Praha - Už 17. 4. bude absolutně nutné, aby všichni prodejci lihovin a tvrdého alkoholu měli vyjednáno povolení k jeho distribuci. Podívejte se na návod, jak toto povolení získat.
Povolení na prodej tvrdého alkoholu hodně hospodám stále chybí. Přitom bez něj už za měsíc nebudou moci prodat ani jediný panák.
Koncesi na prodej tvrdého alkoholu vydává živnostenský úřad a podle hospodských a prodejců alkoholu jeho vyřízení trvá zhruba čtrnáct dnů až měsíc. Ti kdo ho nemají tak mají opravdu nejvyšší čas si ho vyřídit.
V tuto chvíli ho má zhruba padesát tisíc prodejců tvrdého alkoholu. Kolik jich ho budou ještě potřebovat ale nikdo nedokáže přesně říct. Nejčastěji se mluví o statisících, může to být ale i milion.
Koncesi na prodej tvrdého alkoholu totiž potřebují nejen běžní prodejci alkoholu a hospodští, ale i třeba dobrovolní hasiči, kteří jednou za rok pořádají nějakou zábavu či tancovačku.
Jak získat koncesi krok za krokem:
1. Kdo všechno potřebuje koncesi na prodej lihovin?
Koncesi na prodej lihovin potřebuje každý obchodník bez rozdílu velikosti, který prodává jakýmikoliv způsobem lihoviny a dále každý, kdo v rámci hostinské činnosti prodává lihoviny spotřebitelům. To znamená, že ji potřebují velkoobchodníci, maloobchodníci, restaurace, bary, hospody či organizátoři tanečních zábav. Ale také kavárny či cukrárny, pokud se tam lihoviny dají zakoupit.
2. Musí společnost skládat nějakou kauci?
Zákon nově zavádí povinnost složit kauci, ale jen těm obchodníkům a výrobcům lihovin, kteří uvádějí lihoviny přímo do oběhu a kolkují je. Prakticky se dá tedy říci, že pokud doposud alkohol nekolkujete, nemusíte ani nově žádnou kauci skládat.
3. Potřebuji na koncesi nějakou odbornou způsobilost?
Ne, nepotřebujete. K získání koncese na prodej lihovin nemusíte mít žádnou odbornou způsobilost.
4. Co je od Vás pro vyřízení koncese na prodej alkoholu a lihovin potřeba?
Na vyřízení koncese na prodej lihovin od Vás bude Živnostenský úřad potřebovat nacionále Vaší firmy (především IČO) a potřebuje vědět, kdo Vaši firmu reprezentuje. Pro tuto koncesi není stanovena žádná odborná ani jiná způsobilost. Dostane ji každá firma nebo společnost, která o koncesi požádá. Nezapomínejte na to, že tuto koncesi potřebuje velké množství firem a možnosti úřadů ji vyřídit nejsou neomezené. Doporučujeme začít koncesi vyřizovat co nejdříve. Pokud si s vyřizováním koncese pospíšíte, vyhnete se frontám, které se pravděpodobně budou na úřadech tvořit s blížícím se datem, do kdy bude nutné si koncesi opatřit.
Související
Svět kvůli Trumpovi bojkotuje americké produkty. Jde to i v Česku? Poradíme, jak na to
Obchodní válka s USA se zhoršuje. Výrobci alkoholu spustili nevídaný lobbismus
Alkohol , prodejci , živnostníci
Aktuálně se děje
včera
V Česku se potvrdilo další ohnisko ptačí chřipky
včera
Zelenskyj i Putin chtějí ukončit válku na Ukrajině, prohlásil Trump
Aktualizováno včera
Nebezpečné počasí hrozí už dnes večer. Výstraha se týká celé ČR
včera
Trump měl na telefonu Putina. Hovor byl dobrý a produktivní, tvrdí šéf Bílého domu
včera
Vážná nehoda na Benešovsku. Na místě hořelo
včera
Smrt Bardotové zasáhla i české politiky. Ozvali se Babiš či Klempíř
včera
Příměří u jaderné elektrárny v Záporoží. Začaly kritické opravy vedení
včera
Muž s nožem v Budějovicích vyhrožoval kolemjdoucím. Policista ho zpacifikoval
včera
Francie oplakává Bardotovou. O dojmy se podělil i prezident Macron
včera
Lavrov promluvil o úmyslech Moskvy a varoval Evropany
včera
Hazard, jaký se nevidí. Žena v Krkonoších bruslila na tenkém ledu i s kočárkem
včera
Zemřela ikonická herečka Brigitte Bardotová
včera
Turek se nevzdává. Pavel by měl dodržet svá slova, říká poslanec
včera
Zimní počasí na přelomu roku. Napadnout mohou desítky centimetrů sněhu
včera
Trump přivítá Zelenského. Zbývá deset procent a plán bude hotový, tvrdí Kyjev
včera
Anonym vyhrožoval střelbou v teplickém obchodním domě. Policie po něm pátrá
včera
Předpověď počasí: Poslední týden roku bude ve znamení pravé zimy
27. prosince 2025 21:20
"Zelenskyj nemá nic, dokud to neschválím." Trump dal jasně najevo, kdo rozhoduje o válce na Ukrajině
27. prosince 2025 20:05
Obrana za miliardy. Polsko se opevňuje před Ruskem, staví dračí zuby i protidronové bariéry
27. prosince 2025 18:51
Rusko válkou ničí samo sebe. Chytilo se do své vlastní ekonomické pasti
Ruská federace se s blížícím se čtvrtým rokem plnohodnotné invaze na Ukrajinu potýká s nečekaným vedlejším efektem své válečné politiky. Regiony bohaté na energetické suroviny, které tvoří hospodářskou páteř země, totiž doplácejí na konflikt nejvyššími lidskými i ekonomickými ztrátami. Kreml proměnil odlehlé oblasti v zásobárnu vojáků i peněz, čímž však paradoxně ohrožuje průmyslová odvětví, která Putinovu agresi financují.
Zdroj: Libor Novák