Těžařská společnost Uniles z koncernu Agrofert se loni dostala do zisku 16,5 milionu korun po předloňské ztrátě 21,6 milionu. Výnosy firmy stouply o 4,2 procenta na 2,3 miliardy korun. Podnik to uvedl v výroční zprávě umístěné ve Sbírce listin.
Skoro 70 procent výnosů firma utržila loni za dříví, 28 procent za lesnické práce, zbytek za řezivo a ostatní tržby.
"Po propadu ve výsledcích hospodaření v roce 2017, způsobených především selháním valorizačních mechanismů upravujících nákupní ceny dříví v rámci smluvních vztahů se státním podnikem Lesy ČR, se hospodaření společnosti vrátilo v roce 2018 do standardních hodnot," uvedla v dokumentu firma.
"Aktivita společnosti, měřená jejím obratem, v roce 2018 zaznamenala proti předchozímu roku mírné zvýšení. Důvodem bylo zejména rozšíření struktury zakázek pro veřejné zadavatele, a to přes nepříznivý vývoj trhu s dřívím, který se projevil poklesem realizačním cen," napsala společnost. Firma loni vytěžila a zobchodovala 1,2 milionu metrů krychlových dříví.
Společnost loni odprodala zhruba čtvrtinu svých akcií jednomu z největších obchodníků s dřívím Wood & Paper. Tím se podle firmy posílila obchodní spolupráce v prodeji dříví a zajištění odbytu dřeva z lesnických zakázek. Podle mluvčího Agrofertu Karla Hanzelky společnost zatím další prodej akcií neplánuje.
Firma měla loni 11 aktivních provozoven, dvě v Rumburku, po jedné v Chřibské, Rynolticích, Oseku u Duchcova, Mělníku, Lanškrouně, Sušici, Rýmařově, Hanušovicích a Slavkově u Brna. Firma zaměstnávala 287 lidí, meziročně jejich počet vzrostl o 30.
Letošní rok bude pro firmu mimořádný, stejně jako pro celé lesní hospodářství. "Půjde zřejmě o přelomový rok, kdy by měla kulminovat historicky nejrozsáhlejší kalamita vyvolaná změnou klimatu, zejména dlouhodobým suchem," napsala společnost.
"Uniles plánuje pro rok 2019 hospodářský výsledek a obrat stejný jako v roce 2018. Zatím je plán plněn. Hospodářský výsledek bude v černých číslech. Výše těžeb pro rok 2019 plánujeme výrazně vyšší než v roce 2018, předpoklad je kolem 1,5 milionu metrů krychlových. Navýšení je způsobené výrazným nárůstem kůrovcové kalamity. Díky výraznému propadu prodejních cen se to neprojeví nárůstem tržeb," dodal mluvčí.
Koncern Agrofert do předloňského února vlastnil současný premiér Andrej Babiš (ANO), tehdy jej vložil do svěřenských fondů.
Související

Lesy ČR vypsaly tendr za 4,5 miliardy, bere ohled na kůrovcovou kalamitu

Lesy ČR uzavřely sedmimiliardový tendr. Uspěl i UNILES z holdingu Agrofert
Uniles , Agrofert , Ekonomika , Dřevo , lesy
Aktuálně se děje
včera

Tureckem otřásají masivní demonstrace. Úřady se po zatčení Erdoganova rivala snaží blokovat sociální sítě
včera

Kanadský premiér Carney vyhlásil termín voleb. Chce mandát pro boj s Trumpem
včera

Auto najelo v pražské Hostivaři na tramvajovou zastávku. Několik zraněných
včera

Palestina zveřejnila nové statistiky. Počet lidí zabitých Izraelci v Pásu Gazy je enormní
včera

Termín stanoven. Bílý dům oznámil, do kdy chce rozsáhlou dohodu o příměří mezi Ruskem a Ukrajinou
včera

Klíčový moment pro Evropu: Německo odemyká miliardy eur na posílení armády
včera

Papež František se po propuštění z nemocnice objevil na veřejnosti. Má viditelné problémy
včera

Předpověď počasí prochází revolucí. Umělá inteligence strčí meteorology do kapsy
včera

Čeští vojáci by měli být součástí mírových sil na Ukrajině, míní Pavel
včera

Plán EU na vojenskou pomoc Ukrajině se rozpadá
včera

Rusko zaútočilo na Kyjev, zatímco USA a Ukrajina zahajují jednání v Saúdské Arábii
včera

Putin není špatný člověk, je chytrý a mám ho rád, prohlašuje Tumpův vyslanec Witkoff
včera

Jarní počasí dorazí příští týden v plné síle
22. března 2025 21:56

Papež František bude propuštěn z nemocnice
22. března 2025 21:43

Fico táhne zemi k Rusku, kam ale skutečně chtějí patřit Slováci? Nový průzkum to ukázal
22. března 2025 20:50

Trump chce mír. Putin má ale úplně jiné plány, a pokud vyjdou, svět už nikdy nebude stejný
22. března 2025 19:28

Fotbal jako téma pro poslance. Tématem byly policejní zásahy po zápasech
22. března 2025 19:26

Zelenskyj přelstil Putina, obnovil vztahy s Trumpem
22. března 2025 18:24

Američtí demokraté jsou po porážce Harrisové v koncích. Nedokáží oslovit ani své voliče
22. března 2025 17:36
Ukrajina "souhlasila" s uspořádáním prezidentských voleb, prohlásil Witkoff. Důkazy nemá
Zvláštní vyslanec amerického prezidenta Donalda Trumpa, Steve Witkoff, prohlásil, že Ukrajina "souhlasila" s uspořádáním prezidentských voleb. Svá tvrzení však nepodložil konkrétními důkazy ani podrobnostmi.
Zdroj: Libor Novák