Česká bankovní asociace (ČBA) v nové prognóze očekává na základě odhadů ekonomů českých bank, že ekonomika letos stoupne o 3,4 procenta. Příští rok by měl růst ekonomiky zrychlit na 4,5 procenta. Asociace o tom dnes informovala na tiskové konferenci. V květnové prognóze asociace počítala letos s růstem hrubého domácího produktu o 3,3 procenta a příští rok s růstem o 4,3 procenta.
Asociace zároveň opět upozornila na to, že většina rizik spojených se slabším než očekávaným růstem souvisí s nejistotou ohledně dalšího vývoje nemoci covid-19 a jeho hospodářskými dopady, ke kterým zatím patří i poruchy dodávek některých komponentů ze zámoří. Loni česká ekonomika klesla o 5,8 procenta.
Prognostický panel ČBA předpokládá, že o růst se zasloužila především rostoucí spotřeba domácností i stále vysoká vládní spotřeba, a to o něco více než zatím pokulhávající investice.
"Globální ekonomika se sice z pandemického vývoje zotavuje, řada zemí však začíná bojovat s dalšími vlnami koronavirových mutací. To bude dále prodlužovat problémy v dodavatelských řetězcích, které narušují ekonomické oživení nejen v domácí ekonomice, ale zároveň způsobují rychlý růst inflace,“ uvedl analytik asociace Jakub Seidler.
Charakteristiky českého trhu práce se v čase příliš nemění a jeho nepružnost se i po pandemii dále zhoršuje. Letos odhaduje panel ČBA průměrnou nezaměstnanost čtyři procenta, která by následně v roce 2022 měla poklesnout dokonce na 3,6 procenta. Je to hodnota o polovinu bodu nižší proti květnovému odhadu.
Schodek veřejných financí panel v letošním roce předpokládá 7,3 procenta HDP, veřejný dluh vzroste na 43,5 procenta HDP. Dopad razantního výpadku příjmů bez přijetí dostatečných opatření na výdajové straně ani v roce 2022 neumožní snížení schodku veřejných financí pod 4,6 procenta. Veřejný dluh by se tak vyšplhal na 45,5 procenta. Pokud vláda vzešlá z podzimních voleb nezačne veřejné finance razantně konsolidovat, k nárazu na dluhovou brzdu, stanovenou zákonem o rozpočtové odpovědnosti na 55 procent HDP, by podle panelu mohlo dojít v nejbližších letech.
Hlavní ekonomové bank pak pro letošní i příští rok očekávají, že růst spotřebitelských cen, který letos překvapoval směrem vzhůru, bude velmi zvolna směřovat ke dvouprocentnímu inflačnímu cíli, a to na průměru kolem tří procent letos a 2,6 procenta v roce 2022. Ve zbytku letošního roku očekávají další dvě postupná zvýšení základní úrokové sazby ČNB na 1,25 procenta koncem letošního roku. Další tři zvýšení předpokládají i napřesrok, takže by se sazba ČNB měla na konci příštího roku dostat až na rovná dvě procenta.
Související
Rusko mimo systém SWIFT? Scénář, který se nabízí. Má to ale háček
Důchody v ohrožení? Úřad prozradil, jak hodlá reagovat na dění na bankovním trhu
Aktuálně se děje
před 39 minutami
Válka v Íránu stojí USA miliardy dolarů. Námořnictvo není připraveno eskortovat tankery přes Hormuzský průliv
před 1 hodinou
Tlačte na Putina, ne na nás, vyzval Zelenskyj Trumpa
před 1 hodinou
Šichtařová úplně končí v politice. Nezmění ji ani volby, prohlásila
před 2 hodinami
Ukrajinci plánují útoky na mou rodinu, prohlásil Orbán
před 5 hodinami
Írán označil Trumpa za Satana: Je to nejhloupější prezident v dějinách USA
před 5 hodinami
Cena za barel ropy opět překonala hranici 100 dolarů. Rusko jedná o dodávkách paliv s USA
před 7 hodinami
Počasí o víkendu: Teploty budou pozvolna klesat
včera
Co udělá rekordní uvolnění 400 milionů barelů ropy s cenami pohonných hmot?
včera
Trump opět otočil: Válka s Íránem ani zdaleka neskončila
včera
Provizorium míří ke konci. Poslanci schválili státní rozpočet na letošní rok
včera
Šichtařová avizuje konec v Poslanecké sněmovně. Změna se nepodaří, vysvětlila
včera
Moravec zatím nesmí moderovat u konkurence. ČT ho může platit ještě půl roku
včera
Armádou otřásla tragédie. Při cvičení zemřel voják
včera
Írán oznámil změnu strategie útoků. Chce vyšroubovat cenu ropy na 200 dolarů za barel
včera
Hamás slaví jmenování íránského lídra. USA a Izraeli přeje porážku
včera
Evropa kvůli růstu cen ropy plánuje historický krok
včera
USA se z Íránu brzy stáhnou, růst cen ropy kazí Trumpův veřejný obraz, myslí si experti
včera
Maďarsko za měsíc čekají nejdůležitější volby za 16 let. Orbánova vláda skončí, naznačují průzkumy
včera
Polovina íránských střel odpálených na Izrael nesla zakázanou munici
včera
Česká televize už ví, co bude vysílat místo Otázek Václava Moravce
Vedení České televize se muselo narychlo vypořádat s nečekanou situací, kterou způsobil náhlý odchod Václava Moravce. Tradiční nedělní polední diskuse se však neruší, pouze dostane dočasný kabát. Nadcházející neděli 15. března tak diváci namísto Otázek uvidí živě vysílaný speciál pořadu Události, komentáře.
Zdroj: Libor Novák