Přebytek zahraničního obchodu České republiky v květnu meziročně stoupl o 17,2 miliardy na 24,4 miliardy korun. Kladně se na tom podepsalo mimo jiné obchodování s auty. Meziročně lepší výsledek vykázal rovněž obchod s ostatními dopravními prostředky (lodě, lokomotivy nebo letadla) nebo s rafinovanými ropnými produkty a chemikáliemi. Vyplývá to z předběžných údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ). Automobilový průmysl standardně táhne export, květnový výkon tohoto segmentu je velmi výrazně nad hranicí očekávaného, komentovala Asociace exportérů.
Vývoz meziročně vzrostl o 8,1 procenta na 332,5 miliardy Kč a dovoz o 2,5 procenta na 308,2 miliardy Kč.
"Květnová bilance zahraničního obchodu byla pozitivně ovlivněna především motorovými vozidly, u nichž vzrostl vývoz o 11,5 miliardy korun. Zmenšil se rovněž deficit v bilanci rafinovaných ropných produktů, chemických látek a ropy a zemního plynu," uvedla ředitelka odboru statistiky zahraničního obchodu ČSÚ Miluše Kavěnová.
Za pozitivním výsledkem podle ekonoma Václava Frančeho z Deloitte stojí zejména růst exportu automobilů, který meziměsíčně vzrostl o devět procent a meziročně o 19 procent. "Automobilový průmysl zaznamenal solidní měsíc, což ukazují i statistiky průmyslové výroby, když byl automobilový průmysl největším tahounem růstu," reagoval Franče. Přebytek zahraničního obchodu by letos podle odhadů Deloitte měl dosáhnout podobné hodnoty jako loni - kolem 110 miliard korun.
?„Květnová bilance byla pozitivně ovlivněna především motorovými vozidly, u nichž vzrostl vývoz o 11,5 mld. Kč. Zmenšil se rovněž deficit v bilanci rafinovaných ropných produktů, chemických látek a ropy a zemního plynu,“ říká Miluše Kavěnová z ČSÚ.https://t.co/DKhu236f8S
— ČSÚ (@statistickyurad) 8. července 2019
Celkový objem vývozu 332,5 miliardy Kč je podle místopředsedy Asociace exportérů Otty Daňka čtvrtý nejlepší výsledek, jakého v jednom měsíci čeští vývozci dosáhli. "A jen pro zajímavost: před deseti lety vyvezli čeští exportéři zboží v hodnotě o 174 miliard Kč menší (v neočištěných datech)," upozornil. Otázkou ale podle něj je, jaké budou další měsíce.
"Zahraniční obchod je jednoznačně se segmentem dopravy úzce propojen. Ve většině případů se totiž jedná o transport výrobků nebo polotovarů, které jsou určeny pro další kompletaci," dodal šéf obchodu tuzemské pobočky přepravní a logistické firmy Gebrüder Weiss Jan Kodada. Na pozitivním vývoji se podle něj podílel zejména pokračující mírný růst německé ekonomiky. Poptávka z německé strany ale naráží na kapacity přepravních firem, které se potýkají s nedostatkem zaměstnanců, dodal.
Hlavní ekonom CzechFund Lukáš Kovanda uvedl, že z klíčových českých vývozních destinací klesá meziročně export do Británie, a to o 1,1 procenta. Může za to nejistota kolem brexitu. Zmínil i meziroční propad tuzemského vývozu do Turecka, který za letošních prvních pět měsíců roku dosahuje takřka 28 procent. Souvisí to podle něj s tureckou měnovou krizí loňského roku a slábnoucí lirou.
U motorových vozů bylo díky jejich vyššímu vývozu aktivum meziročně vyšší o 7,1 miliardy Kč a saldo ostatních dopravních prostředků se zlepšilo o 3,5 miliardy korun. Vedle toho se snížil o 2,2 miliardy korun deficit u rafinovaných ropných produktů, u chemických látek a přípravků klesl o miliardu a u ropy a zemního plynu o 800 milionů. Kladné saldo počítačů, elektronických a optických přístrojů vzrostlo o 1,9 miliardy korun, uvedl ČSÚ.
Přebytek obchodování se státy Evropské unie se proti loňskému květnu zvýšil o 13,9 miliardy na 70,5 miliardy Kč. Schodek obchodu se státy mimo EU se zmenšil o čtyři miliardy na 44,3 miliardy Kč.
Související
Von der Leyenová reaguje na Trumpa. S Američany chce ještě vyjednávat
Trump stanovil výši cla pro zboží z EU. Platit bude od srpna
zahraniční obchod , dovoz a vývoz , Ekonomika , Český statistický úřad , automobilový průmysl
Aktuálně se děje
před 44 minutami
Trump nečekaně ustoupil z ultimáta Íránu. Útoky odložil
před 1 hodinou
Rutte věří, že se evropské státy připojí k Trumpově válce proti Íránu
před 2 hodinami
Takové počasí historie nepamatuje. Příští rok otřese globálními statistikami, varuje WMO
před 3 hodinami
Politico: Orbán funguje jako přímý informační kanál pro Kreml. EU vylučuje Maďarsko z citlivých diskusí
před 3 hodinami
IEA: Situace na světových energetických trzích překonává největší krize moderní historie
před 4 hodinami
Benzin na příděl? Svět čelí větší hrozbě než za velké ropné krize, hrozí výrazné zdražování potravin i paliv
před 6 hodinami
Počasí se v týdnu promění. Přes Česko přejde studená fronta
včera
Norská princezna v dokumentech o Epsteinovi. Zmanipuloval mě, tvrdí
včera
Velikonoce i letos ovlivní důchody. Tři výplatní termíny budou jiné
včera
Norrise poctil prezident Trump. Byl to skvělý chlap, ocenil herce
včera
Česko má po osmi letech medaili z halového MS. Lurdes Gloria Manuel ovládla čtvrtku
včera
Smrtelná nehoda ve středních Čechách. Zasahoval vrtulník
včera
Írán oplácí stejnou mincí. Varoval Trumpa, ceny ropy mohou ještě vzrůst
včera
Sparta odvetu osmifinále s Alkmaarem nezvládla. Olomouc nestačila na Mohuč
včera
Paříž či Londýn v ohrožení. Írán představuje globální hrozbu, zní z Izraele
včera
Policie apeluje na média. Jde o dopadení pachatelů útoku v Pardubicích
včera
Ochlazení v Česku potvrzeno. Meteorologové naznačili, co přinese příští týden
včera
ANO je suverénní, do Sněmovny by proniklo jen pět stran
včera
Novinky z vyšetřování požáru v Pardubicích. Policie opustila místo činu
včera
Jsme mimořádně oslabení a ohrožení, říká Fico po unijním summitu
Evropská unie je podle slovenského premiéra Roberta Fica (Smer-SD) mimořádně oslabená a ohrožená. Přesto s ní chce i nadále řešit situaci kolem ropovodu Družba, jímž už téměř měsíc neproudí ropa z východu.
Zdroj: Lucie Podzimková