Ruské zlato netáhne? PPF prodává část podílu v těžařské firmě Polymetal

Česká skupina PPF Group snižuje svůj podíl v ruské společnosti těžící zlato a stříbro Polymetal na 6,5 procenta z dosavadních 11 procent. Snížení podílu ČTK potvrdila mluvčí PPF Jitka Tkadlecová. Server rbc.ru s odvoláním na informované zdroje napsal, že by PPF z prodeje 4,5 procenta akcií investorům mohla získat kolem 250 milionů USD (5,7 miliardy Kč).

"Potvrzujeme, že skupina PPF prodala prostřednictvím společnosti Fodina BV přibližně 4,5 procenta akcií společnosti Polymetal International. Po vypořádání transakce, které by mělo být 12. července 2019, se sníží podíl skupiny PPF ve společnosti Polymetal na zhruba 6,5 procenta," uvedla mluvčí.

Firma Fodina ze skupiny PPF prodává celkem 21 milionů akcií. Objednávky od investorů začala firma přijímat 9. července a prodej má být dokončen 12 července. Podle aktuální ceny je hodnota podílu zhruba 267 milionů USD. Podle agentury Reuters byla cena bez poplatků stanovena na 9,66 libry, tedy 12 USD za akcii, což je proti současné tržní hodnotě sleva 4,5 procenta.

PPF dlouhodobě snižuje svůj podíl v Polymetalu. Do společnosti vstoupila v roce 2008. Analytik firmy Aton Andrej Lobazov agentuře Reuters řekl, že prodej je možný, protože akcie Polymetalu se dostaly na úroveň, na které akcionáři před pár lety podíl ve firmě prodávali. Od počátku letošního roku akcie firmy posílily o 16 procent.

Ředitel ratingové skupiny AKRA Maxim Chudalov rbc.ru řekl, že prodej je realizován v malých balíčcích, protože v současnosti neexistuje hlavní stratég, který by koupil celý balík.

Analytik společnosti BKS Oleg Petropavloskij dodal, že PPF zřejmě bude pokračovat v prodeji podílu i nadále, i když podle jeho názoru je nyní na prodej brzy, protože zlato je vzhledem k současným makroekonomickým rizikům nejlepším aktivem.

Polymetal je v Rusku největším producentem stříbra a druhým největším producentem zlata. Největším akcionářem těžaře je skupina podnikatele Alexandra Nesise a jeho partnerů s podílem 27,4 procenta. Na trhu se obchoduje s 50 procenty akcií firmy. Kromě Ruska působí firma také v Kazachstánu.

Související

PPF

PPF zcela ovládne Kellnerová s dcerami. Bude je to stát desítky miliard

Nejbohatší Češka Renáta Kellnerová uzavřela zásadní dohodu týkající se skupiny PPF. Nevlastní syn miliardářky má být vyplacen, za svůj desetiprocentní podíl dostane přes 40 miliard korun. Jde o další významný milník v nedávné historii společnosti po tragické smrti Petra Kellnera v březnu 2021. 

Více souvisejících

ppf group Polymetal Rusko Ekonomika

Aktuálně se děje

Aktualizováno před 37 minutami

před 48 minutami

před 1 hodinou

Keir Starmer, předseda Labouristické strany

Šest premiérů za sedm let. Proč si Británie nedokáže udržet stabilní vedení?

Britská politická scéna prochází mimořádným obdobím nestability, které nápadně připomíná známé heslo z kampaně Billa Clintona o tom, že nejdůležitější je hospodářství. Spojené království v současnosti směřuje k výběru již šestého premiéra během přibližně sedmi let. Hlavní příčinou je dlouhodobě slabá ekonomika, která negativně ovlivňuje příjmy obyvatel a vyčerpává trpělivost voličů. Žádný z politických lídrů totiž zatím nedokázal tomuto nepříznivému vývoji úspěšně čelit.

před 2 hodinami

včera

Ilustrační fotografie.

Na D49 se otevřely další kilometry dálnice. Od tendru to trvalo 18 let

Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) tento týden zprovoznilo 7,5 kilometru dlouhý úsek dálnice D49, druhou část stavby Hulín – Fryšták ve Zlínském kraji. Díky tomu je nyní v provozu celý téměř osmnáctikilometrový úsek této dálnice. Stavba narážela opakovaně na odpor aktivistů, brzdily ji dlouhé soudní procesy a na hlavní trase se tak mohlo začít pracovat až koncem roku 2021, přestože zhotovitel vzešel z tendru už v roce 2008. Náklady na realizaci stavby dosáhly včetně inflace 9,5 miliardy Kč bez DPH.

včera

včera

včera

Vláda České republiky

Česko se zapojí do projektu AI Gigafactory. Vláda schválila akční plán pro duševní zdraví

Česká republika bude v evropské soutěži usilovat o vybudování AI Gigafactory. Vláda Andreje Babiše (ANO) k tomu na pondělním zasedání učinila zásadní kroky, když odsouhlasila uzavření dohody o společném zadávání veřejných zakázek s EuroHPC Joint Undertaking. Schválila také Národní akční plán pro duševní zdraví 2026-2030, který nastavuje priority státu v oblasti péče o duševní zdraví, nebo fiskálně-strukturální plán České republiky pro období 2027 až 2030 a jmenovala Editu Stejskalovou novou vládní zmocněnkyní pro záležitosti romské menšiny.

včera

Petr Pavel

Pavel si dává na čas. Pražský hrad oznámil, kdy se vyjádří k rozhodnutí vlády

Na Pražský hrad se obrátila pozornost v okamžiku, kdy dnes vyšlo najevo, že Babišova vláda rozhodla, že prezident Petr Pavel nebude součástí delegace na letním summitu NATO v Turecku. Pavel totiž dříve naznačil, že v takovém případě podá kompetenční žalobu. Na první reakci prezidenta se však bude čekat do úterního dopoledne. 

včera

včera

Petr Pavel a Andrej Babiš

Pavel nebude členem delegace na summitu NATO, rozhodla vláda

Prezident Petr Pavel nemá být podle rozhodnutí vlády součástí delegace na letním summitu NATO v Turecku. V čele delegace bude premiér Andrej Babiš (ANO). Pavel dříve nevyloučil podání kompetenční žaloby, pokud nebude členem delegace. 

včera

včera

Aktualizováno včera

Keir Starmer, předseda Labouristické strany

Starmer oznámil svůj konec v čele Velké Británie

Britský premiér Keir Starmer dal za pravdu spekulacím z posledních dní, když v pondělí oznámil rezignaci na post ministerského předsedy. Informovala o tom britská BBC. Starmer skončí i v čele labouristů, které v následujících dnech a týdnech čeká hledání nového lídra. 

včera

včera

včera

Důchody, ilustrační fotografie.

Co bude s důchody? Ministerstvo přišlo s novou analýzou, závěry jsou zajímavé

Nová analýza Ministerstva práce a sociálních věcí ukazuje, že odchod z trhu práce často začíná ještě před dosažením důchodového věku. Každý druhý senior v tomto věku už nepracuje a čtyři z deseti lidí nevstupují do důchodu ze stabilního zaměstnání. Nejčastějšími důvody jsou nezaměstnanost, zdravotní problémy nebo péče o blízké. 

včera

včera

včera

Počasí: Vysoké teploty se v Česku objeví i příští víkend

I příští víkend přinese do České republiky velmi teplé a slunečné letní počasí.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy