Povánoční výprodeje: Češi vzali e-shopy útokem. Jaké zboží jde na dračku?

Internetové obchody spustily den po Štědrém dnu povánoční výprodeje, prodeje jsou větší než před rokem, lidé kupují především elektroniku. Vyplývá to z ankety ČTK mezi prodejci. Slevy dosahují až 80 procent. Některé slevy jsou ale podle odborníků jen fiktivní a pro zákazníka nejsou výhodné. Cena po "slevě" je totiž často stejná jako průměrná cena daného výrobku na trhu. Je proto dobré ceny i po slevě srovnávat s dalšími prodejci.

Velké kamenné prodejny se zákazníkům otevřou ve čtvrtek 27. prosince, a také tady budou moci lidé nakoupit se slevou. Sezonními výprodeji si obchodníci uvolňují místo ve skladech, aby mohli nakoupit nové zboží.

"Proti 26. prosinci 2017 činí dnes nárůst obchodu asi 21 procent," řekl ČTK obchodní ředitel Alzy Petr Bena. Nejvíce podle něj lidé kupovali to, co jim k hlavnímu dárku chybí, tedy například hry pro herní konzole nebo fotopapíry k tiskárnám. Dále se hodně prodávají televize, mobily a herní notebooky a počítače.

Na Mall.cz začal největší výprodej 25. prosince a slevy dosahují až 80 procent z maloobchodních cen, uvedla mluvčí firmy Táňa Lálová. V desítce nejprodávanějších produktů jsou mobilní telefony, televize a obecně elektronika a drobné domácí spotřebiče. Preference zákazníků jsou podle mluvčí podobné jako před Vánocemi. Vzrostl také zájem o vybavení pro zimní sporty - o lyže, snowboardy, helmy, lyžařské brýle a oblečení pro zimní sporty, dodala.

"Výprodeje jsme odstartovali v úterý v našem e-shopu. Nabízíme v nich slevy až 70 procent, zboží do nich přidáváme postupně. Ve čtvrtek otevřeme všechny prodejny," uvedla Iva Pavlousková z Datartu. Zatím je podle ní největší zájem o velké domácí spotřebiče jako pračky, ledničky, myčky a sušičky prádla.

Přes Vánoce rostl rovněž zájem o drahé kovy. "Tržby jsou letos na Vánoce o třetinu vyšší než v běžný čas mimo svátky. Vánoční čas přeje dárkovým mincím a ozdobným slitkům," uvedl předseda představenstva společnosti Golden Gate CZ Vladimír Brůna. Lidé podle něj oceňují to, že drahé kovy drží hodnotu na rozdíl například od spotřebního zboží.

V Česku se dnes otevřela některá nákupní centra a menší obchody. Velké prodejny musí být podle zákona zavřené. Řada velkých obchodních center, jako jsou pražské Centrum Černý Most, Arkády Pankrác či brněnská Galerie Vaňkovka, zůstaly ale i dnes uzavřeny. Nakoupit bylo možné například v síti obchodů Žabka, které zavírají pouze 25. prosince a na Nový rok. Třeba v pražské Fashion Areně nebo obchodním centru Letňany měly dnes otevřeny menší obchody.

Otevírací dobu o Vánocích reguluje u obchodních řetězců zákon. Velké obchody musí mít podle zákona zavřeno 25. a 26. prosince, na Nový rok, Velikonoční pondělí, 8. května, 28. září a 28. října. Na Štědrý den smějí mít otevřeno jen do 12:00. Na dodržování zákazu dohlíží Česká obchodní inspekce. Zákaz se nevztahuje na obchody s prodejní plochou do 200 metrů čtverečních, lékárny, čerpací stanice, obchody na letištích nebo nádražích nebo na prodejny v nemocnicích. Zákaz se vztahuje i na bazary, zastavárny a výkupny odpadu.

Související

Více souvisejících

e-shopy slevy výprodeje Obchody Ekonomika češi

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Netanjahu: Intenzivní boje proti Hamásu se blíží ke konci

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu oznámil, že intenzivní boje proti palestinskému radikálnímu hnutí Hamás na jihu Pásma Gazy se blíží ke konci. Zároveň však zdůraznil, že válka neskončí, dokud Hamás bude mít kontrolu nad Pásmem Gazy.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

včera

Mekka je město s cca 2 miliony obyvateli v západní části Saúdské Arábie. Je hlavním městem provincie Mekka v regionu Hidžáz. Je rodištěm Mohameda, proroka islámu, a je nejsvětějším městem islámu. Každým rokem putuje na pouť během hadždže (islámský měsíc dhú'l-hidždža) do Mekky tři milióny muslimů, přičemž nevěřícím je vstup do města tradičně zakázán.

Během letošní pouti do Mekky zemřelo 1301 poutníků

Saúdská Arábie v neděli oznámila, že během letošní pouti hadždž do Mekky zemřelo 1301 poutníků, z nichž 83 procent nebylo úředně registrovaných. Mnozí z těchto obětí byli starší lidé s chronickými nemocemi, uvedl server CNN.

včera

Policie Rusko, ilustrační foto

Střelba v Rusku: Útočníci zaútočili na synagogu a pravoslavný kostel

V neděli došlo k útokům neznámých pachatelů na synagogu, pravoslavný kostel a post dopravní policie v Dagestánské republice na ruském severním Kavkaze. Při útocích byli zabiti dva policisté a dalších šest lidí bylo zraněno. Policie zastřelila dva útočníky, kteří se pokoušeli uprchnout.

včera

včera

Rok po Wagnerově povstání je Putin mocnější než kdy jindy.

Povstání v Rusku. Od smrti Prigožina je Putin mocnější než kdy jindy

Když šéf ruských polovojenských jednotek Jevgenij Prigožin loni vyslal své žoldáky z Wagnerovy skupiny do útoku na Moskvu jako součást krátkodobé vzpoury, prezident Vladimir Putin působil slabě a zranitelně. O rok později, po nejvážnějším zpochybnění jeho autority za téměř čtvrt století u moci, však kremelský vůdce působí jistěji než kdy jindy.

včera

včera

Marian Jurečka

Jurečka požaduje zvýšení platů ve veřejném sektoru až o deset procent

Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) plánuje na úterní schůzce tripartity navrhnout zvýšení platů ve veřejném sektoru od září pro tzv. první skupinu, do které patří úředníci, pracovníci v kultuře, technici, nepedagogičtí zaměstnanci ve školství a zaměstnanci ve státní službě. Navrhované zvýšení se pohybuje mezi sedmi a deseti procenty. Jurečka to uvedl v pořadu Otázky Václava Moravce na České televizi.

včera

Odpálení rakety ATACMS.

Rusko obvinilo USA z útoku na civilisty v Sevastopolu

Ruské ministerstvo obrany v neděli oznámilo, že Spojené státy nesou hlavní odpovědnost za raketový útok na civilisty ve městě Sevastopol na Krymském poloostrově, který je pod kontrolou Moskvy. Tento útok byl proveden střelami ATACMS dodanými Ukrajině. Informovala o tom agentura Reuters.

včera

včera

včera

včera

včera

Petr Pavel

Pavel navštívil opomíjené Ležáky. Apeloval na připomínání si historie

Prezident republiky Petr Pavel dnes zdůraznil, že lidé v Česku by si měli připomínat svoji historii a znát například činy odbojářů během druhé světové války. Prezident se v Miřeticích na Chrudimsku zúčastnil pietního aktu k 82. výročí vypálení a vyvraždění osady Ležáky. Podle prezidenta bylo v posledních letech věnováno více pozornosti Památníku Lidice než Památníku Ležáky.

včera

Americké námořnictvo ničí v Rudém moři plavidla jemenských povstalců Husíjú

Americké síly během uplynulých 24 hodin zničily v Rudém moři tři bezposádková plavidla jemenských povstalců Husíjú, uvedlo v noci na neděli ústřední velení americké armády (CENTCOM).  

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy