Tématem valné hromady ČEZ, která se uskuteční v pátek 30. listopadu z podnětu minoritních akcionářů sdružených kolem kritika současného vedení firmy Michala Šnobra, bude mimo jiné strategie firmy nebo opční program, který mohou manažeři firmy využít na nákup akcií společnosti. V obou záležitostech navrhují minoritní akcionáři změnu stanov společnosti. Vyplývá to z pozvánky na valnou hromadu, kterou dnes ČEZ zveřejnil. Půjde o první valnou hromadu společnosti svolanou na popud menšinového akcionáře.
Z pozvánky mimo jiné vyplývá, že akcionáři sdružení kolem Šnobra chtějí, aby o využití opčního programu představenstvem nově rozhodovala valná hromada a ne dozorčí rada jako dosud. Představenstvo ve svém stanovisku k návrhu uvádí, že aktuální mechanismus zajišťuje efektivní nastavení odměňování manažerů.
"Naopak, v případě přesunu této působnosti na valnou hromadu by hrozila ztráta části takové efektivity," dodalo v pozvánce představenstvo ČEZ. Deník E15 už dříve uvedl, že jen za prvních pět měsíců letošního roku vydělal opční program členům vedení firmy bezmála 24 milionů korun.
V otázce budoucí strategie ČEZ navrhují Šnobr a spol. doplnit do stanov, že představenstvu přísluší předkládat valné hromadě návrh koncepce podnikatelské činnosti společnosti a návrhy jejich změn nejméně jednou za dva roky. Dosud časové určení chybělo. Vedení ČEZ v protinávrhu navrhuje předkládat takový návrh jednou za čtyři roky.
"Představenstvo je přesvědčeno, že v oblasti energetiky, ve které skupina ČEZ působí, je nutné stanovovat koncepci a strategické směřování podnikatelské činnosti společnosti a skupiny ČEZ na delší než dvouletý horizont," uvedlo v pozvánce. "Současně však protinávrh reflektuje možnost změny koncepce podnikatelské činnosti na návrh představenstva i dříve, a to s přihlédnutím k aktuální situaci na trhu a ve společnosti či ke změně v orgánech společnosti," dodalo představenstvo.
Posledním známým bodem valné hromady je odvolání a volba členů dozorčí rady firmy. Akcionáři sdružení kolem Šnobra chtějí, aby byli v radě zastoupeni i minoritní vlastníci společnosti. "Představenstvo bere na vědomí zdůvodnění návrhu kvalifikovaného akcionáře na zařazení této záležitosti na pořad valné hromady," uvedlo v pozvánce vedení ČEZ.
Šnobr kritizuje vedení ČEZ dlouhodobě. Při červnové řádné valné hromadě odmítla firma zařadit na pořad dva body, které skupina kolem Šnobra navrhovala. Týkaly se zrušení zmíněného opčního programu. Firma uvedla, že žádosti byly podány pozdě. I přesto se schůze akcionářů protáhla na rekordních více než 14 hodin. Jedním z nejčastěji se dotazujících byl právě Šnobr.
Už letos v lednu Šnobr oznámil, že sdružuje akcionáře firmy s více než jedním procentem akcií. Na základě zákona o obchodních korporacích se jeho skupina akcionářů stala takzvaným kvalifikovaným akcionářem, který může mimo jiné po představenstvu firmy požadovat právě svolání mimořádné valné hromady. "Lze od nás čekat velmi aktivistický přístup a obranu práv minoritních akcionářů," uvedl tehdy.
ČEZ je největší česká energetická firma. Majoritním akcionářem firmy je stát, který drží přes ministerstvo financí 70 procent akcií. Hlasování na valné hromadě společnosti tak vesměs končí podle přání ministerstva. ČEZ loni vzrostl čistý zisk o 30 procent na 19 miliard korun, tržby klesly o procento na 201,9 miliardy korun.
Související
ČEZ potěšil zákazníky už nyní. Po Novém roce slibuje další zlevnění
Dva nové bloky v Dukovanech postaví Korejci. Vláda s nimi podepsala smlouvu
ČEZ , Ekonomika , Michal Šnobr , Energetika
Aktuálně se děje
včera
"Zelenskyj nemá nic, dokud to neschválím." Trump dal jasně najevo, kdo rozhoduje o válce na Ukrajině
včera
Obrana za miliardy. Polsko se opevňuje před Ruskem, staví dračí zuby i protidronové bariéry
včera
Rusko válkou ničí samo sebe. Chytilo se do své vlastní ekonomické pasti
včera
Období hlubokého otřesu a nejistoty. Rok 2025 se zapíše do dějin Evropské unie
včera
Revoluce ve válčení. USA podle expertů vytváří zbraně, které budou využívat umělou inteligenci
včera
Už nenadávají u mobilů. Hněv generace Z se v roce 2025 přetvořil a začal měnit svět
včera
Americká armáda provedla sérii leteckých úderů v Nigérii, útočila na Islámský stát
včera
Počasí: Meteorologové vydali varování před ledovkou. Část Česka zasáhne už dnes večer
včera
Rutte ostře odmítnul návrhy na vojenské odtržení Evropy od USA
včera
"Spojenectví jsme upevnili prolitou krví." Kim Čong-un zaslal Putinovi novoroční blahopřání
včera
Krvavé střety jsou u konce. Thajsko a Kambodža uzavřely dohodu o příměří
včera
Rusko podniklo masivní útok na Kyjev
včera
Počasí na Silvestra a Nový rok. Na hory může dorazit sněhová nadílka
26. prosince 2025 21:53
Obchody už budou otevřené až do Silvestra. Zákon je ovlivní zase za několik dní
26. prosince 2025 21:05
Fotbalová liga hlásí první zimní přestupy. Posily vítají Plzeň, Olomouc i Pardubice
26. prosince 2025 19:56
Zelenského a Trumpa čeká další jednání. Nejspíš ho stihnou do konce týdne
26. prosince 2025 18:31
Hřib bude mít jednoho vyzyvatele. Piráti si zvolí i místopředsedy
26. prosince 2025 17:34
Babiš odhalil, že mu volal americký prezident Trump
26. prosince 2025 16:38
Počasí jako v létě. Na Islandu zažili velmi neobvyklé Vánoce
26. prosince 2025 15:50
Za smrt Perryho nese vinu i druhý lékař. Za mříže ale nemusí
Americké soudy vynesly verdikt nad druhým z lékařů v případu tragické smrti slavného herce Matthewa Perryho. Mark Chavez nebude muset přímo za mříže, déle než půl roku ale stráví v domácím vězení. Informovala o tom britská stanice BBC.
Zdroj: Lucie Podzimková