Praha - Spotřebitelské ceny vzrostly v lednu proti prosinci o 1,3 procenta, což způsobilo zvýšení DPH a cen bydlení, potravin a nealkoholické nápojů. Meziročně se však růst spotřebitelských cen zpomalil na 1,9 procenta, uvedl v pondělí Český statistický úřad (ČSÚ).
"Lednový růst cen byl z velké části ovlivněn zvýšením DPH o jeden procentní bod, což se promítlo do cen na úrovni 0,8procentního bodu. Leden s sebou klasicky přináší úpravu cen, která se promítla hlavně v oddíle bydlení, potravin a nealkoholických nápojů. V lednu tak vzrostlo čisté nájemné v bytech, ceny za vodné, stočné, elektřinu, zemní plyn, teplo a teplou vodu a ceny většiny potravin," komentoval zveřejněné statistiky analytik skupiny Citfin Jiří Šimek.
Konkrétně se tak podle statistik ČSÚ zvýšilo v oddíle bydlení čisté nájemné v nájemních bytech o 0,9 procenta, vodné o 6,6 procenta a stočné o 6,9 procenta. Vyšší byly i ceny elektřiny o 3,3 procenta, zemního plynu o dvě procenta a tepla a teplé vody o 3,6 procenta.
V oddíle potraviny a nealkoholické nápoje vzrostly ceny většiny druhů potravin, z toho nejvíce zeleniny (8,3 procenta), ovoce (6,2 procenta), běžného pečiva (2,8 procenta), vajec (6,8 procenta), mléka (3,9 procenta) a jogurtů (3,6 procenta). Dále rostly ceny například lihovin, vína, piva, pohonných hmot či telefonních služeb.
Rychlejší růst cen však už tradičně brzdila slabá spotřebitelská poptávka. "Prostor pro zdražování zboží je tak i v letošním roce jen velmi omezený. Zvlášť když nepředpokládáme žádné viditelnější zlepšení finanční situace domácností, které by je popohnalo utrácet. I sílící konkurence internetových obchodů spolu s jejich velkou oblibou mezi spotřebiteli ještě více omezuje prostor pro zvyšování cen," doplnil expert Československé obchodní banky Petr Dufek.
Při meziročním srovnání vzrostly spotřebitelské ceny v lednu o 1,9 procenta, což je o 0,5procentního bodu méně než v prosinci. Za tímto vývojem je podle statistiků výraznější meziměsíční růst cen (1,8 procenta) v lednu 2012 než v lednu 2013. Ke zpomalení cenového růstu došlo u většiny oddílů spotřebního koše.
Rozhodující vliv na výši celkové meziroční hladiny spotřebitelských cen však měly ceny potravin a nealkoholických nápojů a přes zpomalení jejich růstu i ceny bydlení. Na snižování meziročního cenového růstu naopak působily například ceny oděvů a obuvi.
Související
Trumpova tvrdá ruka vs evropský multilateralismus. V souboji o cla proti sobě stojí rozdílné světy, zaplatíme za něj ale všichni
Milka podražila, ale tím to nekončí. Firma chystá další změnu v neprospěch zákazníků
ceny potravin , inflace , čsú
Aktuálně se děje
včera
Pošta od dubna mění ceník. Platby zákazníků budou vyšší
včera
Slovensko stupňuje tlak. Fico oznámil ukončení nouzových dodávek elektřiny na Ukrajinu
včera
Počasí v Česku: Uplynulá zima očima meteorologů. Možná vás překvapí, jaká byla
včera
Irák zasáhl blackout. USA vyzvaly občany k evakuaci
včera
Válka v Íránu vráží klín mezi USA a EU. Madrid se bouří proti Washingtonu, nesouhlasí ani s Merzem
včera
Izraelské letectvo zničilo připravené íránské odpalovací zařízení balistických raket
včera
Hegseth: Írán se pokusil zavraždit Trumpa, íránský režim je vyřízený. Amerika vítězí rozhodně, ničivě a bez milosti
včera
Hegseth: Operace v Íránu je stále v počátcích. Začneme útočit silněji a hlouběji ve vnitrozemí
včera
Vražda dítěte na Lounsku. Policie přiznala, že zadržela příbuzného oběti
včera
Americká ponorka potopila íránskou válečnou loď. NATO sestřelilo raketu mířící do Turecka
včera
CIA vyzbrojuje Kurdy. Chce vyvolat povstání v Íránu, píše CNN
včera
Babiš si ve Sněmovně hrál na dispečera. Zkritizoval Ryanair, Hřiba poslal na psychiatrii
včera
V čele Íránu zřejmě stane syn ajatolláha Alího Chameneího. Přežil sobotní bombardování
včera
Zemřel legendární spisovatel Dan Simmons, autor kultovních děl Hyperion a Terror
včera
Kontrolujeme Hormuzský průliv, prohlásil Írán. USA to popírají
včera
Izrael vyhrožuje vraždou každému, kdo stane v čele Íránu. Bude okamžitým cílem, varuje
včera
Írán zasáhl americkou základnu v Kataru. Izrael útočí po celém Teheránu
včera
Počasí: Během dne se oteplí až na 17 stupňů, mrazy ale zatím zůstanou
3. března 2026 22:00
Francie posílá na Blízký východ letadlovou loď. Britské stíhačky začaly sestřelovat íránské drony
3. března 2026 20:49
Írán už nemá žádné námořnictvo, letectvo ani radary, prohlásil Trump
V Oválné pracovně se v úterý uskutečnilo první veřejné vystoupení Donalda Trumpa k íránskému konfliktu od jeho vypuknutí. Americký prezident při setkání s německým kancléřem Friedrichem Merzem konstatoval, že íránská armáda je po úderech v troskách. Podle jeho vyjádření ztratil Teherán kompletní kontrolu nad vzdušným prostorem i námořní kapacity a jeho radary byly vyřazeny z provozu.
Zdroj: Libor Novák