Pirátský senátor Lukáš Wagenknecht a poslanec této strany Jan Lipavský požádali členy amerického Kongresu a akcionáře skupiny CME o prošetření plánovaného prodeje CME společnosti PPF nejbohatšího Čecha Petra Kellnera. PPF v Číně působí prostřednictvím firem Home Credit nebo Sotio. Piráti se obávají šíření čínské propagandy v Česku i dalších státech. Uvedli to v dnešní tiskové zprávě. CME vlastní v Česku televizi Nova, působí také v Bulharsku, Rumunsku, Slovinsku a na Slovensku. Skupina PPF obavy Pirátů odmítla, sdělila ČTK.
CME loni v říjnu podepsala smlouvu s dceřinými společnostmi skupiny PPF a PPF tak mediální firmu ovládne. Podmínkou dokončení transakce je ale souhlas akcionářů CME, Evropské komise a národních regulátorů v některých ze zemí, kde CME působí.
"Akvizice, díky které by Petr Kellner získal tyto televizní stanice, by zvýšila možná rizika opětovného zásahu a šíření čínské propagandy na území ČR a dalších států našeho regionu, které jsou členy NATO a EU," uvedl v tiskové zprávě senátor Wagenknecht.
Pirátští zákonodárci se proto obrátili na své americké protějšky a požádali je o jejich stanovisko k věci a k projednání možných významných rizik. Poukazují například na údajnou snahu o manipulaci akademické sféry a veřejného prostoru ze strany subjektů financovaných společností Home Credit, která spadá do PPF. Cílem manipulace mělo být ovlivnění veřejného mínění ve prospěch Číny, tvrdí Wagenknecht.
Čínská propaganda se v Česku stupňuje. Posledním příkladem je útok na bývalého předsedu Senátu pana Kuberu. Prodej TV Nova - téma, o kterém se moc nemluví, se zásadními dopady na náš mediální prostor. https://t.co/I3l0gBsafo
— Lukáš Wagenknecht (@WagenknechtLuk) February 24, 2020
Home Credit již dříve uvedl, že nenajímal ani nepoptával v ČR služby, aby prosazoval zájem cizí země.
"Skupina PPF vyrostla za třicet let v jednu z největších českých firem a dnes působí ve 24 zemích, na třech kontinentech. Akcionáři PPF, stejně jako vrcholový management, vždy zastávali principy svobody, liberální demokracie a volného trhu. Ze skutečnosti, že podnikáme také v Číně, kde stejně jako my podnikají tisíce dalších západních firem, nelze vyvozovat nic o našem světonázoru. Naopak: jako lidé, kteří nemalou část svého života prožili v totalitním komunismu, si extrémně vážíme svobody projevu. Znovu opakujeme, že PPF kupuje CME jako doplněk ke svému telekomunikačnímu byznysu a nesledujeme jakékoliv jiné postranní cíle. V rámci procesu převzetí CME spolupracuje skupina PPF se všemi zainteresovanými regulatorními institucemi a všem poskytujeme relevantní informace," uvedla skupina na dotaz ČTK.
Valná hromada CME, kde by mělo padnout rozhodnutí o prodeji, se má uskutečnit 27. února. Skupina PPF podle dohody za CME zaplatí 2,1 miliardy dolarů (zhruba 48 miliard korun).
Související
Hřib bude mít jednoho vyzyvatele. Piráti si zvolí i místopředsedy
Piráty čeká celostátní fórum. Hřib by měl být potvrzen jako předseda
Česká pirátská strana , Petr Kellner , CME , ppf group , Lukáš Wagenknecht
Aktuálně se děje
před 21 minutami
"Spojenectví jsme upevnili prolitou krví." Kim Čong-un zaslal Putinovi novoroční blahopřání
před 1 hodinou
Krvavé střety jsou u konce. Thajsko a Kambodža uzavřely dohodu o příměří
před 2 hodinami
Rusko podniklo masivní útok na Kyjev
před 4 hodinami
Počasí na Silvestra a Nový rok. Na hory může dorazit sněhová nadílka
včera
Obchody už budou otevřené až do Silvestra. Zákon je ovlivní zase za několik dní
včera
Fotbalová liga hlásí první zimní přestupy. Posily vítají Plzeň, Olomouc i Pardubice
včera
Zelenského a Trumpa čeká další jednání. Nejspíš ho stihnou do konce týdne
včera
Hřib bude mít jednoho vyzyvatele. Piráti si zvolí i místopředsedy
včera
Babiš odhalil, že mu volal americký prezident Trump
včera
Počasí jako v létě. Na Islandu zažili velmi neobvyklé Vánoce
včera
Za smrt Perryho nese vinu i druhý lékař. Za mříže ale nemusí
včera
Slovensko poprvé reagovalo na ruský zásah lodi v přístavu na Ukrajině
včera
Zeman se opřel do Fialy, jeho vlády i prezidenta. Pavla ale zároveň i ocenil
včera
Vražda na Štědrý den. Muž ve Vratimově připravil o život známého
včera
Pohonné hmoty jsou nejlevnější za čtyři roky. A může být ještě lépe
včera
Odveta za vraždění křesťanů. Trump nařídil útok proti teroristům v Nigérii
včera
Praha hlásí velké problémy v železniční dopravě. Vlaky nabírají zpoždění
včera
Rusové při útoku na Oděsu poškodili loď pod vlajkou Slovenska
včera
Ukrajina jedná neustále. Zelenského čeká další setkání s Trumpem
včera
Dívka z Olomoucka zastřelila matku. Hrozí jí až výjimečný trest
Z případu vraždy v Bohuňovicích v Olomouckém kraji je nevídaná rodinná tragédie. Teenagerka podle závěrů vyšetřování zastřelila matku a postřelila otce, přičemž čin kvůli majetkovému prospěchu naplánovala se svým partnerem. Oběma hrozí až výjimečný trest.
Zdroj: Jan Hrabě