Praha - Státní dluh České republiky ke konci června vzrostl na 1412,9 miliardy korun, což představuje mezikvartální nárůst o 8,5 miliardy korun (0,61 %). V pondělí o tom informovalo ministerstvo financí (MF).
V meziročním srovnání se státní dluh zvýšil o 166,8 miliardy korun (13,39 %). Na každého obyvatele České republiky tak aktuálně připadá dluh ve výši 134 105 korun. V oblasti zahraniční emisní činnosti nedošlo v průběhu 2. čtvrtletí k žádným změnám ve vztahu k 1. čtvrtletí. V druhém čtvrtletí došlo k čerpání jedné tranše půjčky od Evropské investiční banky v hodnotě 0,6 mld. Kč. Celkem tak objem zahraničního financování za první pololetí dosáhl 0,7 mld. Kč. V oblasti domácí emisní činnosti došlo ve druhém čtvrtletí k hrubé emisi středně a dlouhodobých dluhopisů v nominální hodnotě 56,7 mld. Kč, z toho 2,7 mld. Kč bylo prodáno Evropské investiční bance. Celkem za první pololetí bylo emitováno 96,1 mld. Kč. Čistá emise státních dluhopisů za druhé čtvrtletí činila 4,9 mld. Kč.
V průběhu druhého čtvrtletí nebyly uskutečněny žádné zpětné odkupy. Celkový nárůst peněžních instrumentů v oběhu v druhém čtvrtletí činil 3,5 mld. Kč. Krátkodobý státní dluh v druhém čtvrtletí mírně poklesl a to o 0,2 procentního bodu na 17 procent. Průměrná splatnost státního dluhu se ke konci druhého čtvrtletí nezměnila a zůstává na stejných hodnotách jako v prvním čtvrtletí, tj. šest let. Průměrná splatnost státního dluhu se tak nachází v intervalu vyhlášeného cílového pásma 5,25 až 6,25 roku platného pro letošní rok.
Čisté náklady na obsluhu státního dluhu v 1. pololetí činily 25,8 mld. Kč. Hrubé náklady na obsluhu státního dluhu dosáhly 29,8 mld. Kč.
Související
Státní dluh poprvé překročil hranici tří bilionů korun
Úrok na českém dluhu klesá nejníže za dva roky, díky balíčku i zvládnuté energetické krizi
Aktuálně se děje
včera
Arménci dali Rusku košem. Ve volbách jasně vyhrává strana premiéra Pašinjana, ukazují odhady i první výsledky
včera
OBRAZEM: Velkou cenu Monaka ovládl italský mladík Kimi Antonelli, stal se nejmladším vítězem závodu
včera
Ostře sledované volby v Arménii skončily. Voliči rozhodli o směřování své země
včera
Nikdy jsem neslíbil, že nebudou nové války, brání se Trump. Před volbami ale říkal něco jiného
včera
Odchod z EU stojí Británii miliardy liber. Lidé brexitu hořce litují
včera
Trump neplánuje stáhnout 50 tisíc vojáků z Blízkého východu. Válku v Íránu srovnal s Vietnamem
včera
Ruský bezpilotní letoun vážně poškodil jednu z budov Černobylu
včera
Příběh, který plnil přední stránky světových médií, skončil tragicky. Amerického studenta našli v Japonsku mrtvého
včera
Rusko je ochotno opět jednat s USA. Míč je ale na straně Američanů, tvrdí
včera
Válka se začíná vracet zpět do Ruska. V tamní společnosti začíná bublat nespokojenost
včera
Rusko, nebo Západ? Arménie v klíčových volbách rozhoduje o své budoucnosti
včera
Americká armáda sestřelila v Hormuzském průlivu íránské útočné drony
včera
Počasí příští týden tropické teploty nepřinese, hrozí ale bouřky
6. června 2026 21:04
USA nepustily do země klíčové členy íránské fotbalové reprezentace. Teherán vyzval FIFA, aby zasáhla
6. června 2026 19:44
Pentagon hluboce znepokojují špionážní aktivity Izraele v USA
6. června 2026 18:20
Americký lékař nakažený ebolou byl propuštěn z nemocnice
6. června 2026 17:01
Francie v slzách. Zemřela Bernadette Chiracová
6. června 2026 15:50
Trump: Írán na dohodu o ukončení války nepřistoupil, ale nebude mít jinou možnost
6. června 2026 14:31
Den D pro Kosovo se blíží. Voliči v neděli určí směřování země, exprezidentka důrazně varuje
6. června 2026 13:19
Oficiální statistiky eboly klesají. Pozitivní to ale není
Oficiální statistiky ohledně epidemie eboly v Demokratické republice Kongo zaznamenaly výrazný pokles, což na první pohled vypadá jako nadějná zpráva, avšak situace je mnohem komplikovanější. Zatímco ještě nedávno úřady hovořily o více než tisíci podezřelých případů a téměř 250 úmrtích, aktuálně Kongo hlásí přibližně 380 potvrzených nakažených a 60 zemřelých, ke kterým se přidává dalších 15 potvrzených případů a jedna oběť v sousední Ugandě.
Zdroj: Libor Novák