Hrozba státního bankrotu je reálná

Praha - Ekonomická skupina odborníků (ESO) se ohrazuje vůči dnešní inzerci ČSSD. V ní ČSSD zlehčuje situaci ohledně stavu veřejných financí a popírá tím nutnost úsporných opatření.

Dokazuje tím, že hodlá dál pokračovat ve své politice zvyšování dluhů. Historie se tedy opakuje, a někteří zůstávají nepoučitelní.

Jak dokazuje studie historie 800 let finančních krizí od renomovaných světových ekonomů Carmen Reinhartové a Kennetha Rogoffa [1], hrozba státního bankrotu nezávisí pouze na výši dluhu, ale na tempu jeho zvyšování. Ostatně Lotyšsko zbankrotovalo s polovičním dluhem, než tehdy měla Česká republika. Náš veřejný dluh se přitom zvyšuje skoro o 5000 Kč za každou vteřinu. Agentura Moody’s již jasně varovala, že když nedojde k realizaci zásadních úsporných opatření, tak bude zvažovat zhoršení našeho ratingu. To by vedlo ke zvýšení nákladů na správu dluhu, ztrátě důvěry investorů a mohlo by vést až k zastavení pozvolného oživování české ekonomiky.Tuto problematiku jsme na schůzkách ESO několikrát diskutovali, a sám Miroslav Zámečník považoval toto riziko za vážné. Naštěstí z volebních průzkumů vyplývá, že alespoň lidem není zadlužování a hrozba finančního úpadku země lhostejná. Po dlouhou dobu odborné téma tak začíná zajímat širokou veřejnost. To je pro Ekonomickou skupinu odborníků příslibem, že jejich tlak přiměje politiky k odpovědné rozpočtové politice. Ne náhodou se také v sousedním Rakousku a Německu přijímají zákony na zbrzdění zadlužování, aby se vyhnuly problémům s financováním dluhu.[1] REINHART, C.M. – KENNETH, S.R. This Time is Different: A Panoramic View of Eight Centuries of Financial Crises. 2008. Dostupné na: http://www.economics.harvard.edu/files/faculty/51_This_Time_Is_Different.pdf

Související

Ministerstvo financí

Státní dluh poprvé překročil hranici tří bilionů korun

Český státní dluh se v pololetí zvýšil na 3,044 bilionu korun a poprvé tak překročil hranici tří bilionů. Od začátku roku dluh vzrostl o 149,6 miliardy korun. Míra zadlužení byla v pololetí 42,8 procenta hrubého domácího produktu, o 0,1 procentního bodu vyšší než na konci loňského roku. Dnes o tom informovalo ministerstvo financí. Na každého Čecha hypoteticky připadá dluh 280.574 korun.
Peníze, ilustrační foto

Úrok na českém dluhu klesá nejníže za dva roky, díky balíčku i zvládnuté energetické krizi

Růst cen českých vládních dluhopisů přináší příznivou situaci pro Fialovu vládu, jelikož se snižuje úrok, který musí stát platit. To znamená, že vláda si může půjčovat na mezinárodních trzích levněji a současně snižuje náklady na obsluhu státního dluhu. Tím zůstává více finančních prostředků k umoření existujícího dluhu a také k provedení dalších investičních nebo sociálních výdajů. Popsal pro EuroZprávy,cz ekonom Lukáš Kovanda.

Více souvisejících

státní dluh

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

Sklad Wildberries pod útokem

Kyjev provedl útok na logistické centrum Wildberries vzdálené 2000 km od ukrajinských hranic

Ukrajinské drony provedly v pátek brzy ráno útok na logistické centrum společnosti Wildberries v ruském Jekatěrinburgu. Tento zásah vyvolal v rozlehlém areálu silný požár a potvrdil rostoucí dosah ukrajinských bezpilotních systémů hluboko v ruském vnitrozemí. Společnost posléze potvrdila, že zasažené zařízení spravuje společný podnik RWB, který řídí veškeré logistické operace.  

před 2 hodinami

Thajsko

Thajskem otřásl krvavý incident. Student zabil nejméně šest lidí

Thajskem v pátek otřásl mimořádně krvavý incident, když mladistvý střelec zaútočil na střední škole v provincii Nonthaburi na předměstí Bangkoku. Podle vyjádření policie začalo násilné řádění poté, co podezřelý čtrnáctiletý chlapec údajně usmrtil své prarodiče v jejich domě a následně zamířil do vzdělávací instituce. 

před 3 hodinami

Zásah záchranářů po ruských útocích na Ukrajině

Stávající pomoc Kyjevu nestačí. Ukrajina čelí stále intenzivnějším ruským úderům

Ukrajinská města čelí stále intenzivnějším úderům ze strany ruských ozbrojených sil, které naplno využívají zranitelnosti místní protivzdušné obrany. Moskva totiž v posledních měsících masivně sází na balistické rakety. Tyto zbraně dopadají na hustě obydlené oblasti s minimálním nebo dokonce žádným varováním předem, což civilnímu obyvatelstvu dává jen pramalou šanci se včas ukrýt.

před 4 hodinami

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Moravský teplotní rekord se měnil potřetí za tři dny. Ve Strážnici bylo 41 stupňů

Potřetí za sebou se ve středu posouvala hodnota historického teplotního rekordu pro území Moravy a Slezska. Nové maximum opět zaznamenal jihomoravská Strážnice. Vyvrcholila tak nynější vlna veder, v dalších dnech se ochladí. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy