KOMENTÁŘ LUKÁŠE KOVANDY - Českému průmyslu se letos nedaří. Statistici revidovali lednový údaj, kdy podle nynějších dat průmyslová výroba oslabila meziročně o pět procent, tedy nejvíce od loňského srpna. Propad pokračoval v únoru, jak ukazují dnes zveřejněná čísla. Průmysl se meziročně propadl o 2,6 procenta.
Trh přitom ve střední hodnotě odhadů analytiků oslovených agenturou Bloomberg předpokládal únorový růst, a to o 0,4 procenta.
Tuzemskému průmyslu nesvědčí důsledky přetížení světových přepravních kapacit, například v nakládce a kontejnerové přepravě na asijsko-evropské trase.
Kvůli nedostatku čipů z Asie musela hned zkraje roku omezovat svoji výrobu například i automobilka Škoda Auto, podobné potíže přitom zasáhly celý koncern Volkswagen. Mladoboleslavská automobilka kvůli těmto výpadkům subdodávek zastavila výrobu v několika provozech a směnách.
Výpadkům v subdodávkách čelí také třeba kolínská automobilka TPCA.
Výsledkem je citelný únorový propad autoprůmyslu, o osm procent meziročně. Tento propad ve výrobě aut táhl dolů celý průmysl.
Průmyslu České republiky nenahrál ani konec pobrexitového přechodného období, jež vypršelo loni se samým sklonkem roku. Vyhlížená nejistota vedla k předzásobení odbytišť přímého i nepřímého průmyslového vývozu z ČR, což zadělalo na lednový i částečně i únorový tlumící efekt.
Současně letos již německý průmysl nenavázal na postupné zlepšování své kondice, resp. zmírňování meziročního propadu ze druhé poloviny loňska. To se opět negativně promítlo v celkovém výsledku tuzemského průmyslu, resp. zahraničního obchodu.
Nepomohlo ani posílení koruny. Kurs koruny k euru se během února pohyboval převážně pod úrovní 26 koruny za euro. Loni po podstatnou část podzimu převyšoval úroveň 27 korun. Silnější měna snižuje konkurenceschopnost tuzemského průmyslového zboží na zahraničních trzích.
Za celý letošní rok by měla průmyslová výroba vzrůst o sedm procent, z velké části díky nižší základně meziročního srovnání. Pomůže jí vakcinace podstatné části globální populace a postupné zotavování světové i tuzemské ekonomiky zejména od poloviny letošního roku. Rizikem je ovšem stále možné uzavření části průmyslové výroby ČR z důvodu zhoršení pandemické situace. Pravděpodobnost tohoto vývoje však posledních týdnech díky zlepšující se pandemické situaci klesá.
Související
Nová naděje pro planetu: Emise oxidu uhličitého v Číně začaly překvapivě klesat
Rozsáhlý blackout zasáhl český průmysl. Problémy hlásily automobilky i operátoři
Aktuálně se děje
včera
Korunovační klenoty na Pražském hradě. Výstava doznala termínové změny
včera
Babiš jednal s předsedou Evropské rady Costou. Řešili spolu peníze
včera
U paprik či citrusů se skrývá nebezpečí. Kontroly odhalily i obávaného škůdce
včera
Česko čeká zatmění Měsíce. Bude výrazné, lákají astronomové
včera
Írán pohrozil útokem na Bulharsko
včera
Zemřel Ratko Mladić. "Bosenský řezník" byl jedním z největších válečných zločinců 20. století
včera
Norský král Harald je hospitalizován ve vážném stavu. Rodina se sjíždí do nemocnice, politici ruší program
včera
Soud v USA stanovil datum zahájení procesu se strůjci 11. září
včera
Počasí: Meteorologové vydali varování před silnými bouřkami
včera
Rusko kvůli střelám Storm Shadow vyhrožuje Británii údery na vojenské cíle
včera
Trump posílá k Íránu další letadlovou loď. Finanční síla USA vede zemi k velkému vítězství nad Íránem, tvrdí
včera
Po katastrofě v Nepálu se pohřešuje 1500 lidí. Počet mrtvých roste
včera
Politico: Šéf CIA letěl do Moskvy, aby Rusko varoval
včera
Počasí se první zářijový týden ochladí, místy i zaprší
26. srpna 2026 22:31
Írán zařadil na seznam nepřátelských vojenských cílů rádio sídlící v Praze
26. srpna 2026 21:46
Maďarsko poprvé oficiálně označilo Rusko za hrozbu. Vyjádřilo plnou podporu Ukrajině
26. srpna 2026 20:32
Spoj každých 15 minut? Eurotunel pod Lamanšským průlivem čeká vlaková revoluce
26. srpna 2026 19:19
Záběry, ze kterých mrazí. Lidé neměli šanci, voda brala mosty, domy i auta, mrtvých mohou být stovky
26. srpna 2026 18:05
Meta zaplatí pokutu 17 miliard dolarů. Facebook a Instagram čekají stěžejní změny
26. srpna 2026 16:56
"Je to běžné." Trump se poprvé vyjádřil k cestě šéfa CIA do Moskvy
Americký prezident Donald Trump poprvé okomentoval překvapivou návštěvu ředitele CIA Johna Ratcliffa v Moskvě, kterou označil za víceméně běžnou záležitost. Informace o cestě vyvolaly řadu spekulací, neboť americká administrativa ji předem oficiálně neoznámila.
Zdroj: Libor Novák