Podnikatelé ze Slovenska v Česku rozšiřují byznys. V roce 2019 se poprvé v historii stali nejčastějšími zahraničními vlastníky českých firem a letos své vedení dále posilují. Naopak Rusové v pomyslném žebříčku nejčastějších zahraničních majitelů našich firem opět propadli – v roce 2020 z vedení na druhou příčku a v průběhu letošního prvního pololetí dokonce na třetí, když svoji pozici uvolnili Ukrajincům.
„Podnikatelé ze zemí bývalé Visegrádské čtyřky (V4), ve srovnání s ostatními zahraničními podnikateli, výrazněji posilují své aktivity v ČR. Počet tuzemských společností, které mají slovenské vlastníky se v prvním pololetí zvýšil o 201 na 14 517, firem s polskými vlastníky přibylo 48 a s maďarskými 55 – to jsou nejvyšší absolutní přírůstky za první pololetí.
Naopak počet společností kontrolovaných ruským kapitálem klesl o 351 na 12 385, zatímco německý kapitál je přítomen u 8 712 našich firem, což je o 127 méně než na konci roku 2020,“ zhodnotila vývoj analytička Dun & Bradstreet Petra Štěpánová s tím, že v rámci první dvacítky nejčastějších zahraničních vlastníků došlo k poklesu u 13 z nich. Ekonomické zprávy také nabízí nový zpravodajský server newsbox.cz.
V žebříčku nejčastějších zahraničních vlastníků se za první Slováky probojovali Ukrajinci, kteří aktuálně kontrolují 14 478 společností (+14). Mezi první dvacítkou si kromě podnikatelů z V4 také výrazněji polepšili Francouzi (+32). Na druhou stranu, v absolutních hodnotách, ubývaly nejvíc společnosti s majiteli z Ruska (-351), Německa (-127), Velké Británie (-55), Číny (-46) a Itálie (-45).
Související
Víte, jaký program dokáže ušetřit práci každému podnikateli? Online fakturace
V Česku se od revoluce zdvojnásobila životní úroveň, ukazuje analýza
Aktuálně se děje
před 39 minutami
Merz na poslední chvíli mění plány. Nečekaně pojede kvůli Ukrajině do Bruselu
před 2 hodinami
Počasí o víkendu: V noci bude mrznout, přes den se citelně oteplí
včera
Pavel v úterý jmenuje Babiše premiérem
včera
Britský expert pro EZ: Globální potravinová bezpečnost bude stabilní, rizikem ale zůstává Putin
včera
Babiš oznámil, že se navždy vzdá Agrofertu
včera
New York Times podává žalobu na Pentagon a Hegsetha
včera
Letadlo se Zelenským pronásledovaly záhadné vojenské drony
včera
Je naprostá iluze věřit, že by Rusko mohlo na Ukrajině prohrát, prohlásil belgický premiér
Aktualizováno včera
Na Hrad dorazil Zůna, Šebestyán a Macinka. Jmenování Turka ministrem není pravděpodobné, řekl Pavel
včera
Macron tajně varoval evropské lídry: Existuje šance, že USA zradí Ukrajinu a Evropu
včera
Amerikou hýbe očkovací kauza: Po vakcíně zemřelo 10 dětí, tvrdí úřady. Důkazy ale nikdo nemá
včera
Král Karel III. pronesl vzácné prohlášení k Ukrajině. Odsoudil Rusko
včera
Zemřel světově proslulý kostýmní výtvarník Theodor Pištěk
včera
Co si myslí Evropané? Bojí se války a Trumpa vnímají jako nepřítele
včera
Eurovize čelí nejtěžšímu rozhodnutí v historii: Rozhodne, zda vyhodí Izrael
včera
Putin nezahálí. Po neúspěšném jednání o Ukrajině míří do Indie
včera
Cesta k míru na Ukrajině je nejistá, varuje Trump. Američtí vyslanci chystají setkání s kyjevským představitelem
včera
Proč rozhovory dosud nic nepřinesly? Putin na mír nespěchá, užívá si pocit, že se ho svět doprošuje
včera
Počasí na některých místech potrápí řidiče, avizovali meteorologové
3. prosince 2025 21:58
Na Štědrý den půjde nakoupit i letos. Jeden z řetězců ale bude pokračovat v tradici
Česko odpočítává první dny letošního prosince, během kterého se obchody znovu podřídí zákonu a během vybraných svátků zůstanou uzavřené. Na Štědrý den ale ještě na mnoha místech nakoupíte. Jeden z řetězců nicméně nechá prodejny ve středu 24. prosince uzavřené.
Zdroj: Jan Hrabě