj: Libor Novák