Praha - Ve Sportovním centru v Nymburce probíhá v sobotu 23. řádná valná hromada Českého svazu tělesné výchovy (ČSTV). Očekávaly se od ní zásadní změny stanov, změna názvu a řešení krize loterijní společnosti Sazka a.s., ale zatím návrhy hlasováním neprošly.
Valná hromada hlasuje ve dvou komorách. První tvoří sportovní svazy, druhou tělovýchovné jednoty a sportovní kluby. Všechny změny musejí získat většinu v obou komorách, ale výsledky hlasování jsou v rozporu, tudíž neprošla změna návrhu názvu největší české tělovýchovné organizace na Asociace sportu České republiky ani úpravy stanov. Formát obou změn navrhl výkonný výbor. Proti byli zástupci sportovních svazů, kteří si reformu ČSTV přestavují zcela jinak než vedení organizace a delegáti ve druhé komoře. "Potřebujeme zásadní reformu organizace a nikoliv nějaké kosmetické úpravy," prohlásil předseda jachtařského svazu Karel Bauer.
Většina z 89 sportovních svazů sdružených v ČSTV tvoří platformu "Český sport 2011", která je v opozici proti současnému předsedovi organizace Pavlu Kořanovi zejména kvůli jeho postojům, jež zastává ve statutárních orgánech ČSTV.
Po negativním hlasování o změně názvu a stanov valná hromada projednávala situaci loterijní společnosti Sazka a.s., která je v úpadku. Na jednání je přítomen generální ředitel a předseda představenstva společnosti Aleš Hušák, který přednesl návrh svého záchranného plánu. Potom však musel hájit svou pozici, neboť zástupci sportovních svazů navrhují jeho odvolání. ČSTV je největší akcionářem Sazka a.s., patří mu téměř 68 procent akcií. Zástupci svazové komory přednesli návrh, aby výkonný výbor závazně inicioval na valné hromadě akcionářů Sazky Hušákovo odvolání z obou funkcí.
Toto hlasování mělo stejný výsledek jako ta předchozí. Svazová komora návrh na odvolání schválila. Komora jednot a klubů nikoliv. V případě návrhu Aleše Hušáka na opatření k zachování existence Sazky tomu bylo opačně.
"Situace je složitá, avšak v zásadě patová. Nic jsme neschválili. Aleš Hušák přednesl svůj návrh na řešení situace společnosti Sazka a.s., ale podle mého názoru jím uváděná čísla v té ekonomické analýze nejsou zcela korektní. Samotné řešení má asi jeden a půl stránky, je spíše v rovině teoretické a pan Hušák by ho měl předložit písemně. Navrhli jsme založení osmičlenného krizového výboru pro Sazku, v němž by byly svazy a jednoty s kluby paritně zastoupeny. Netuším, jak se bude situace vyvíjet dál, budeme jednat po další pauze," řekl agentuře Mediafax v sobotu v Nymburce Pavel Telička, prezident České rugbyové unie, bývalý eurokomisař.
"Mám takový pocit, že se dneska na ničem nedohodneme. Obě komory hlasují opačně a vůbec nic neřeší současnou situaci. Svazy stojí proti jednotám. Peníze na sportovní činnost jdou do svazů, ale když potřebuji antuku pro tenisty, tak mi ji předseda Českého tenisového svazu pan Kaderka nekoupí. Musím si ji sehnat a zaplatit sám," řekl agentuře Mediafax Richard Šach, generální sekretář TJ Bohemians Praha. "Neříkám, že panu Hušákovi, pokud jde o Sazku, zrovna věřím. Ale když to dostal tam, kde to je, tak by si to měl dodělat a zase tu káru z hnoje vytáhnout," dodal Richard Šach.
Pavel Telička označil situaci v jednacím sále sportovního střediska v Nymburce za polarizovanou. "Bylo tam několik důraznějších vystoupení včetně mého, ale zatím všechno probíhá celkem v klidu," dodal Telička.
"Já jsem spokojený, je to vlastně vítězství. Mně to vyhovuje. Konečně se tady ukázalo, kdo jsou ti bolševikové a pupkatí funkcionáři, kteří nechtějí změny názvu a stanov ČSTV, takoví ti pánové Kejval nebo Jansta," prohlásil šéf Sazky Aleš Hušák. Měl na mysli představitele platformy "Český sport 2011" Jiřího Kejvala, předsedu veslařského svazu a místopředsedu Českého olympijského výboru, a Miroslava Janstu, předsedu basketbalové federace.
"Pan Hušák tu nepřednáší názory, to je prostě arogance," glosoval chování Aleše Hušáka Karel Bauer.
"Když jsem to tu poslouchal, tak mě ani nenapadlo, aby se do diskuse na valné hromadě zapojoval." poznamenal Jiří Kejval, který byl jedním z prvních odpůrců řešení záchrany společnosti Sazka a.s. podle scénáře skupin Penta a E-Invest, které jednají ve shodě s Alešem Hušákem.
Delegáti se mimo sál obviňují ze zrady na jednotě ČSTV a hovoří o fiasku.
Související
Česká unie sportu stáhla žalobu na Hušáka, za krach Sazky chtěla 950 milionů
Česká unie sportu prohrála spor s Hušákem, Ústavní soud stížnost odmítl
Aktuálně se děje
Aktualizováno před 26 minutami
Češi se znovu sešli na podporu Ukrajiny. Je to i naše válka, prohlásil Pavel
před 53 minutami
Trump po rozhodnutí soudu zvyšuje globální cla
před 1 hodinou
Smutný konec příběhu malého Itala. Po nepovedené transplantaci zemřel
před 3 hodinami
Voborníková "zachránila" český biatlon. V hromadném závodě získala bronz
před 3 hodinami
Slovensko zasáhlo poměrně silné zemětřesení
před 4 hodinami
Curleři zakončili olympiádu výhrou nad Švédy, sdruženáři osmí. Hokejistky si rozdělily medaile
před 5 hodinami
Jakému clu teď bude podléhat Česko? U vývozu z EU může klesnout i vzrůst, rozhodne Trump
před 5 hodinami
Olympijský Milán uvidí očekávané zámořské hokejové finále. Slováci budou obhajovat bronz
před 6 hodinami
Počasí se mění. Hrozí ledovka a povodně, varují meteorologové
před 7 hodinami
Rychlobruslař Jílek byl na patnáctistovce tentokrát daleko za nejlepšími
před 7 hodinami
Tragédie na českých horách. Lyžařka nepřežila srážku v Harrachově
před 7 hodinami
Zemřel seriálový herec Eric Dane. Hvězda Chirurgů podlehla nemoci ALS
před 8 hodinami
ANO by vyhrálo sněmovní volby. Motoristům už šlape na paty hejtman Kuba
před 9 hodinami
Krčmář ve svém posledním olympijském závodě senzačně bojoval o medaili. Masák ovládl Nor
před 9 hodinami
Britové chtějí zařídit, aby se Andrew za žádných okolností nestal králem
před 10 hodinami
Shiffrinová prolomila olympijské prokletí, Klaebo získal desáté zlato. Curleři zapsali druhou výzvou
před 11 hodinami
Počasí: Mrazy končí, jaro se blíží. Příští týden se citelně oteplí
včera
Co v praxi změní soudní rozhodnutí o zrušení cel? Návrat do normálu se ani zdaleka nekoná
včera
Slováci mohou po Pekingu získat další olympijskou hokejovou medaili. Poperou se o ni i USA a Finsko
včera
Původní cla platí, oznámil Trump a obratem zavedl další. Soudce označil za hlupáky
Americký prezident Donald Trump vystoupil v pátek v Bílém domě na mimořádném brífinku, aby reagoval na verdikt Nejvyššího soudu, který označil jeho plošná cla za nezákonná. Trump neskrýval své rozhořčení a soudce, kteří hlasovali proti němu, podrobil zdrcující kritice. Rozhodnutí označil za „hluboké zklamání“ a samotné členy soudu, včetně těch, které sám do funkcí jmenoval, nazval „ostudou svých rodin“, „hlupáky“ a „politicky korektními loutkami“.
Zdroj: Libor Novák