Praha - Zaměstnavatelé se nemohou dohodnout s odbory na výši platů. Zástupci firem nechtějí platy zvyšovat vzhledem k tomu, že stavebnictví je v Česku v recesi, stavební výroba totiž klesla meziročně o 6,5 procenta a propad nepochybně bude pokračovat i během letošního roku.
"Svaz podnikatelů ve stavebnictví v ČR proto nesouhlasí se zvyšováním minimálních mzdových tarifů, které by mohlo české firmy neúměrně zatížit," uvedl prezident Svazu podnikatelů ve stavebnictví v ČR Václav Matyáš.
Průměrná mzda ve stavebních podnicích činila podle Českého statistického úřadu v loňském roce 36 648 korun. Odbory ale požadují růst o pět procent.
Zatím, po dvou kolech jednání, je uzavřeno zhruba 70 procent smluv. Příští týden se vyjednávací týmy sejdou ke třetímu kolu jednání. Průlom by měl nastat až po březnovém jednání.
Nynější kolektivní smlouva vyššího stupně platí od 1. dubna 2011 a vyprší posledním dnem letošního března. Kromě minimálních platů dokument řeší také také práci přesčas či v noci, pravidla pro podávání výpovědí a stanoví nárok na minimálně čtyři týdny dovolené. Z této smlouvy vychází i jednotlivé podnikové kolektivní smlouvy. Nově uzavřený dokument by měl platit dva až tři roky.
Související
Cíle Babišovy vlády odhaleny. Vrátí se EET či slevy v dopravě, změny i u důchodů
Kupka oznámil další postup digitalizace stavebního řízení. Stanovil i termín
Stavebnictví , firmy , Odbory
Aktuálně se děje
před 50 minutami
Válka s Íránem může Netanjahuovi doma pomoci, Izraeli ale v zahraničí uškodí
před 2 hodinami
Počasí o víkendu: Jaro se projeví v plné síle, teploty vyrostou na 17 stupňů
včera
Opozice tepe vládu, Babiš se brání. Tvrdá kritika Česka z úst Merricka rezonuje politiky
včera
Izraelská armáda vydala rozsáhlý příkaz k evakuaci statisíců Libanonců
včera
Vládní poslanci vlepili políček spravedlnosti. Sněmovna nevydala Babiše ani Okamuru ke stíhání
včera
Babišova vláda má problém. Trumpův muž tvrdě zkritizoval Česko, stane se jednou z nejhorších zemí v NATO
včera
Ceny ropy na světových trzích dál prudce rostou. Zklidnění situace zatím nehrozí
včera
Íránské drony zaútočily v Ázerbájdžánu. Alijev slibuje odvetu, uvedl armádu do stavu nejvyšší pohotovosti
včera
ANO Babiše a Okamuru ke stíhání nevydá. Porušuje vlastní kodex, tepe koalici opozice
včera
NATO údery na Írán podporuje, prohlásil Rutte. Aktivaci článku 5 ale nezvažuje
včera
Válka mezi Íránem, Spojenými státy a Izraelem nabírá na obrátkách. Konflikt otevírá dveře čtvrté straně
včera
Brutální metoda zachraňující životy. Před sestřelením amerických F-15 se piloti katapultovali, hrozí jim doživotní problémy
včera
Proč válka v Íránu tlačí ceny ropy nahoru? Nehraje se o nedostatek, ale očekávání
včera
„Přestaňte fňukat.“ Opozice před hlasování o vydání tepe Babiše
včera
Nebojím se vás, ale vy se bojte mě, řekl Babiš. Požádal poslance, aby ho nevydávali ke stíhání
včera
Napětí z války v Íránu se přenáší na další země. Kurdové se bojí o svůj sud
včera
Sněmovna začala rozhodovat o vydání Babiše a Okamury ke stíhání
včera
Izraelská armáda opět udeřila v Íránu a Libanonu. Íránská armáda vyslala na Izrael rakety
včera
Počasí bude v příštím týdnu stabilní. Ranní a odpolední teploty se mají výrazně lišit
4. března 2026 21:58
Pošta od dubna mění ceník. Platby zákazníků budou vyšší
Častí uživatelé služeb České pošty by měli zpozornět. Státní podnik totiž od dubna chystá zdražení, které se bude týkat doporučených i cenných psaní či zásilek. Ceny za některé služby se navíc zvyšovaly už od ledna.
Zdroj: Jan Hrabě