Češi utratili v březnu o osm procent více než loni

Ani zavřené obchody nezabránily Čechům, aby v březnu utratili o osm procent více než ve stejném období loni. Během uplynulého měsíce zaplatili lidé kartou přes terminály a platební bránu Global Payments zboží za 14 miliard korun, tedy o miliardu meziročně více. Loni v březnu byly přitom všechny obchody až do poloviny března otevřené. Za rekordním nárůstem útrat stojí hlavně on-line prodej. Global Payments, přes jejíž platební bránu projde třetina plateb v maloobchodu, o tom dnes informovala ČTK.

Uzavřené obchody a nemožnost koupit si cokoliv donutily Čechy naučit se nakupovat po internetu. Objem on-line transakcí přes bránu GP webpay stoupl v březnu v porovnání s loňskem o 73 procent a dosáhl 2,2 miliardy korun. Každý den tímto způsobem nyní Češi nakoupí zboží za více než 70 milionů korun, loni to bylo 40 milionů.

"Raketový nárůst internetového prodeje ukazuje na absolutní nutnost pořízení e-shopu. Lidé stále potřebují různé věci a služby, jejichž pořízení nechtějí odkládat až na nejisté rozvolnění. Zavřené prodejny je neodradily, velmi rychle se přizpůsobili a vrhli se na vyhledávání nejvýhodnějších nabídek na internetu," uvedl analytik Global Payments Ondřej Stříbrský.

Tržby se v březnu zvýšily i kamenným prodejnám, i když pouze o 100 milionů Kč. Loni v nich lidé přes terminály Global Payments utratili 12,1 miliardy korun a letos 12,2 miliardy, což představuje nárůst o jedno procento. Lidé proti minulému roku změnili strukturu svých výdajů, podíl supermarketů ve výdajích meziročně klesl, což může souviset s nařízenými omezeními prodávaného zboží.

V souvislosti se zvýšením počtu transakcí se změnila i průměrná výše nákupu. V kamenných prodejnách nyní činí 557 Kč, což je pokles o osm procent proti loňským 606 korunám. Na internetu se však průměrná částka o pět procent zvýšila na současných 1115 Kč (loni 1057 Kč). Souvisí to s tím, že lidé se snaží během jedné objednávky nakoupit co nejvíce zboží, aby ušetřili na poštovném.

"Zákazníci se nejen naučili vyhledávat si nejlepší nabídky a skládat si zboží tak, aby to pro ně bylo co nejvýhodnější, ale zároveň opouští tradiční platby dobírkou, protože trvají příliš dlouho. Naše zkušenosti potvrzují, že pokud dnes e-shop nenabízí lidem platbu kartou, půjdou raději jinam," dodal Stříbrský.

Související

těhotenství

Většina Čechů podporuje svobodu rozhodování o interrupcích i eutanazii

Stále více české populace se staví proaktivně ke svobodě rozhodování v otázkách interrupcí a eutanazie, a tento podíl stoupá. Například téměř čtyři pětiny obyvatel podporují právo žen na svobodné rozhodování o umělém přerušení těhotenství, což je nejvyšší podíl od roku 1990. Tyto zjištění vyplynuly z průzkumu provedeného Centrem pro výzkum veřejného mínění Akademie věd ČR (CVVM). 

Více souvisejících

češi nákupy

Aktuálně se děje

před 27 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Zuzana Čaputová

Fico: Směr-SD po volbách navrhne obžalobu prezidentky Čaputové

Slovenská strana Směr-sociální demokracie (Směr-SD) plánuje podat návrh na obžalobu prezidentky Zuzany Čaputové po nadcházejících předčasných parlamentních volbách a ustavující schůzi nového parlamentu. Podle serveru pravda.sk to řekl předseda Směru-SD a bývalý premiér Robert Fico. 

před 4 hodinami

Bill Gates

Změnám počasí už nezabráníme? Udržet oteplování pod 1,5 stupně se nepovede, je přesvědčen Bill Gates

V roce 2015 se státy na pařížském klimatickém summitu dohodly, že budou usilovat o udržení růstu teplot v 21. století pod dvěma stupni Celsia, s cílem co nejvíce se přiblížit úrovni 1,5 stupně. Stále více lidí je ale přesvědčeno, že takový závazek je nesplnitelný. Aktuální tempo snižování emisí podle zprávy OSN k naplnění patřičného snížení oteplování nestačí, o čemž je přesvědčen i filantrop a miliardář Bill Gates.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Policie ČR

Muž, který v Brně pobodal školačku, zůstane ve vazbě

Brněnská policie v případu středečního napadení školačky obvinila zadrženého útočníka z pokusu o vraždu dítěte mladšího patnácti let. Soud dnes rozhodl o tom, že zůstane ve vazbě. Pachateli hrozí v případě odsouzení trest odnětí svobody až 20 let, případně až výjimečný trest. 

Aktualizováno před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Aktualizováno před 8 hodinami

před 12 hodinami

těžba ropy, ilustrační fotografie

Ruský zákaz vývozu nafty nebude trvat dlouho. Rusko nemá, kde ji skladovat a vypnutí rafinérií by se mu vymstilo

Světové trhy zatím na čtvrteční ruský zákaz vývozu motorové nafty reagují bez výraznějšího vzrušení. Cena velkoobchodně prodávané nafty na komoditní burze v Rotterdamu, určující i pro ceny v Česku, včera oproti včerejšku poklesla. Před zhruba týdnem přesahovala její cena úroveň 1030 dolarů za tunu, včera činila přibližně 986 dolarů za tunu. Sdělil ekonom Lukáš Kovanda.

před 12 hodinami

před 13 hodinami

před 13 hodinami

před 14 hodinami

včera

Aktualizováno včera

včera

Giorgio Napolitano

Zemřel bývalý italský prezident Napolitano, bylo mu 98 let

Ve věku 98 let zemřel někdejší italský prezident Giorgio Napolitano, který bývá řazen mezi nejrespektovanější politické osobnosti v zemi. Napolitano naposledy vydechl na jedné z římských klinik, jeho zdravotní stav byl už nějaký čas kritický. 

včera

Před 215 lety zemřela Marie Alžběta Habsbursko-Lotrinská, nejkrásnější dcera Marie Terezie

Dne 22. září 1808, tedy před 215 lety, zemřela Marie Alžběta Habsbursko-Lotrinská. Ta byla již jako malé děvčátko velice hezká a později se o ní hovořilo jako o nejkrásnější dceři Marie Terezie. Svou krásu ráda využívala, často koketovala s muži u rakouského dvora a právě svým vzhledem se snažila upoutat pozornost budoucího vlivného ženicha. Brzy se však na vlastní kůži přesvědčila, že krása je pomíjivá. Onemocněla totiž neštovicemi, které její půvabný obličej trvale znetvořily.

Zdroj: Lucie Žáková

Další zprávy