NKÚ by měl mít v rozpočtu o 208 milionů víc, kvůli stavbě nového sídla

Rozpočet Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ) by se měl v příštím roce zvýšit proti letošku téměř o 209 milionů korun. Na výdaje by tak měl mít 853,6 milionu korun. Důvodem navýšení jsou výdaje na stavbu nového sídla úřadu a také na platy.

Poslanecká sněmovna
doporučujeme

Návrhem rozpočtu NKÚ se má ve středu zabývat sněmovní rozpočtový výbor. Pokud ho schválí, ministerstvo financí ho v této podobě zapracuje do návrhu státního rozpočtu na příští rok.

Zatímco pro letošní rok počítá NKÚ s částkou na stavbu nového sídla 32 milionů korun, pro příští rok je to 232,7 milionu korun. Navýšení o dalších 18,8 milionu souvisí se vznikem takzvaného platového řádu úřadu. Bude ho vydávat prezident NKÚ po jeho schválení v rozpočtovém výboru. Toto opatření má dorovnat platové poměry zaměstnanců odměňovaných podle zákoníku práce s poměry zaměstnanců placených podle služebního zákona. Naopak ostatní výdaje úřadu se mají meziročně snížit o 10,7 milionu korun.

NKÚ loni v březnu vypsal výběrové řízení na stavbu nového sídla. Stavět se mělo začít v srpnu. V budově má sídlit i archiv a knihovna Poslanecké sněmovny. Předpokládaná cena včetně daně z přidané hodnoty činila 659 milionů korun. Kvůli nízké ceně však nikdo nepodal nabídku.

Nejvyšší kontrolní úřad je nezávislá ústavní instituce, která prověřuje hospodaření se státním majetkem a plnění státního rozpočtu. Kontrolu hospodaření jiných subjektů než státu, tedy i obcí a krajů, může podniknout v případě, kdy hospodaří se státním majetkem. Parlament již delší dobu projednává návrh, který má pravomoci úřadu rozšířit například na kraje a statutární města.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Expert: Mnoho českých firem podceňuje přípravy na brexit

26.09.2020 12:45 Obchod s Velkou Británií od ledna zkomplikuje odchod země z Evropské unie, tzv. brexit. Vývozci i…

Neočekávaná událost potkala za pět let většinu Čechů

26.09.2020 11:46 Vedle pandemie covid 19 zasáhla 80 procent Čechů v posledních pěti letech aspoň jedna další…

Odbory kritizují návrh kurzarbeitu, žádají pro lidi vyšší náhradu

25.09.2020 17:18 Českomoravská konfederace odborových svazů (ČMKOS) kritizuje výsledný návrh podoby kurzarbeitu,…

Kurzarbeit? Podnikatelé mají velké výhrady k vládní verzi, požadují změny

25.09.2020 16:03 Zástupci podnikatelů nejsou spokojení s výslednou verzí kurzarbeitu, kterou dnes schválila vláda.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama