Ostrava - V těžební firmě OKD, na dole Paskov, se bouří horníci. Pokud zaměstnavatel nepřijde včas s přijatelným návrhem, zaměstnanci plánují stávku ve dnech 19. 11. na čtyři hodiny (od 12-16h). Další stávka se chystá 29. listopadu a třetí stávka bude třídenní od 4. - 6. 12. Některé provozy budou zachovány, jelikož záchranáři a pracovníci pro zajištění bezpečí dolu, stávkovat se zákona nemohou.
K nepokojům došlo po tom, co se cca sedm tisíc lidí dozvědělo, že pravděpodobně přijdou o práci. Firma navrhla úsporná opatření, pro tento rok a předložila zaměstnancům vlastní návrh smlouvy, ale ti ho v referendu zamítli, většina se raději zúčastní stávky. Co zaměstnance rozčílilo? Zrušení příplatků na dovolenou a Vánoce (13. a 14. té platy). Pokles příjmu zhruba o 6 %. Horníci chtějí přitvrdit. Nedají si vzít peníze, jelikož tvrdě dřou a svoje platy si zaslouží.
Stávka je však pro zaměstnavatele závažným problémem, protože provoz a těžba musí probíhat bez přerušení, jinak se může stát, že se odběratel uhlí poohlédne po novém dodavateli.
Z venku se ozývají názory, že měl vlastník šetřit na horší časy a nenechat celou situaci dojít tak daleko. Musí se také dořešit nezaměstnanost, která po zastavení provozu nastane. Zaměstnanci a odboráři chtějí lepší podmínky v kolektivní smlouvě. Je jen na zaměstnavateli s jakým návrhem přijde.
Ještě se neví, jak celá situace dopadne, propouštění už pomalu začalo. O místo letos přišlo 250 administrativních pracovníků a stovky míst pro pracovníky dodavatelských firem se postupně ruší. Pokud se nenajde schůdné řešení, je možné, že v roce 2014 bude důl Paskov uzavřen a tisíce lidí zůstanou bez práce.
Související
130 let od jedné z největších důlních katastrof u nás. Co se stalo v Karviné roku 1894?
Při čtvrtečním otřesu v dole na Karvinsku se zranilo 16 lidí
Aktuálně se děje
před 15 minutami
V Radě míru chce být každý, prohlásil na podpisové ceremonii Trump. Na pódiu není ani jeden západní spojenec
před 1 hodinou
Trump se dnes sejde se Zelenským
před 1 hodinou
Nový hit internetu: Nejstahovanější aplikace pomáhá bojkotovat americké zboží
před 2 hodinami
Babiš se chlubí, s kolika prezidenty a premiéry se setkal v Davosu. Nejsou to ani tři procenta lídrů
před 3 hodinami
Putin přijal pozvání do nově vznikající Rady míru, oznámil Trump
před 4 hodinami
Počasí: Zima si nevezme pauzu ani o víkendu, v noci teploty spadnou až na -8 stupňů
včera
Dosáhli jsme rámcové dohody o Grónsku, bude navždy, prohlásil Trump a zrušil cla
včera
Může americký Kongres zabránit Trumpovi v převzetí Grónska? Má k tomu hned několik nástrojů
včera
Trump prohlásil, že se dnes setká v Davosu se Zelenským. Ten tam ale vůbec není, potkat se tak mají zítra
včera
Grónsko není Island, Spojeným státům nikdy nepatřilo. Trumpův projev byl plný chyb a hoaxů
včera
Trump navrhuje, aby jeho Rada míru nahradila OSN. Jmenoval se neodvolatelným předsedou
včera
Válka na Ukrajině se USA netýká, dal najevo Trump. Nemáme s ní nic společného, co z ní USA získaly, zeptal se
včera
Chceme okamžité jednání o koupi „kusu ledu“. Odmítněte a budeme si to pamatovat, řekl Trump v Davosu
včera
Trump v Davosu: Evropa se neubírá správným směrem. Ničí ji migrace a lídři nedělají nic, aby úpadek zastavili
včera
USA dávají najevo, že jsou ochotny jednat tvrdě. Zásah v Latinské Americe ale může povzbudit Čínu a Rusko, říká Řepa
včera
Češi více investují do bezpečnosti a estetiky bydlení. Moderní vchodové dveře do domu jsou toho důkazem
včera
Evropa by měla být Trumpovi vděčná, prohlásil v Davosu Rutte
včera
Nejprestižnější skupina v historii, říká Trump o Radě míru. Kdo do ní už vstoupil?
včera
Evropská unie pozastavila schvalování klíčové obchodní dohody s USA. Británie hrozí Trumpovi odvetnými cly
včera
Doba lichocení Trumpovi definitivně skončila. Evropa musí odpovědět silou, vyzval bývalý šéf NATO
Evropská unie se ocitla na historickém rozcestí, kde stará spojenectví přestávají platit a bezpečnostní záruky se rozplývají v arktické mlze. Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová ve svém úterním projevu k Evropskému parlamentu ve Štrasburku varovala, že Evropa musí urychlit svůj tlak na nezávislost. Intenzivní snaha amerického prezidenta Donalda Trumpa ovládnout Grónsko totiž zpochybnila transatlantickou alianci, kterou Evropané po desetiletí považovali za samozřejmost.
Zdroj: Libor Novák