Objem zakázek, které veřejní investoři zadali stavebním firmám, v lednu meziročně vzrostl o 2,4 procenta na 13,1 miliardy korun. Počet zakázek se zvýšil zhruba o desetinu na 401. Největším zadavatelem byl ČEPS se zakázkami za 3,1 miliardy korun. Největší objem zakázek získala Eurovia. Hodnota nově vypsaných zakázek vzrostla téměř o čtvrtinu. Vyplývá to z údajů společnosti IS, které má ČTK k dispozici.
"Data z aktuální analýzy potvrzují pokračující růst tuzemského stavebního trhu v sektoru veřejných stavebních investic," uvedl analytik stavebního trhu společnosti IS Ivan Vrhel. Srovnávací základna z loňského roku je poměrně vysoká, loni byla hodnota zadaných stavebních zakázek nejvyšší od roku 2009.
Hodnota zadaných zakázek na pozemní stavby v lednu meziročně klesla o procento na 2,4 miliardy korun. Na inženýrské stavby, tvořené hlavně dopravní infrastrukturou, se hodnota zakázek zvýšila o 3,2 procenta na 10,7 miliardy korun. Necelá třetina zadaných zakázek byla spolufinancovaná z evropských dotací. Průměrná velikost zakázky byla 52,8 milionu korun, meziročně o čtyři procenta více.
Jedna zakázka překročila miliardu korun. Šlo o modernizaci dálnice D1 v úseku Soutice - Loket za 1,43 miliardy korun. Ředitelství silnic a dálnic ČR ji zadalo firmě Eurovia. Za celý loňský rok veřejná správa zadala 19 miliardových zakázek za 40,4 miliardy korun.
Největší objem zadaných zakázek patřil v lednu firmě Eurovia CS, která získala 13 zakázek za 378 milionů korun. U dalších tendrů za 1,56 miliardy korun bude mít podíl díky účasti ve sdružení s jinými firmami.
"Hodnota zadaných zakázek roste i v důsledku pokračujícího růstu nabídkových cen. Ceny v soutěžích v lednu dosáhly v průměru 101,2 procenta úrovně cen předpokládaných. U zakázek na pozemní stavby byly o procento nižší, u zakázek na inženýrské stavby byly o 1,7 procenta vyšší," doplnil Vrhel. Proti lednu 2018 byly nabídkové ceny firem proti předpokládaným vyšší o devět procentních bodů.
Hodnota nově vypsaných zakázek v lednu meziročně vzrostla o 22,6 procenta na 10,7 miliardy korun. Objem zakázek v pozemním stavitelství meziročně klesl o 4,5 procenta, v inženýrském stavitelství vzrostl o dvě pětiny.
Veřejné zakázky měly předloni na celkových tržbách stavebních firem podle Českého statistického úřadu podíl 32,6 procenta, což bylo nejméně od roku 1996. Naopak nejvíce to bylo v roce 2002 (55,1 procenta).
Podle ČSÚ loni stavebnictví meziročně vzrostlo v souhrnu o 8,4 procenta. Pozemní stavitelství stouplo o 8,6 procenta, inženýrské o osm procent. Předloni stavebnictví celkově vzrostlo o 3,3 procenta.
Související
Cíle Babišovy vlády odhaleny. Vrátí se EET či slevy v dopravě, změny i u důchodů
Kupka oznámil další postup digitalizace stavebního řízení. Stanovil i termín
Stavebnictví , veřejné zakázky , Ekonomika , ČEPS , eurovia
Aktuálně se děje
včera
Miss Czech Republic 2026 se stala Lucie Pisková
včera
Zelenskyj: Rusko chystá rozsáhlý útok na území Ukrajiny i na Kyjev, může použít raketu Orešnik
včera
Uzavřeme dohodu, nebo Írán totálně zničíme. Rozhodnu se do zítřka, prohlásil Trump
včera
Napínavý bratrský souboj. Česko-slovenské derby na MS v hokeji rozhodl svou bruslí kapitán Červenka
včera
Evropa se intenzivně chystá na situaci, kdy bude Trump pro NATO hrozbou
včera
Američané jsou na hraně nepostupu do čtvrtfinále. Dánové slaví první výhru na MS
včera
Trump stupňuje tlak vůči Kubě. Co tím sleduje a co je jeho cílem?
včera
Žádné podávání rukou ani pohřby, mrtvé odváželi v pytlích. Přeživší vzpomínají na dosud nejhorší epidemii eboly
včera
V Číně došlo k nejhoršímu důlnímu neštěstí za patnáct let. Po výbuchu více než 90 mrtvých
včera
Soud poslal vraha studentky v Pardubicích do vazby
včera
Pavel v rozhovoru pro zahraniční tisk vyzval NATO, aby Rusku ukázalo zuby a začalo konečně reagovat
včera
Brněnský pochod smrti provází komplikace. Vandal poničil památník, policie zasahuje proti odpůrcům
včera
Vztah Pavla s Babišem už se rozebírá i ve světě. Prezident je připraven podniknout právní kroky, píše Politico
včera
Proč se ebolu nedaří zastavit? Na vině je hned několik faktorů
včera
Rusku se na Ukrajině nedaří. Putinovi dochází čas, varuje rozvědka
včera
Počasí se po víkendu zásadně nezmění. Teplá epizoda bude pokračovat
22. května 2026 22:01
Princ William odložil dekorum. Záběry z fotbalu obletěly celý svět
22. května 2026 21:07
Politici zareagovali na tragédii v Pardubicích. Ozval se i premiér Babiš
22. května 2026 20:18
Recidivista míří k soudu. Policie navrhla jeho obžalobu za vraždu v Mírově
22. května 2026 19:32
Moravec představil pořady nového projektu. Otázky oprášil a přejmenoval
Nová kapitola novinářské kariéry Václava Moravce po jeho odchodu z České televize oficiálně začíná. Moderátor se například rozhodl, že s nynějším projektem bude přímo konkurovat nedělní politické debatě veřejnoprávní televize.
Zdroj: Jan Hrabě