Praha - Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ) eviduje 469 seniorů, kteří letos oslaví sté narozeniny, většinu z nich tvoří ženy, a to 391, mužů je 78. Při příležitosti oslavy stých narozenin jim stát zvýší důchod o dva tisíce korun, agentuře Mediafax to ve středu oznámila mluvčí ČSSZ Jana Buraňová.
Kromě navýšení důchodu senioři obdrží i osobní dopis od ministra práce a sociálních věcí Jaromíra Drábka (TOP 09).ČSSZ vyplácí důchod i starším důchodcům, kteří se narodili v letech 1904 až 1911. "V březnu 2012 jich evidovala celkem 492," upřesnila Buraňová.Z březnové evidence výplat důchodů dále vyplývá, že v České republice žije 961 sto- a víceletých občanů. Převažují ženy, je jich 813, mužů je 148.Nejstarší žena, které ČSSZ vyplácí důchod, se narodila se v roce 1904 a momentálně žije v Moravskoslezském kraji. Nejstarší muž žije v Královéhradeckém kraji a narodil se v roce 1905.Podle Buraňové nejvíc sto- a víceletých lidí žije v Praze (172) a v Jihomoravském kraji (133), naopak nejméně (18) v kraji Karlovarském.Důchody stoletých občanů se zvyšují pravidelně od roku 1969.O celé dva tisíce korun se důchody stoletým spoluobčanům zvyšují od roku 2006.
Související
Velikonoce i letos ovlivní důchody. Tři výplatní termíny budou jiné
Únorové důchody jsou nižší než lednové. Úřad vysvětlil důvod
Aktuálně se děje
včera
Szijjártó měl Lavrovovi podávat hlášení o obsahu jednání EU. Magyar obvinil vládu z vlastizrady
včera
Mohou íránské rakety doletět až do Londýna, Prahy nebo Paříže? Teherán světu skutečný dostřel tajil
včera
Trump: USA a Írán jednají o mírovém plánu, Modžtaba Chameneí je možná mrtvý
včera
Eskalace zrychluje, únikových cest ubývá. Možnosti ukončení války v Íránu se dramaticky zužují
včera
Kubánská armáda je připravena na případnou americkou agresi, vzkazuje Trumpovi Havana
včera
Ceny ropy začaly po Trumpově oznámení prudce klesat
včera
WP: Ruští agenti chtěli uskutečnit falešný pokus o atentát na Orbána, aby vyhrál volby
včera
Okamura chce zrušit „podraz na občany i firmy“. Koalice předloží návrh na zrušení části poplatků za ČT a Rozhlas
včera
Írán má v ruce mocnou zbraň. Útokem na odsolovací stanice může rozvrátit celý Blízký východ
včera
Trump nečekaně ustoupil z ultimáta Íránu. Útoky odložil
včera
Rutte věří, že se evropské státy připojí k Trumpově válce proti Íránu
včera
Takové počasí historie nepamatuje. Příští rok otřese globálními statistikami, varuje WMO
včera
Politico: Budapešť funguje jako přímý informační kanál pro Kreml. EU vylučuje Maďarsko z citlivých diskusí
včera
IEA: Situace na světových energetických trzích překonává největší krize moderní historie
včera
Benzin na příděl? Svět čelí větší hrozbě než za velké ropné krize, hrozí výrazné zdražování potravin i paliv
včera
Počasí se v týdnu promění. Přes Česko přejde studená fronta
22. března 2026 21:51
Norská princezna v dokumentech o Epsteinovi. Zmanipuloval mě, tvrdí
22. března 2026 21:02
Velikonoce i letos ovlivní důchody. Tři výplatní termíny budou jiné
22. března 2026 19:54
Norrise poctil prezident Trump. Byl to skvělý chlap, ocenil herce
22. března 2026 19:19
Česko má po osmi letech medaili z halového MS. Lurdes Gloria Manuel ovládla čtvrtku
Česká výprava atletů se konečně dočkala medaile z halového světového šampionátu. V sobotu se o ni v polské Toruni postarala čtvrtkařka Lordes Gloria Manuel, která si navíc doběhla pro tu nejcennější z nich, když závod na 400 metrů ovládla osobním rekordem, tedy v čase 50,76 sekundy. Jedná se tak pro ni o první výrazný seniorský úspěch, kterým tak navázala na svůj titul juniorské mistryně světa.
Zdroj: David Holub