Přebytek zahraničního obchodu ČR vzrostl na 33,4 miliardy, daří se exportu aut

Zahraniční obchod Česka skončil v říjnu přebytkem 33,4 miliardy korun, meziročně byl o 24,4 miliardy vyšší. Příznivě se na něm podepsal zejména rostoucí vývoz motorových vozidel a obchod s Německem a Ruskem. Bilance zahraničního obchodu je pátý měsíc v řadě kladná, za deset měsíců letošního roku dosáhl přebytek 142,1 miliardy korun, což je o 400 milionů více než stejnou dobou před rokem.

Vyplývá to z předběžných dat, která dnes zveřejnil Český statistický úřad.

Vývoz vzrostl ve srovnání s loňským říjnem o 5,6 procenta na 359,6 miliardy korun, zatímco dovoz klesl o 1,7 procenta na 326,2 miliardy korun. "Zahraniční obchod se i v říjnu dále vezl na pozitivní vlně. Bilance zahraničního obchodu se zbožím skončila výrazně kladná, což pozorujeme už pátý měsíc v řadě," poznamenal vedoucí oddělení obchodní bilance ČSÚ Stanislav Konvička.

„Bilance zahraničního obchodu se zbožím skončila výrazně kladná, což pozorujeme už pátý měsíc v řadě. Na celkovém přebytku zahraničního obchodu se příznivě podepsal zejména obchod s Německem a Ruskou federací,“ říká Stanislav Konvička, vedoucí oddělení obchodní bilance ČSÚ.

— ČSÚ (@statistickyurad) December 8, 2020

Na výsledku říjnového obchodu s cizinou se příznivě podepsal především meziročně vyšší přebytek bilance motorových vozidel o 7,7 miliardy korun, a to hlavně díky růstu vývozu o 9,3 miliardy. Vliv měl také o čtyři miliardy korun menší schodek v obchodu s ropou a zemním plynem, což je důsledkem nižších světových cen a poklesu dovezeného množství. Snížil se také schodek obchodu se základními kovy a zvýšil se přebytek obchodu s kovodělnými výrobky, ostatními dopravními prostředky a stroji.

Obchod Česka se státy EU skončil v říjnu přebytkem 80,7 miliardy korun, který byl meziročně vyšší o 23,4 miliardy. Největší meziroční přírůstek aktiva byl zaznamenán v obchodě s Německem, kde přebytek stoupl o 16,4 miliardy korun. Vývoz do Německa představoval 114 miliard korun, což je podle dostupných patnáctiletých časových řad rekord.

V obchodě se státy mimo EU se zmenšil schodek o 1,7 miliardy korun a dosáhl 45,2 miliardy. Zlepšila se zejména bilance obchodu s Ruskem o 6,4 miliardy, mziročně přešla ze schodku 2,3 miliardy do přebytku převyšujícím čtyři miliardy korun. V přebytku je obchod s Ruskem od letošního února.

Podle ekonomky Komerční banky Jany Steckerové trh v říjnu počítal s přebytkem 20,5 miliardy korun. "Automobilový průmysl své linky nezavřel, lépe fungují i dodavatelské řetězce, přičemž zahraniční poptávka po automobilech je solidní. Průmysl je v relativně dobré kondici u nás i u našeho největšího obchodního partnera Německa, což slibuje další růst exportní aktivity," uvedla Steckerová. Investiční aktivita podle ní ovšem zůstává nadále nízká, což tlumí tempo růstu dovozů.

Říjnová data podle ekonoma UniCredit Bank Jiřího Poura naznačují určité oživení zahraniční poptávky, zejména po automobilech. Je to podle něj ale v rozporu s klesajícími registracemi vozidel v Evropské unii.

Nižší dovoz ropy byl mimo jiné způsoben pravděpodobně tím, že lidé při uzavření ekonomiky méně jezdili do práce autem a spotřebovalo se tak méně pohonných hmot, uvedl ekonom společnosti Deloitte Václav Franče.

Přestože výsledky zahraničního obchodu za září a říjen jsou překvapivě dobré, pro další vývoj bude podle Poura rozhodující situace v zimních měsících, kdy by se epidemiologická situace mohla zhoršit. To by se negativně na zahraničním obchodu projevilo. "Stěžejní bude termín dostupnosti vakcíny a schopnost vlád vlnu očkování zvládnout co nejdříve," dodal.

Už teď je podle místopředsedy Asociace exportérů Otty Daňka zřejmé, že dopad restriktivních opatření na zahraniční obchod nebude tak drastický, jak se zdálo na jaře. Český vývoz bude podle analytika Raiffeisenbank Davida Vagenknechta do konce roku podporován zahraniční poptávkou. "Index exportu sestavovaný Asociací exportérů a Raiffeisenbank předpovídá, že hodnota tuzemských vývozů by měla v meziročním srovnání být v plusu i na přelomu roku. Současně ovšem predikuje, že oživení nebude jednosměrné," uvedl. Dodal, že narušení obchodních toků na začátku roku způsobí odchod Velké Británie z EU, a to i v případě uzavření dohody.

Související

Stavebnictví, ilustrační foto.

Stavebnictví dál klesá. Průmyslu pomohla auta, obchod je v přebytku

Stavební výroba v Česku v květnu pokračovala čtvrtý měsíc v poklesu, meziročně se snížila o 2,7 procenta. Naopak průmyslová výroba vzrostla o 1,4 procenta, táhla ji zejména produkce motorových vozidel. Zvýšení exportu aut společně se snížením schodku obchodu s ropou a plynem pomohlo bilanci zahraničního obchodu, která v květnu skončila v přebytku 11,8 miliardy korun, v kladných hodnotách je od počátku roku. Vyplývá to z údajů, které dnes zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ).

Více souvisejících

zahraniční obchod dovoz a vývoz Ekonomika Český statistický úřad automobilový průmysl

Aktuálně se děje

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Národní rada Slovenské republiky (Českou obdobou je Poslanecká sněmovna Parlamentu České republiky)

EU varuje sociální sítě kvůli volbám na Slovensku. Hrozí vysoké pokuty

Evropská komise varovala sociální sítě firem Alphabet, TikTok a Meta před potenciálním šířením lživých zpráv v rámci předvolební kampaně na Slovensku, kde se za pár dní odehrají volby do Národní rady. Zavedená pravidla vyžadují pravidelnou kontrolu obsahu ze strany technologických společností tak, aby se zde co nejméně vyskytoval nelegální obsah. 

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Vít Rakušan

Rakušan musí z vlády, jinak budeme hlasovat o nedůvěře, vzkazuje ANO

Nejsilnější sněmovní opoziční hnutí ANO hodlá do konce příštího týdne sesbírat podpisy pro případné hlasování o nedůvěře vládě, pokud z ní nebude odvolán ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) kvůli kauza kolem šifrovaného telefonu. Na úterní tiskové konferenci to řekla šéfka poslanců ANO Alena Schillerová.

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Ursula von der Leyenová

Česko dostalo zelenou od von der Leyenové. EK schválila upravený plán obnovy

Evropská komise schválila Česku upravený Národní plán obnovy, který přinese dodatečných 2,2 miliardy eur (přes 56 miliard korun) na čistou energetiku a transformaci průmyslu. Praha může v rámci celého plánu využít 9,2 miliardy eur (přes 224 miliard korun). Šéfka EK Ursula von der Leyenová při té příležitosti navštívila českou metropoli.

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 12 hodinami

před 13 hodinami

před 14 hodinami

Zuzana Čaputová

Čaputová vyzývá Slováky k účasti ve volbám, zatímco ji Fico chce žalovat

Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová vyzvala Slováky k účasti ve volbám. Ty se konají už v sobotu 30. září a kampaň je na vrcholu. Učinila tak opakovaně a zdůrazňuje, že volby jsou obrazem stavu společnosti ve státě. A ať dopadnou jakkoliv, stále jsou demokratické, což je podle ní správné. Slovenská prezidentka nebude pokračovat do druhého volebního období a předseda nejsilnější strany Robert Fico ji chce po volbách obžalovat. 

před 15 hodinami

před 16 hodinami

před 17 hodinami

Morawiecki varuje německého kancléře, aby "nestrkal nos" do polských záležitostí

„To, co nyní německý kancléř říká, může být příprava na scénář uzavření hranic. Ať zjistí, jaká je skutečná situace, a nezasahuje do polských záležitostí,“ řekl premiér Mateusz Morawiecki v Kraśniku v Lubelskie. Uvedla TVP s odkazem na polskou agenturu PAP.

Zdroj: Radek Novotný

Další zprávy