Dozorčí rada ČEPS odvolala předsedu představenstva firmy Jana Kalinu. V představenstvu končí také Jakub Skavroň, který byl zodpovědný za strategii. Novým členem představenstva se stal bývalý člen představenstva petrochemického holdingu Unipetrol a bývalý ředitel Benziny Martin Durčák. Novým předsedou dozorčí rady ČEPS byl zvolen náměstek ministryně průmyslu a obchodu (MPO) pro suroviny a energetiku René Neděla. ČTK dnes o tom informovalo MPO, přes které stát vlastní 100 procent akcií firmy. Na změny ve vedení firmy upozornil web Lidovky.cz.
"Ministerstvo průmyslu a obchodu bude i nadále prosazovat stabilní a konzervativní obchodní politiku ČEPS s cílem zajistit bezpečný, spolehlivý a efektivní provoz, obnovu a rozvoj přenosové soustavy České republiky včetně mezinárodního propojení přenosové soustavy," uvedl dnes mluvčí ministerstva Milan Řepka. Doplnění vedení ČEPS se podle MPO uskuteční na základě výběrového řízení. Vedení společnosti se do doby, než bude zvolen nový předseda představenstva, ujme místopředseda představenstva Svatopluk Vnouček.
Kalina působil na postu předsedy představenstva od dubna roku 2016. "Během uplynulých dvou let ČEPS naplňovala své poslání zajistit bezpečný a spolehlivý provoz a rozvoj elektroenergetické přenosové soustavy, i svou povinnost vůči akcionáři, tedy zvyšovat hodnotu společnosti," uvedl dnes Kalina. Skavroň byl členem představenstva ČEPS od letošního června. Některá média ho označovala za člověka blízkého premiéru Andreji Babišovi (ANO).
Server Euro.cz dnes napsal, že Kalinovi a Skavroňovi uškodil jejich vzájemný konflikt, který začal mít negativní dopad na pověst společnosti. "Část vedení společnosti ČEPS v čele s Kalinou považovala Skavroně za ´vetřelce´ a dělala vše pro to, aby jej zdiskreditovala pomocí různých informací a dezinformací. Skavroň naopak poukazoval na manažerská selhání Kalinova týmu i jeho úzké vazby na skupinu ČEZ," uvedl web.
Společnost ČEPS působí v ČR jako výhradní provozovatel přenosové soustavy na základě licence od ERÚ. Udržuje, obnovuje a provozuje 42 rozvoden se 75 transformátory a vedení o celkové délce přes 5600 kilometrů. Firmě loni meziročně stoupl zisk před zdaněním o 39,8 procenta na 2,9 miliardy korun. Celkové výnosy vzrostly o 5,7 procenta na 20,1 miliardy korun.
Související
Poruchy se násobily. Česko už začíná tušit, proč došlo k blackoutu
ČEPS koupila NET4GAS, který provozuje plynovody na českém území
ČEPS , Jan Kalina (ČEPS) , Jakub Skavroň (ČEPS) , Ekonomika , Energetika
Aktuálně se děje
před 47 minutami
Nagyová dostala za kauzu Čapí hnízdo podmínku. Selhání justice, opáčil Babiš
před 1 hodinou
Policie obvinila exministra Pavla Blažka v bitcoinové kauze
před 2 hodinami
Vláda schválila obnovení povinného EET. Vrací také školkovné
před 3 hodinami
Trump stupňuje tlak na OSN. Už tak čelí bezprostřednímu finančnímu kolapsu varuje Guterres
před 3 hodinami
Trumpův Projekt Svoboda vyvolává mezi experty řadu otázek. Íránu ale výrazně uškodí
před 4 hodinami
Babiš zpražil Turka: Kdyby měl podobnou rétoriku jako ministr, ve vládě by nezůstal
před 5 hodinami
Bývalý starosta New Yorku Rudy Giuliani je v nemocnici v kritickém stavu
před 6 hodinami
Není kam utéct. Na palubě turistické lodi se šíří smrtelný virus
před 7 hodinami
Trump zahájil Projekt Svoboda. Armáda bude vyvádět uvízlá plavidla z Hormuzského průlivu
před 8 hodinami
Předčasné letní počasí definitivně ukončilo zimu v Česku
včera
Trump slíbil zrušení cel na whiskey. Zásluhy připsal králi Karlovi
včera
Čeká Real Madrid velký fotbalový návrat? Šéf klubu si přeje příchod trenéra Mourinha
včera
Vracím České televizi peníze, přiznal novinář Moravec
včera
Kupka se opřel do Babiše kvůli novému zmocněnci Landovskému
včera
Počasí se po víkendu změní, i když ne hned. Dorazí i kýžené srážky
včera
Hasiči hasí požár v Českém Švýcarsku na několika úsecích. Počasí vše komplikuje
včera
Spotify se snaží upozornit na hudbu od AI. Experti ale varují
včera
Vojáků stáhneme mnohem víc, vzkázal Trump do Německa
včera
Je to politická akce, nikoliv vojenské cvičení, odmítl Macinka účast Pavla na summitu NATO
včera
Německo poprvé zareagovalo na ohlášené stažení tisíců amerických vojáků
Německo poprvé reagovalo na americké rozhodnutí stáhnout 5000 vojáků ze země. Podle ministra obrany Borise Pistoriuse se to dalo očekávat. Američané o stažení příslušníků rozhodli poté, co se americký prezident Donald Trump a německý kancléř Friedrich Merz slovně střetli kvůli válce s Íránem.
Zdroj: Lucie Podzimková