Banky zatím nereagují změnou úročení na pokles sazeb ČNB

Tuzemské banky zatím nereagují na dnešní rozhodnutí České národní banky o snížení úrokových sazeb. Některé tvrdí, že snižování úročení není nyní kvůli vyšší rizikovosti na pořadu dne. Vyplývá to z ankety ČTK mezi největšími bankami. Bankovní rada ČNB dnes snížila základní úrokovou sazbu o 0,75 procentního bodu na jedno procento.

Přidejte svůj názor 6 komentářů

česká národní banka
doporučujeme

"Snižování sazeb úvěrů nevidíme momentálně jako pravděpodobné. Důvodem je zvýšené riziko v budoucnu nesplácených úvěrů. Z důvodu nestandardní situace, ve které se nyní nacházíme, dostáváme tisíce žádostí o odklad splátek," řekla ČTK mluvčí Raiffeisenbamk Petra Kopecká. Navíc úrokové sazby u hypoték a spotřebitelských úvěrů se podle ní stanovují na základě dlouhodobých sazeb, což není tento případ.

"Mezi individuálními klienty klesl zájem o úvěry zhruba o 70 procent a naopak mnohonásobně roste zájem o odklad splácení úvěrů, nyní proto neplánujeme změnu úrokových sazeb," uvedl mluvčí České spořitelny Filip Hrubý.

ČSOB je ve stádiu analýz a vyhodnocování dopadů tohoto rozhodnutí ohledně dalšího snížení sazeb. "Na základě našich vyhodnocení pak zvolíme další strategii," upozornil mluvčí banky Patrik Madle.

Naposledy rada snížila sazby na mimořádném jednání 16. března, a to o půl procentního bodu. Cílem bylo zmírnění dopadů situace způsobené epidemií koronaviru na české firmy, podnikatele a domácnosti.

Témata: banky | ČNB | EuroZprávy.cz
Loading...
Vstupte do diskuze (6)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Plošný odklad splátek úvěrů? Poskytovatelé s návrhem nesouhlasí

31.03.2020 17:12 S plošným odkladem splátek úvěrů, o kterém bude ve středu jednat vláda, nesouhlasí banky,…

Čtvrtině firem a živnostníků v ČR hrozí kvůli koronaviru konec, odhalil…

31.03.2020 15:44 Až čtvrtině firem a živnostníků hrozí kvůli koronaviru a s ním souvisejícími opatřeními vlády…

V ČR je 21 600 restaurací. Kvůli koronavirové krizi hrozí některým bankrot

31.03.2020 14:12 Aktualizováno Jednou z nejohroženějších skupin podnikatelů v důsledku epidemie koronaviru jsou provozovatelé…

Zachraň práci. Komora žádá firmy, aby místo propouštění nabídly…

31.03.2020 12:54 Hospodářská komora vyzvala firmy, aby místo propouštění při omezení provozu kvůli vládním opatřením…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama