CzechTourism se chce více věnovat bezbariérovému cestování

Státní agentura CzechTourism se chce více věnovat bezbariérovému cestování. Podle ředitele agentury Jana Hergeta skýtá potenciál pro domácí i příjezdový cestovní ruch. CzechTourism společně s kraji připravil pro vozíčkáře, nevidomé nebo neslyšící turisty 42 tipů na výlety po České republice. Chystá také odborné semináře na toto téma. ČTK o tom dnes informovala mluvčí agentury Ivana Vejvodová.

Zdravotně postižení, ilustrační foto
doporučujeme

Poptávka po bezbariérovém cestování přichází podle Vejvodové především z Rakouska, Německa a Spojených států. "Česko může být mnohem přístupnější pro cestování, než je tomu nyní. Chystáme odborné semináře v rámci Českého systému kvality služeb (ČSKS), které se tématu budou věnovat," uvedl Herget.

Pro vozíčkáře jsou podle ředitelky České asociace paraplegiků Aleny Jančíkové nezbytné nejen bezbariérové přístupy do zámků, muzeí a dalších turistických cílů, ale například také bezbariérové toalety. "Další výhodou je možnost využití veřejné dopravy a existence dalších navazujících služeb, které budou pro vozíčkáře přístupné," uvedla.

Pro lidi se sluchovým postižením je podle Jana Wirtha, zakladatele startupu DeafTravel, který zpřístupňuje památky neslyšícím, důležité zajištění minimálně textového zdroje a překladu do znakového jazyka. U zrakově postiženích cestování posiluje soběstačnost. "Mezi příklady dobré praxe ráda uvádím Stezku korunami stromů Lipno, která velice chytrým a bezpečným způsobem kombinuje zážitky všemi smysly," řekla ředitelka nadačního fondu Světluška Gabriela Drastichová.

Pro vozíčkáře a nevidomé je přístupný například Klášter sv. Anežky České v Praze. Plzeňský prazdroj má k dispozici trasu pro vozíčkáře, nevidomé i neslyšící. Všechny skupiny handicapovaných mohou vyrazit rovněž na hrad Svojanov v Pardubickém kraji. Tipy na tuzemské výlety bez bariér jsou zveřejněny na portálu Kudyznudy.cz a v aplikaci vozejkmap.cz.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Růst cen domů a bytů v ČR byl v 1. čtvrtletí šestý nejvyšší v EU

08.07.2020 13:15 Meziroční růst cen domů a bytů v Česku v prvním čtvrtletí zrychlil na 9,5 procenta, o čtvrtletí…

Tržby maloobchodu v květnu ovlivnila odložená spotřeba

08.07.2020 12:06 Výsledky maloobchodu za květen podle analytiků pozitivně překvapily. Velmi dobře si vedly zejména…

Tržby obchodníků v květnu vzrostly meziročně o dvě procenta

08.07.2020 10:34 Tržby obchodníků v Česku v květnu po očištění stouply meziročně o dvě procenta, meziměsíčně byly…

Drtivé většině zájezdových dopravců hrozí krach, varuje iniciativa Za…

07.07.2020 14:58 Zájezdová autobusová doprava v Česku je po koronavirové krizi na hraně kolapsu. Podle iniciativy Za…

Související:

Právě se děje

Další zprávy