Praha - Loterijní společnost Sazka rozšiřuje svůj distribuční kanál o několik stovek míst. Její Sportku a Šťastných 10 s Euromiliony lze nyní vsadit v řetězci Penny Market u pokladny při placení nákupu. ČTK to řekl generální ředitel společnosti Robert Chvátal. S dalšími obchodními řetězci společnost o zavedení služby nazývané Lottery Inside jedná.
Sázející však na pokladnách budou odkázaní na náhodný tip, vlastní čísla vybrat nepůjde. "V praxi stačí vybrat si před pokladnami příslušnou hrací kartu, pokladní pak sejme její čárový kód a systém vygeneruje náhodný tip ve vybrané cenové úrovni," uvedl mluvčí Sazky Václav Friedmann.
Penny Market má v Česku 349 provozoven s takřka 1400 pokladnami. Nynější síť Sazky čítá více než 6900 prodejních míst. Až dosud šlo číselnou loterii Sazky vsadit na terminálech společnosti v trafikách a na benzinových stanicích.
Rozšíření distribuční sítě je druhou výraznou změnou týkající se Sportky, se kterou společnost v minulých týdnech přišla. V květnu oznámila, že po deseti letech zdraží. Od 21. května vyjde jeden sloupec Sportky na 20 korun místo předcházejících 16. Vsazení Šance vyjde také na 20 korun, tedy dvojnásobek původní částky. Celý tiket nově stojí 220 korun, což je o 50 korun více.
Pravděpodobnost výhry první ceny ve Sportce
Nejprve by nás mělo zajímat, kolik je možné vytvořit kombinací při 6 číslech ze 49 možných. Matematicky řečeno, počet všech kombinací je „čtyřicet devět nad šesti" (zapisuje se do kulatých závorek podobně jako zlomek, ale bez zlomkové čáry). Kapesní kalkulátor nebo Excel vám ukáže výslednou hodnotu 13 983 816 (např. u kalkulaček Casio se kombinace zadává jako 49C6, v Excelu můžete vyzkoušet funkci = KOMBINACE (49;6).
To je počet unikátních sloupečků, které byste museli vsadit, abyste s jistotou vyhráli první cenu. Kdyby každý ze zhruba 10,5 milionu obyvatel naší malé země (tedy včetně kojenců) vsadil jeden sloupec, resp. jednu unikátní kombinaci šesti čísel, ještě by to nemuselo stačit, vysvětluje server hazardni-hry.cz.
Jelikož pouze jedna kombinace 6 čísel je vítězná, pravděpodobnost výhry první ceny ve Sportce (v jednom tahu) je 1 ÷ 13 983 816 = 0,0000000715112384201852; po vynásobení stem můžeme dvě nuly ubrat a získáme údaj v procentech, po zaokrouhlení nám vyjde zhruba 0,000007 %. Šance na výhru první ceny ve Sportce v jednom tahu je tedy pouhých sedm miliontin procenta, jinak řečeno „jednu ku téměř 14 milionům". Jelikož se ale současně losují dva tahy, je pravděpodobnost výhry dvojnásobná, tedy 0,00000014302247684037 či 0,000014302247684037 % – a opět, tato pravděpodobnost se dá vyjádřit také jako 1 z 6 991 908 („jedna ku téměř 7 milionům").
Pravděpodobnost zisku bonusu (superjackpotu)
Abychom dosáhli na bonus (superjackpot), musíme, kromě uhodnutí 6 čísel z 6 losovaných, ještě správně tipnout poslední číslo z Šance. Jelikož čísel je deset (10) a pouze jedno (1) je správné, pravděpodobnost získání bonusu ve Sportce je třeba vynásobit jednou desetinnou (1/10), jinými slovy je desetinásobně nižší, tedy 1 z 69 919 080. Stejného výsledku je docíleno i jinou úvahou, která je popsána na stránce V které loterii je nejvíce kombinací.
To je pravděpodobnost získání superjackpotu pro případ, že bychom vsadili pouze jeden sloupec. Tímto „jednotkovým" způsobem, že bereme v úvahu pouze jeden pokus o výhru, hodnotíme všechny loterijní hry na našem webu – jednoduše proto, abychom mohli hry mezi sebou srovnat.
Pro úplnost je ale třeba zmínit ještě jednu podmínku Sazky, a sice nutnost vsadit plný tiket (tj. 10 sloupců) a Šanci, což finančně nově (od 21. 5. 2014) vyjde na 10 × 20 Kč + 20 Kč = 220 Kč (dříve 170 Kč). Tím si koupíte 10 možností vyhrát a pravděpodobnost, že vyhraje Váš tiket (za předpokladu, že jste natipovali 10 unikátních sloupců) je pak 10 ku 69 919 080 neboli 1 ku 6 991 908.
Související

Výsledky Sportky a dalších loterií na Zatočsi.cz

Sportka: Padl letošní nejvyšší Superjackpot, 127 milionů korun
sportka , Sazka , Penny Market
Aktuálně se děje
před 58 minutami

Počasí tento týden nepřinese jen bouřky. Ženou se deště i mrazíky
včera

Zelenskyj se v sobotu možná setká s Trumpem. Kvůli mírovým jednáním čelí masivnímu tlaku i na Ukrajině
včera

Nic v ruce nemáte, přijdete o celou Ukrajinu, vzkázal Zelenskému Trump
včera

Jaké budou čtvrteční bouřky? Jiné než pondělní, tvrdí meteorologové
včera

Dálnice D11 se o víkendu u Prahy uzavře. Bude se bourat
včera

Istanbulem otřáslo zemětřesení. Oběti nejsou, promluvil Erdogan
včera

Ukrajinu porcovat nebudeme. Evropa se postavila proti mírovému plánu USA, Litva se připravuje na válku
včera

Fyzická zdatnost netřeba, ale alergie vadí? Armáda mění pravidla přijetí, většina zájemců ale stále nemá šanci
včera

Svět v tichosti zažívá nejhorší globální událost v dějinách. Sledujeme destrukci Země v přímém přenosu, varují vědci
včera

Hegseth ohrožuje všechny. Amerika kašle na bezpečnost, z Trumpových lidí se stává cíl špionů
včera

Bouřlivé počasí se vrací. Platí nové varování, hrozí přívalové srážky
včera

Papež František byl výjimečný. Věděl, kde leží skutečné problémy současného světa, míní expert
včera

Mírové rozhovory o Ukrajině se sesypaly. Kyjev odmítnul anexi Krymu, Rubio vůbec nedorazil
včera

Putin údajně nabídnul USA zastavení invaze. Kreml to před jednáním s Witkoffem popřel
včera

Živě Věřící se loučí s papežem. Tělo Františka bylo převezeno do baziliky sv. Petra
včera

Medveděv vyhrožuje smrtí Dominiku Haškovi. Rakušan mu nabízí ochranku
včera

Útok na Írán může vypadat jako řešení. Rozhodně to ale není dobrý nápad
včera

Trump ustoupil. Číně výrazně sníží cla
včera

Výhled počasí do května. Meteorologové řekli, zda se bude vymykat normálu
22. dubna 2025 21:57
Tři oříšky pro Popelku patřily k jejím posledním filmům. Zemřela Karin Leschová
Až po více než měsíci vyšlo najevo, že zemřela švýcarsko-německá herečka Karin Leschová. Bylo jí 89 let. Na první dobrou vám možná její jméno nic neřekne, ale vězte, že jde o královnu z legendární pohádky Tři oříšky pro Popelku.
Zdroj: Lucie Podzimková