Největší dodavatel plynu v ČR innogy Energie zvýší od 20. listopadu ceny plynu, u základního produktu Standard to bude v průměru o 10,6 procenta. Měsíční platba v typickém rodinném domě naroste o zhruba 200 korun, pro stávající zákazníky s fixovanými produkty cena zůstane. Firma o tom dnes informovala ČTK.
Důvodem je podle ní dramatický růst ceny komodity na velkoobchodních trzích. Společnost podotkla, že proti konkurenci roste cena mírnějším tempem, přičemž stávající zákazníci innogy podle ní profitují z levných nákupů plynu v minulosti. Zdražování připustily také společnosti ČEZ a Pražská plynárenská.
Nové ceny plynu se dotknou jen menší části odběratelů innogy, uvedla firma. "Většiny našich stávajících zákazníků se toto navýšení cen vůbec nedotkne, dlouhodobé smlouvy s fixní cenou samozřejmě dodržíme," uvedl dnes ředitel skupiny innogy pro maloobchod a marketing David Konvalina. "Ceny plynu u produktu Standard jsme upravovali naposledy loni na podzim, kdy jsme zlevnili o pět procent," doplnil šéf skupiny innogy Tomáš Varcop.
Firma innogy je největším dodavatelem plynu v Česku, má 1,1 milionu odběratelů plynu a asi půl milionu odběratelů elektřiny. Pro modelového zákazníka, který na zemním plynu pouze vaří, reprezentuje nový ceník innogy podle společnosti nárůst měsíční platby o 15 korun. Zákazník v bytě si měsíčně připlatí 70 korun a rodině v menším rodinném domě narostou měsíční náklady na ohřev teplé vody a vytápění plynem o 200 korun, uvedlo innogy.
Firma přes růst velkoobchodních cen doporučuje ceny dodávek energií spíše fixovat. "Na jistotu a stabilitu spojenou s našimi fixovanými produkty se aktuálně spoléhá více než polovina našich zákazníků. Volba spolehlivého dodavatele byla pro zákazníky prozíravým krokem. Zvláště dnes, v době, kdy někteří konkurenti neférově převádějí klienty na několikanásobně vyšší tržní ceny, nebo jim fixní smlouvy vypovídají," dodal Konvalina.
Možné zdražení připustil i ČEZ. "ČEZ loni plošně a u všech produktů snížil ceny elektřiny a plynu a tyto výhodné ceníky na dobu neurčitou pro své zákazníky držíme nezměněné," sdělil ČTK mluvčí ČEZ Roman Gazdík. "Velkoobchodní ceny plynu se ale bohužel drží na rekordních úrovních, takže se nakonec v nějaké míře promítnou i v koncových cenách pro zákazníky," dodal.
Vzhledem k situaci na trhu bude muset s velkou pravděpodobností zdražit také Pražská plynárenská. Podle mluvčího firmy Miroslava Vránka by se to ale týkalo pouze menší části zákazníků využívajících základní ceník. "Zákazníků využívajících různé fixované cenové produkty by se zdražení rozhodně netýkalo, tam samozřejmě dodržíme dříve sjednané ceny," sdělil Vránek ČTK. O termínu případného zdražení a dalších podrobnostech zatím firma jedná.
Velkoobchodní ceny elektřiny a plynu v poslední době vystoupaly do rekordní výše, některé ceníky dodavatelů zdražují o desítky procent či dokonce násobně. Kromě dopadu na spotřebitele způsobila situace problémy také některým dodavatelům. V posledních dnech evidují největší dodavatelé energií typu ČEZ, PRE, E.ON nebo innogy obrovský zájem od zákazníků některých menších dodavatelů, některé firmy hovoří až o tisících nových poptávek denně.
Související
Innogy od března změní ceny energií. Další dodavatelé zlevňují
Innogy od října sníží cenu plynu statisícům zákazníků pod vládní strop
Aktuálně se děje
před 57 minutami
Jak uspokojit Trumpa? Stačila mu 70 let stará dohoda
před 1 hodinou
Ledovka způsobila hromadnou nehodu na D1. Záchranáři vyhlásili traumaplán
před 2 hodinami
"Odporné. Zvedá se mi z toho žaludek." Trump vyvolal v Británii výroky o Afghánistánu politickou bouři
před 3 hodinami
Pokrok v mírových rozhovorech závisí na tom, jestli ukrajinské síly opustí celý Donbas, prohlásil Peskov
před 3 hodinami
Kličko vyzval po posledních útocích obyvatele Kyjeva k evakuaci
před 4 hodinami
Nežijeme díky milosti USA, prohlásil v Davosu Carney. Trump se mu pomstil zrušením pozvání do Rady míru
před 5 hodinami
Historický zlom nastal. Éra spoléhání se na USA definitivně skončila, shodli se v tichosti evropští lídři
před 5 hodinami
Ledovka pokryla část Česka. Policie kvůli nehodám uzavřela dálnice
před 5 hodinami
Ve Spojených arabských emirátech se chystá historicky první trojstranné jednání o Ukrajině
před 7 hodinami
Počasí do konce víkendu. Meteorologové řekli, kde bude sněžit
včera
Tramvaje čeká v Praze několikadenní výluka. Protáhne se až do února
včera
U střelce z úřadu v Chřibské byly další zbraně. Na místě činu vystřelil asi stokrát
včera
Povedené generálky na Australian Open. Menšík i Machač na australských turnajích kralovali
včera
Do Česka by měl po mnoha letech přijet papež. Přijal pozvání od prezidenta
včera
Babišova vláda zruší televizní poplatky. Názor změnil i ministr Klempíř
včera
Pavlovi někdo vyhrožoval na internetu. Policie zadržela muže
včera
Další český hokejový úspěch. Po stříbru mužské dvacítky má ženská osmnáctka bronz
včera
Policie zadržela údajného zahraničního agenta. Měl pracovat pro Čínu
včera
Ve Spojených arabských emirátech budou jednat zástupci Ukrajiny, Spojených států a Ruska, oznámil Zelenskyj
včera
Zelenskyj: Evropa mlčí a Putin dál vyrábí rakety. Neměla by spoléhat na NATO, místo aby jednala jen čeká
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vystoupil na Světovém ekonomickém fóru v Davosu s projevem, který byl směsicí frustrace z evropské nečinnosti a opatrného optimismu po schůzce s Donaldem Trumpem. Svou řeč zahájil netradičně – odkazem na kultovní film „Na Hromnice o den více“, ve kterém hlavní hrdina prožívá tentýž den stále dokola. Podle Zelenského takto vypadá realita Ukrajiny, která měsíce a roky čelí stejným výzvám, zatímco světoví lídři opakují stejné chyby.
Zdroj: Libor Novák