Praha - Nákladní železniční dopravce ČD Cargo bude s odboráři pravděpodobně v tomto měsíci jednat o propuštění zhruba 300 zaměstnanců v příštím roce. V pořadu České televize Otázky Václava Moravce to dnes řekl předseda Odborového sdružení železničářů Jaroslav Pejša. Propouštění podle něj ještě nebylo oficiálně oznámeno, ale neočekává, že by firma přišla s rozsáhlým propouštěním až 1600 lidí, o kterém se mluvilo dříve.
Ministr dopravy v demisi Zdeněk Žák nedávno popsal situaci v ČD Cargo jako vážnou a hovořil o propouštění. Podle šéfa železničních odborů stojí dopravce především před problémem sestavit vyrovnaný finanční plán na příští rok.
Otázkou zůstává, jak to bude se slevami u jednotlivých zakázek, jejichž zrušení by mohlo znamenat další ztráty. Odboráři také čekají na to, zda se dopravci podaří vyjednat nějaké hromadné zakázky. Žádný kolaps ale národnímu dopravci nehrozí, zdůraznil dnes Pejša, který byl o víkendu znovu zvolen do čela drážních odborů.
Odborový předák také poznamenal, že si s ministrem dopravy Žákem situaci zatím nevyříkali. Upozornil ale, že ministrovy výroky o neutěšeném stavu dopravce mohou ohrozit důvěru investorů, a to i s ohledem na dluhopisový program, který zahrnuje možnost předčasného splacení jedné miliardy v příštím roce. Problematické je podle něj také vypisování tendrů na dopravu na vybraných tratích, které by za současných "nerovných podmínek" znamenalo likvidaci národního dopravce. Společné jednání obou stran lze očekávat v rámci tripartity 17. října.
Nákladního dopravce v poslední době zasáhlo několik událostí jako například ztráta zakázky na dovoz uhlí pro elektrárnu ve Chvaleticích nebo ukončení kontraktu na dovoz automobilů do Polska. Podle dnešního Pejšova vyjádření se ale o chvaletických dodávkách ještě bude jednat.
ČD Cargo loni hospodařilo s dvoumiliardovou ztrátou. Zástupci odborů nedávno uvedli, že se obávají masivního propouštění kvůli tomu, že vedení firmy finančně oddělilo ztrátové podnikání v přepravách jednotlivých zásilek od výnosnější přepravy ucelených vlaků. Podle odborářů vedení společnosti oznámilo, že hledá úspory odpovídající ekvivalentu platu 1600 zaměstnanců. Ministr dopravy Žák připustil propouštění stovek lidí. Dopravce má nyní asi 9500 pracovníků.
Související
V Německu platí nové nařízení. Na koleje nesmí hlučné nákladní vagony
Novým šéfem ČD Cargo se stal Tomáš Tóth, společnost chce vrátit do černých čísel
čd cargo , propouštění , Odbory
Aktuálně se děje
před 2 hodinami
Můžou zavolat. Trump zrušil další jednání v Pákistánu o ukončení války s Íránem
před 3 hodinami
Izraelská armáda příměří nerespektuje. Dál likviduje bojovníky Hizballáhu
před 5 hodinami
Orbán poslancem nebude. Vzdal se svého mandátu
před 6 hodinami
Macron s politikou nadobro končí. Oznámil definitivní odchod
před 7 hodinami
40 let od Černobylu: Sarkofág potřebuje kvůli Rusku opravu za půl miliardy eur. Jinak hrozí další katastrofa
před 8 hodinami
Trump musí válku v Íránu ukončit do května. Co bude pak nikdo neví
před 9 hodinami
V jednom z pražských domů našli hasiči rtuť, kyanid a radioaktivní thorium
před 10 hodinami
Turek se omluvil úředníkům za slova o parazitech a deratizaci. Podle politologů je hlupák a Motoristé školka
před 11 hodinami
Přibyl přijal funkci arcibiskupa. Mezi hosty nechyběl prezident a politici
před 12 hodinami
Trump poslal k Íránu třetí letadlovou loď
před 13 hodinami
Trump poslal Witkoffa a Kushnera do Pákistánu, aby se pokusili obnovit jednání s Íránem
před 15 hodinami
Snad král Karel III. dokáže dětinského Trumpa přesvědčit, doufá veterán falklandské války
před 16 hodinami
Počasí se nakonec ochladí jen nepatrně, potvrzuje předpověď
včera
Obchody se připravují na květnové svátky. Zákon je opět omezí
včera
Bořil zná trest za výstup vůči sudímu. Slavii po zbytek sezóny nepomůže
včera
Václav Moravec si bude sám šéfovat. Po konci v ČT si založil firmu
včera
Českem se šíří další vlna podvodných esemesek, upozornila policie
včera
Trump uzemnil prince Harryho, snažil se radit Američanům
včera
Velké pátrání na Zlínsku bylo úspěšné. Pohřešovaný mladík je v pořádku
včera
Wolverhampton má jistý sestup z Premier League. Zůstane Krejčí, nebo ho zlanaří PSG?
Zatímco na špici tabulky anglické Premier League zdaleka není šest kol před koncem sezóny nic jasného, ve spodku je už alespoň o jednom o sestupujícím rozhodlo. Je jím dlouhodobě skomírající Wolverhamtpon, o čemž rozhodla nejen jeho prohra 0:3 s Leedsem, ale i pondělní bezbranková remíza West Hamu s Crystal Palace. Zůstane tak beznadějně poslední a nic se na tom nezmění. Tuto zprávu dost možná nepřivítalo příliš mnoho českých fanoušků, jelikož právě za Wolverhampton nastupuje kapitán české fotbalové reprezentace Ladislav Krejčí.
Zdroj: David Holub