Praha - České dráhy (ČD) od dnešního dne změnily výpočet slev. Slevy pro studenty a seniory budou nově vypočítávat i z akčních jízdenek za zvýhodněné ceny. Státní dopravce to dnes oznámil v tiskové zprávě. Dráhy dosud slevy vypočítávaly ze základní ceny jízdného, díky čemuž dosahovaly na vyšší kompenzace od státu, které budou dopravcům dorovnávat ceny za poskytnuté státní slevy.
České dráhy se brání, že výpočet slev z kilometrového tarifu původně posvětilo ministerstvo dopravy. Po stížnostech konkurenčních dopravců, kteří podle svých zástupců od začátku počítají slevy z reálné prodejní ceny jízdného, však ministr dopravy Dan Ťok (za ANO) na twitteru oznámil, že ČD musí slevy odvádět z cen jízdenek, za které jezdí ve vozech 2. třídy ostatní cestující bez nároku na státní slevu.
"Od pátku budou prodávány se slevou 75 procent pro žáky, studenty a seniory nejen obyčejné jízdenky, ale podle nového nařízení ministerstva dopravy také Akční jízdenky nabízené jako obchodní komerční sleva Českých drah," uvedl dnes dopravce.
České dráhy v souvislosti se změnami také začnou poskytovat nové komerční jízdné v podobě tzv. SuperAkčních jízdenek. Ty budou nabízet pro konkrétní linky a spoje, přičemž ceny budou dynamicky reagovat na obsazenost spojů.
Tento systém dlouhodobě používá i konkurence. Podle státního podniku to nasměruje cestující do prázdnějších spojů a zároveň uvolní místo v těch žádanějších.
Slevy pro studenty do 26 let a důchodce starší 65 let začaly platit na všech vlakových i autobusových linkách, s výjimkou městské hromadné dopravy, od 1. září. Stát tato sleva vyjde od příštího roku na šest miliard korun ročně.
Související
Polské Pendolino se poprvé objeví na české železnici
Vlaky na Silvestra a Nový rok. Zájem cestujících se bude rychle měnit
České Dráhy , železnice , Vlaky
Aktuálně se děje
před 4 minutami
Macinka hodlá konzultovat situaci v Íránu s tamním velvyslancem
před 51 minutami
Írán mění strategii. Pozastavil útoky na sousedy a omluvil se
před 1 hodinou
Nad Česko se dostává saharský prach. Meteorologové vysvětlili, co způsobí
před 2 hodinami
Írán poprvé reagoval na Trumpovu výzvu, aby bezpodmínečně kapituloval
před 3 hodinami
Armádní letoun pro Vystrčila nebyl vyčleněn pro repatriační lety, uvedla armáda
před 3 hodinami
Trump naznačil, co bude po Íránu. Slibuje pád dalšího režimu
před 5 hodinami
Víkendové počasí se může den ode dne lišit. Alespoň na pohled
včera
Vražda v Karlových Varech. Obětí je žena, policisty přivolala její matka
včera
Vystrčil pod palbou. Do Itálie letěl armádním speciálem, kritizoval ho i Babiš
včera
Sparta s Olomoucí narazí v Konferenční lize na nejtěžší možné soupeře
včera
Za vraždu dítěte na Lounsku hrozí výjimečný trest. Policie vznesla obvinění
včera
Rakušan znovu neuspěl ve volbě místopředsedy Poslanecké sněmovny
včera
Plzeň poprvé v Evropské lize prohrála a stalo se jí to osudným. Olomouc jde dál
včera
Trump prozradil, co USA dělají potichu a bez problémů. Jde o Blízký východ
včera
Špehovali pro Sověty. V USA před 75 lety začal proces s Rosenbergovými
včera
Březnové počasí umí být překvapivé. Meteorologové poukázali na možného viníka
včera
Trump vyhlásil nový přístup k Íránu: Jediná možnost ukončení války je bezpodmínečná kapitulace
včera
Konec přemrštěných cen benzinu a nafty? Ministerstvo financí zakročí proti prudkému zdražování benzinek
včera
Rusko těží z války proti Íránu. Poptávka po ropě roste, USA udělily Indii výjimku
včera
USA stojí válka v Íránu téměř miliardu dolarů denně. Jak dlouho může Teherán vzdorovat?
Válka proti Íránu představuje pro americké daňové poplatníky enormní zátěž, kterou analytici odhadují na více než 890 milionů dolarů denně. Tato částka vychází podle CNN ze známých vojenských operací a odhadů Kongresu, přičemž zahrnuje náklady na munici, palivo a nasazení rozsáhlých námořních i leteckých sil v regionu.
Zdroj: Libor Novák