Banky zatím nereagují změnou úročení na pokles sazeb ČNB

Tuzemské banky zatím nereagují na dnešní rozhodnutí České národní banky o snížení úrokových sazeb. Některé tvrdí, že snižování úročení není nyní kvůli vyšší rizikovosti na pořadu dne. Vyplývá to z ankety ČTK mezi největšími bankami. Bankovní rada ČNB dnes snížila základní úrokovou sazbu o 0,75 procentního bodu na jedno procento.

Přidejte svůj názor 6 komentářů

česká národní banka
doporučujeme

"Snižování sazeb úvěrů nevidíme momentálně jako pravděpodobné. Důvodem je zvýšené riziko v budoucnu nesplácených úvěrů. Z důvodu nestandardní situace, ve které se nyní nacházíme, dostáváme tisíce žádostí o odklad splátek," řekla ČTK mluvčí Raiffeisenbamk Petra Kopecká. Navíc úrokové sazby u hypoték a spotřebitelských úvěrů se podle ní stanovují na základě dlouhodobých sazeb, což není tento případ.

"Mezi individuálními klienty klesl zájem o úvěry zhruba o 70 procent a naopak mnohonásobně roste zájem o odklad splácení úvěrů, nyní proto neplánujeme změnu úrokových sazeb," uvedl mluvčí České spořitelny Filip Hrubý.

ČSOB je ve stádiu analýz a vyhodnocování dopadů tohoto rozhodnutí ohledně dalšího snížení sazeb. "Na základě našich vyhodnocení pak zvolíme další strategii," upozornil mluvčí banky Patrik Madle.

Naposledy rada snížila sazby na mimořádném jednání 16. března, a to o půl procentního bodu. Cílem bylo zmírnění dopadů situace způsobené epidemií koronaviru na české firmy, podnikatele a domácnosti.

Témata: banky | ČNB | EuroZprávy.cz
Loading...
Vstupte do diskuze (6)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

ČOI: V případě nouzového stavu neplatí zákaz prodeje o svátcích

03.04.2020 17:01 Aktualizováno Pokud by na Velikonoční pondělí platil nouzový stav, budou moci být otevřené i prodejny nad 200…

Zelené pivo letos Češi ochutnají později, bude na oslavu prvního dne…

03.04.2020 15:52 Zelené pivo určené k čepování v restauracích na Zelený čtvrtek letos lidé ochutnají se zpožděním.…

Kdy a jak bude uvolňována karanténa? Svaz průmyslu chce od vlády jasný plán

03.04.2020 15:41 Svaz průmyslu a dopravy (SP ČR) vyzývá vládu, aby do Velikonoc přišla s jasným plánem, jak a s…

Podnikatelé mají nárok na odškodnění. Navzdory vládnímu triku, tvrdí…

03.04.2020 15:00 Podnikatelé, které poškodil zákaz maloobchodního prodeje, mají právo na náhradu škody podle…

Související:

Právě se děje

Další zprávy