Praha - Máte pocit, že v Česku platíte za spoustu věcí více než v zahraničí? V mnoha případech tomu tak není. Podle statistik Eurostatu je Česko dokonce sedmou nejlevnější zemí v rámci Evropské unie. Za některé položky ale zaplatíme mnohem víc, než jinde. Které to jsou?
Zřejmě nikoho nepřekvapí, že Čechy sdírají mobilní operátoři. Za jejich služby zde platíme jednu z nejvyšších částek v celé Evropě, a přitom nejsou kdovíjak bohaté. Operátoři v jiných zemích nabízejí mnohdy nejen levnější, ale hlavně výhodnější a obsáhlejší tarify. Dokud ale Češi budou tak horlivě telefonovat a smskovat, situace se asi nezmění.
Měsíčně také platíme poměrně hodně za bytové služby, konkrétně za elektřinu, vodu a vytápění. V žebříčku se Česko umístilo na desáté nejvyšší příčce. Jednou z nejdražších zemí je Švédsko, zde ale paradoxně lidé za energii a vodu platí dvakrát méně než u nás.
Ostatně i bydlení jako takové je poměrně vysoko finanční položkou, minimálně ve srovnání s Evropou. Cena za metr čtvereční v centru města stojí stejně jako v Belgii. A za koupi či pronájem bytu platíme třináctou nejvyšší cenu z celé Evropy.
Podobně je tomu v případě cen za jídlo. Ačkoliv už bylo prokázáno, že potraviny například z Německa jsou i při stejné značce a vyšší ceně mnohdy méně kvalitní, přesto výrobci a obchody nasazují ceny neúměrně vysoko. Alespoň v porovnání s Evropou.
V tom jsme se totiž umístili například v případě ryb na dvanáctém místě a a platíme za ně stejně, jako v Řecku. Na rozdíl od mnoha Evropských zemí je ale průměrná mzda v Česku nižší, proto kromě toho, že za některé zboží a služby platíme více, také Čechům zbyde v peněženek mnohem méně financí.
Drahá je v Česku i doprava. Například taxíky jsou u nás osmnácté nejdražší a za jejich služby zaplatíme dvakrát tolik, co v Polsku. Není proto divu, že klasickým taxi službám vyrostla poměrně silná konkurence.
V čem je Česko v tomto ohledu naopak relativně levné je benzín. Ačkoliv se může zdát, že jeho ceny v posledních týdnech vzrostly, je stále zhruba polovina zemí, ve kterých lidé platí za pohonné hmoty obecně více.
Související
Čína se naplno pustila do boje se stárnutím. Laboratoře pro dlouhověkost slibují, že se dožijeme 150 let
Pokuta hrozí komukoliv. Ficova vláda se snaží o kontrolu každého aspektu života, včetně chůze
Lidé , Obchody , Ekonomika , CZK
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
Evropští lídři pojedou příští týden na Ukrajinu. Budou hledat způsob, jak obejít Orbána
před 2 hodinami
Ceny mobilů příští rok stoupnou. Zdraží i tablety a chytré hodinky
před 3 hodinami
Ztráty ruské armády na Ukrajině jsou obrovské. Jak se jí přesto daří počty vojáků zvyšovat?
před 4 hodinami
Slovenský policista bez služebního čísla zbil Čecha na ubytovně, útok vysílal na TikToku
před 5 hodinami
Skupiny fotbalového MS rozlosovány. Češi mohou hrát proti Mexiku, Jižní Koreji a JAR
před 5 hodinami
Trump Rusům ustupuje, Putin nemá zájem polevit. Na Evropu může zaútočit dřív než porazí Ukrajinu, varuje Svoboda
před 5 hodinami
Stovky dronů, desítky raket. Rusko zahájilo na pozadí mírových rozhovorů útoky po celé Ukrajině
před 6 hodinami
Jindřich Rajchl obhájil post předsedy strany PRO. Chce z ní vybudovat „vůdčí sílu“ Česka
před 8 hodinami
Financování Ukrajiny se zaseklo. Maďarsko vetovalo další plán EU na podporu Kyjeva
před 9 hodinami
MAAE: Kryt v Černobylu po zásahu dronem neblokuje únik radiace
před 10 hodinami
USA hlásí pokrok v jednáních s Ukrajinou o plánu na ukončení války
před 11 hodinami
Provokace Kremlu se zvyšují. Švédské námořnictvo hlásí nárůst aktivity ruských ponorek
před 12 hodinami
Příměří se rozpadá. Pákistán a Afghánistán spolu na hranicích bojují, civilisté prchají
před 14 hodinami
Podzim v prosinci. Meteorologové přinesli předpověď na příští týden
před 18 hodinami
OBRAZEM: Mikuláš se svou partou čertů a andělů si podmanil ulice Prahy
včera
Experti rozebrali chování prince Harryho. Návrat domů není vyloučen
včera
Papír s informací o růstu důchodů už nepřijde každému, upozornil úřad
včera
V USA padl první trest v případu smrti herce Matthewa Perryho
včera
Nedorozumění vedlo k policejnímu zásahu ve škole v Praze
Aktualizováno včera
Zemřel populární moderátor Patrik Hezucký
Česko v pátek večer zasáhla smutná zpráva. Ve věku 55 let zemřel populární moderátor Patrik Hezucký, jehož proslavily roky úspěšného vysílání ranní show na Evropě 2, na kterém se podílel s kolegou Leošem Marešem. Hezucký strávil poslední dny v benešovské nemocnici, kde bojoval s blíže nespecifikovanou vážnou nemocí.
Zdroj: Jan Hrabě