Počet e-shopů v Česku stoupá. Překročil hranici 46 tisíc

Počet internetových obchodů v Česku loni vzrostl o 3100 na 46.600 e-shopů. Zároveň se o dvě pětiny na 14.140 zvýšil počet obchodů nabízejících možnost osobního vyzvednutí zboží. Vyplývá to z údajů srovnávače Heureka.cz.

Zákazníci si však v současnosti mohou vybrat téměř z 25.000 výdejních míst po celé republice. Po Praze s 5159 výdejnami je největší počet výdejních míst v Jihomoravském (2757) a Moravskoslezském (2728) kraji.

Obliba výdejních míst koresponduje také s tím, jakým způsobem Češi v e-shopech nejčastěji platí. "Když už si lidé zboží vyzvedávají osobně, často nechají na výdejní místo i samotnou platbu. Platba na odběrném místě spolu s platbou zboží na dobírku mají shodně 30 procent," uvedl ředitel Heureky Tomáš Braverman. Kartou on-line platí 25 procent lidí.

Stále největší podíl na nákupech online má elektronika s 36 procenty, i když její celkový podíl každoročně slábne. Po elektronice je nejsilnějším segmentem na internetu vybavení pro dům a zahradu (15 procent) a díky vstupu významných hráčů také segment s oblečením a módou (devět procent).

Největší objem peněz utratili Češi na internetu za zboží značky Samsung, na druhém místě stojí Apple a na třetím LG. Nejvyhledávanějším produktem uplynulého roku se na Heurece stal mobilní telefon Xiaomi Redmi Note 7. Nejdražší prodanou položkou v Heureka Košíku byla televize LG za bezmála 119.000 korun.

Podle Asociace pro elektronickou komerci loni Češi na internetu utratili 155 miliard Kč, tedy o 15 procent meziročně více. Letos by měl objem nákupů růst o dalších deset až 15 procent.

Související

Ilustrační foto

Vrácení zboží na jeden klik? České e-shopy čeká zásadní změna

Pro miliony Čechů, kteří pravidelně nakupují na internetu, se blíží zásadní změna, která má ukončit éru složitého bloudění v obchodních podmínkách. Od 19. června vstoupí v účinnost nová pravidla vycházející z evropské legislativy, která e-shopům ukládají povinnost výrazně zjednodušit proces vrácení zboží v zákonné čtrnáctidenní lhůtě. Hlavní heslo nové úpravy zní jasně: odstoupení od smlouvy musí být stejně snadné jako samotný nákup.

Více souvisejících

e-shopy internet

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Andrej Babiš si podal ruku s Donaldem Trumpem.

Babiš si podal ruku s Trumpem. Kritika Česka kvůli výdajům se nekonala

Premiér Andrej Babiš (ANO) si ve středu na summitu NATO v turecké Ankaře před zraky fotografů podal ruku s americkým prezidentem Donaldem Trumpem. Babiš se snímkem pochlubil na sociální síti. Po konci jednání pak předseda vlády tvrdil, že Česko nebylo kritizováno, protože nesplnilo závazek ohledně výše obranných výdajů. 

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Aktualizováno před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

včera

včera

Aleš Juchelka

Superdávku čekají úpravy. Do výše dávky se promítnou na podzim

Ministerstvo práce a sociálních věcí navrhuje upravit parametry dávky státní sociální pomoci (DSSP) na základě prvních zkušeností z jejího fungování. Vyšší podporu mají nově získat samoživitelé se staršími dětmi do 15 let i domácnosti v regionech, kde dosavadní nastavení neodpovídalo skutečným cenám bydlení. Změny ministr práce a sociálních věcí Aleš Juchelka předložil formou pozměňovacího návrhu, aby se mohly co nejrychleji promítnout do výše vyplácených dávek.

včera

včera

včera

včera

Trumpovo sdělení se nemění. Češi mají falešný pocit bezpečí, uvedl Pavel

Češi mají falešný pocit bezpečí, protože jsou obklopeni přáteli a spojenci, prohlásil prezident Petr Pavel na jedné z akcí během summitu NATO v Turecku. Vyzdvihl také roli amerického protějška Donalda Trumpa, který tlačí na členské země, aby plnily své závazky. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy