České spořitelně loni vzrostl čistý zisk meziročně o 15,5 procenta na 17,7 miliardy korun. Provozní zisk banka zvýšila o 8,6 procenta na 22,5 miliardy korun.
Neauditované konsolidované výsledky dnes Česká spořitelna (ČS) zveřejnila na svém webu.
Čistý úrokový výnos spořitelny za loňský rok vzrostl v porovnání s rokem 2018 o 8,8 procenta na 30,3 miliardy Kč. "Růst byl způsoben rostoucími klientskými úvěrovými obchody a vklady a zvyšováním úrokových sazeb Českou národní bankou (ČNB) během let 2018 a 2019," uvedla spořitelna v tiskové zprávě.
Čistá úroková marže naproti tomu meziročně mírně klesla z 2,17 na 2,12 procenta. Pokles byl podle spořitelny způsoben vysokým objemem nízkoúročených obchodů s ČNB a pokračujícím konkurenčním tlakem na bankovním trhu.
Čistý výnos z poplatků a provizí loni banka navýšila meziročně o 0,6 procenta na 8,6 miliardy korun. Mírný růst byl poháněn příjmy ze správy finančního majetku, služeb depozitáře, pojištění a karetních transakcí. Čistý zisk z obchodních operací vzrostl o 24,2 procenta na 2,7 miliardy Kč.
Domácnostem banka loni půjčila 410,4 miliardy, podnikatelským subjektům 257 miliardy korun. Objem hypoték fyzickým osobám meziročně stoupl o osm procent a spotřebitelských úvěrů o 4,7 procenta. Objem úvěrů celé Skupiny ČS loni vzrostl o necelých pět procent na 740,1 miliardy Kč.
Česká spořitelna patří podle analytika společnosti Cyrrus Tomáše Pfeilera mezi premianty v rámci skupiny Erste. "K dobrým výsledkům tuzemského finančního domu přispěla solidní poptávka po úvěrech. Do hospodaření se pozitivně promítlo i vyšší úročení úložek u ČNB," řekl ČTK.
Česká spořitelna je největší bankou v Česku podle počtu klientů. Na konci loňského roku jich měla 4,6 milionu. Vlastníkem spořitelny je rakouská finanční skupina Erste Group Bank, která je klíčovým hráčem na bankovním trhu střední a východní Evropy. Loni zvýšila provozní zisk o 8,7 procenta na 2,97 miliardy eur (75,4 miliardy Kč).
Nadpoloviční podíl ve spořitelně získala Erste před 20 lety. O prodeji 52procentního podílu státu v ČS za 19 miliard korun rozhodla v únoru 2000 vláda premiéra Miloše Zemana. Nyní je Erste jediným akcionářem spořitelny.
Hospodářské výsledky za rok 2019 už zveřejnila čtveřice největších bankovních domů v Česku. Jejich celkový zisk vzrostl meziročně o 7,1 miliardy na 62,2 miliardy korun. Nejvíce loni vydělala ČSOB, a to 19,7 miliardy Kč. O dvě miliardy nižší čistý zisk měla Česká spořitelna. Komerční banka vydělala 14,9 miliardy a UniCredit Bank ČR a SR 9,9 miliardy korun.
Související
Češi projevují stále větší zájem o investování, potvrzují data z České spořitelny
Česká spořitelna končí s vydáváním nových vkladních knížek
Česká spořitelna , banky , Ekonomika , hypotéky , půjčky , Erste Group Bank
Aktuálně se děje
včera
Netanjahu příměří nepodpořil. Izrael se chystá na další boje
včera
Podepsali jsme dohodu o ukončení války, lodě už proplouvají Hormuzským průlivem, oznámil Trump
včera
Pracovníci České televize a Českého rozhlasu vstoupí do stávky
včera
Likvidační, zní z ČRo. Chudárek nastínil, kde bude ČT muset škrtat
včera
Syn norské princezny je násilník, potvrdil soud. Má si odsedět čtyři roky
včera
Na válku jsme připraveni. Pokud Rusko napadne NATO, zničíme ho, varuje šéf Luftwaffe
včera
U Hormuzského průlivu čeká přes 500 lodí odhalují nová data. Skutečný počet může být diametrálně odlišný
včera
Vláda schválila zrušení koncesionářských poplatků. ČT přijde o miliardu, rozhlas o stamiliony
včera
Tragédie v Chorvatsku má čtvrtou oběť. Tělo pohřešovaného našel dron
včera
Projekt společné evropské stíhačky se rozpadl. Německo zvažuje tři nové scénáře, Francie chce pokračovat sama
včera
Evropu zasáhne žhavé počasí. Očekává se vlna tropických veder
včera
Výrazně přísnější opatření než v Austrálii. Británie zakáže dětem sociální sítě i chatování ve hrách
včera
Kvůli ničivému ruskému útoku se naléhavě sejdou ministři unijních států
včera
Špatná pro nás i celý svobodný svět. Izrael se bouří proti dohodě USA s Íránem
včera
Ukrajina hlásí devět obětí nepřátelských útoků. Rusové poškodili klášter v Kyjevě
včera
ANO by vyhrálo volby. Motoristé balancují na hraně Sněmovny, ukázal průzkum
včera
Trump oznámil uzavření mírové dohody. Podepíše se v pátek v Evropě
včera
Počasí v novém týdnu potěší milovníky horkého léta
14. června 2026 21:57
Buckinghamský palác recykluje reakci na dotazy ohledně prince Andrewa
14. června 2026 20:44
Pavel kondoloval thajskému králi, jehož nejstarší dcera zemřela v nemocnici
Thajsko v týdnu zasáhla smutná zpráva, na kterou kondolencí reagoval i český prezident Petr Pavel. Ve věku pouhých 47 let zemřela princezna Bajrakitiyabha, která strávila poslední roky života v kómatu kvůli vážným zdravotním problémům.
Zdroj: Lucie Podzimková