Nezaměstnanost v březnu klesla na tři procenta z únorových 3,2 procenta. Bez práce bylo 227.000 lidí, což je nejnižší březnová hodnota od roku 1997. Počet volných pracovních míst se zvýšil na téměř 340.000. Oznámil to dnes Úřad práce ČR. Loni v březnu byla míra nezaměstnanosti 3,5 procenta.
K poklesu nezaměstnanosti přispívá mimo jiné postupný rozjezd sezonních prací. Z evidence úřadů práce odešlo v březnu téměř 49.000 lidí. Mnoho z nich našlo uplatnění ve stavebnictví, lázeňství, zemědělství, gastronomii nebo cestovním ruchu, uvedl úřad.
"Svou činnost obnovují i živnostníci, kteří dočasně přerušili své podnikání. Březen je také typickým měsícem, kdy roste zájem zaměstnavatelů o veřejně prospěšné práce, především v rámci jarních úklidů veřejných prostranství," uvedla generální ředitelka úřadu práce Kateřina Sadílková. I v následujících měsících by mohla nezaměstnanost dále klesat, dodala.
Nejnižší nezaměstnanost je z krajů stabilně v Praze, v březnu to bylo 1,9 procenta. Nejhůře na tom jsou kraje Moravskoslezský a Ústecký, kde je míra nezaměstnanost shodně 4,6 procenta. Meziměsíční pokles nezaměstnanost zaznamenalo v březnu 75 okresů. Podíl lidí bez práce se naopak zvýšil na Chomutovsku o 3,3 procenta a na Ústecku o 0,6 procenta.
Na jedno volné pracovní místo připadá v průměru 0,7 uchazeče. Zaměstnavatelé mají největší zájem o dělníky na výstavby budov, pomocníky ve výrobě, montážní dělníky, uklízeče a pomocníky v hotelích a dalších objektech, řidiče nákladních automobilů, tahačů a speciálních vozidel, pomocné manipulační pracovníky, obsluhu vysokozdvižných vozíků a skladníky, svářeče, řezače plamenem, nebo páječe. Tradičně velká poptávka je po technických profesích ve všech oborech.
V evidenci úřadů práce byli především uchazeči s nízkou kvalifikací, se základním, nedokončeným a středním odborným vzděláním, s výučním listem či středním vzděláním s maturitou. Průměrný věk nezaměstnaných činil v březnu 43,2 roku. Mezi evidovanými bylo 84.043 lidí nad 50 let, na celkové nezaměstnanosti se podíleli 37 procenty. Déle než 12 měsíců bez práce bylo téměř 57.000 lidí.
Z profesního hlediska bylo v evidenci úřadů práce nejvíce pomocných pracovníků ve výrobě, prodavačů, všeobecných administrativních pracovníků, uklízečů, pracovníků ostrahy či řidičů osobních a malých dodávkových automobilů. Průměrná délka nezaměstnanosti činila 557 dnů.
Související
Ekonomika překvapila značným meziročním růstem. Zvýšila se i nezaměstnanost
Jurečka chce v posledním roce vlády realizovat velké změny na trhu práce
nezaměstnanost / nezaměstnaní , Úřad práce , Ekonomika
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
Německo drží nelichotivý trend. Výrazně se zhoršila i Británie
před 2 hodinami
Život na Kubě se v tichosti hroutí. V zemi kolabují základní pilíře společnosti, varuje koordinátor OSN
před 3 hodinami
Jak na bezpečné pálení čarodějnic? Hasiči vydali důležitá doporučení
před 4 hodinami
Bydlí v obecním bytě, chce legalizovat své černé stavby. Mrázová čelí výzvám k rezignaci, Babiš to neřeší
před 5 hodinami
Modžtaba Chameneí vydal další ostré prohlášení. Trumpovi ustupovat nehodlá
před 5 hodinami
USA řeší zásadní otázku: Pokud je "86 47" trestný čin, skončí za mřížemi tisíce lidí?
před 6 hodinami
Otevření Hormuzského průlivu, ale za vysokou cenu. Co obsahuje nový íránský mírový návrh zaslaný USA?
před 7 hodinami
Timmy míří ke břehům Švédska. Skončí v čelistech kosatek, nebo se utopí, varují vědci. Dánsko se od něj distancuje
před 8 hodinami
Pentagon zvažuje, že stáhne 40 000 amerických vojáků z Německa
před 9 hodinami
EU čelí nečekanému problému. Zjistila, že vůbec neví, kolik má ropy
před 10 hodinami
Cena ropy dál prudce roste. Je nejvyšší za poslední čtyři roky
před 11 hodinami
Problematický aspekt počasí v Česku. Řeší se opakovaně a už i letos
včera
Trump už se nahlas hlásí ke královské rodině. Mohou za to britští novináři
včera
Babiš je na první cestě mimo EU. V Ázerbájdžánu jednal o dodávkách ropy a plynu
včera
Ledecká půjde do další zimní sezóny bez lyžařských koučů Gampera a Banka
včera
Obchody nemají na vybranou. V květnu se jednou musí řídit zákonem
včera
Policisté hledají výtržníka. Odjíždějícímu autobusu pražské MHD rozbil dveře
včera
Zemřel Oskar Petr, autor legendárních hitů Lucie či Davida Kollera
včera
Ostravský Baník hledá marně cestu z krize. Pomoci má už čtvrtý trenér za sezónu
včera