Brusel - Evropský parlament dnes na svém plenárním zasedání odhlasoval zrušení poplatků za roaming a rozšíření spotřebitelských práv v souvislosti s internetovými službami. Poplatky za roaming se mají zrušit do Vánoc 2015. Vyplývá to z tiskové zprávy zveřejněné po zasedání parlamentu.
"V roce 2010 jsem slíbila zrušení poplatků za roaming do konce roku 2015 a nyní nás od dosažení tohoto cíle dělí už jen jeden krok," uvedla komisařka pro digitalizaci a nové technologie Neelie Kroesová. Nyní budou nařízení přezkoumávat jednotlivé členské státy. Komise očekává, že závěrečná dohoda bude uzavřena do konce letošního roku.Zrušení poplatků je součástí širšího plánu Evropské komise na vytvoření jednotného telekomunikačního trhu. EK předložila návrh nařízení na vytvoření "propojeného kontinentu" v září 2013. Kromě zrušení poplatků za roaming je součástí nového nařízení i zajištění otevřeného internetu pro všechny, zákaz blokování a znehodnocování obsahu, koordinace licencí pro bezdrátové širokopásmové připojení, zvýšení transparentnosti smluv o připojení pro zákazníky a usnadnění změny poskytovatele služeb.Tuzemští mobilní operátoři nechtěli kvůli nedostatku informací rozhodnutí komentovat. Podle Asociace provozovatelů mobilních sítí je rozhodnutí Evropského parlamentu je prvním krokem ve velmi dlouhém procesu. "Ten na obecné úrovni může přinést nové příležitosti, nicméně bude velmi podstatné, jak bude vypadat konečná podoba tohoto opatření. Především je nutné zajistit, aby na trhu panovaly férové podmínky," řekla ČTK prezidentka asociace Michaela Renčínová.Analytici oslovení agenturou Reuters odhadují, že příjmy telekomunikačních společností bez poplatků za roaming klesnou o zhruba pět procent. Komise však tvrdí, že spotřebitelé po zrušení poplatků za roaming budou více telefonovat ze zahraničí a dopad na operátory tak bude nižší.Návrh na zrušení roamingu zahrnuje také ustanovení o "rozumném použití", které má zajistit, aby uživatelé nemohli nová pravidla nepoctivě využívat. To by nastalo třeba v případě, že by si klient koupil telefon v Litvě s cílem používat ho v Británii. Tento způsob komunikace proto bude sledován a nadměrné používání tohoto druhu nebude povoleno.V případě poskytování internetových služeb bude zakázaná diskriminace zákazníka kvůli jeho národnosti nebo bydlišti. Pro spotřebitele má být jednodušší změna smlouvy, pokud nebude se službou spokojen, a poskytovatelé služby budou mít zakázáno smlouvy zákazníkům automaticky prodlužovat.
Související
Vodafone měl výpadek. Operátor dal návod pro případ, že vám služby stále nefungují
Jsme na tom hůř než Skandinávie, ale zlepšujeme se, říká Bartoš k pokrytí internetem. K IT je třeba přilákat i ženy
Aktuálně se děje
před 9 minutami
Trumpova Rada míru nemá na účtu ani dolar. Dosud přitom vůbec nic neudělala
před 40 minutami
Rekordní výhra Čecha v Eurojackpotu. Činí téměř tři miliardy korun
před 1 hodinou
Muniční iniciativa má nový problém, přiznal prezident Pavel
před 1 hodinou
Český tým začal s Kanadou dobře, favorité ale nakonec potvrdili svou roli
před 2 hodinami
Žádná dohoda, ale memorandum. Američané a Íránci se ani tak stále nedohodli
před 3 hodinami
Tropické počasí sužuje Evropu. Bude to častější, upozorňují experti
včera
Policie řeší nevídaný podvod. Žena z Táborska uvěřila, že jí píše Depp
včera
Zemřel legendární jazzman Sonny Rollins. Dvakrát zahrál i v Česku
včera
Praktici budou předepisovat více léků. Novinka začne platit od července
včera
Církev prozradila, jak dále naloží s lebkou svaté Zdislavy
včera
Zemřel někdejší odborový předák a politik Richard Falbr
včera
Prezident Pavel odvolal rektorku brněnské JAMU
včera
Střední školou v Táboře otřáslo úmrtí maturanta. Případem se zabývá policie
včera
Jste noví, máte smůlu. EU zvažuje, že budoucím členským státům odepře právo veta
včera
V Perském zálivu už nemáte žádné bezpečné útočiště, vzkázal USA po náletech Modžtaba Chámeneí
včera
Stadiony MS ve fotbale 2026: velkolepé arény, kde se bude psát historie
včera
Dominik Feri jde na svobodu. Soud ho pustil z vězení
včera
Pavel má připravenou kompetenční žalobu, pokud ho vláda nepustí na summit NATO
včera
Kde je slibovaná dohoda s Íránem? Potrvá to, přiznal Rubio
včera
Írán pálil po americké stíhačce a sestřelil dron. Za nové nálety hrozí odvetou
Íránské islámské revoluční gardy (IRGC) v úterý oznámily, že jejich jednotky protivzdušné obrany zahájily palbu na stíhací letoun v íránském vzdušném prostoru a úspěšně sestřelily americký bezpilotní letoun MQ-9 Reaper. K tomuto prudkému vyostření situace došlo bezprostředně poté, co Teherán pohrozil odvetou za nové americké nálety v oblasti Hormuzského průlivu. Náhlá vojenská eskalace vážně ohrožuje křehké příměří, které mezi Washingtonem a Teheránem panovalo, přičemž obě strany se nyní nacházejí v situaci zvýšeného napětí.
Zdroj: Libor Novák