V letních měsících začalo v ČR podnikat 14.547 lidí, o 2842 méně než ve stejném období loni a nejméně od roku 2017. Na druhou stranu jich také méně svoji činnost přerušilo nebo ukončilo. Vyplývá to z analýzy společnosti CRIF a dat portálu www.informaceofirmach.cz.
Živnost přerušilo 16.093 podnikatelů, o 2389 méně než minulý rok. Dalších 6469 jich svoji živnost ukončilo, v předešlých letech přitom mezi červnem a srpnem skončilo s podnikáním vždy více než 10.000 lidí.
"Zatímco loni v létě panoval po uvolnění krizových opatření ve společnosti poměrně velký optimismus, po podzimních a zimních zkušenostech byli letos Češi opatrnější a do podnikání se tolik nehrnuli. Na druhou stranu je pozitivní, že se snížil také počet těch, kteří s podnikáním končí. Nedochází tedy k úbytku podnikatelů, ale spíše ke stabilizaci celé situace," uvedla analytička CRIF Věra Kameníčková.
V srpnu začalo v Česku podnikat 4885 lidí, což je o 1167 méně než ve stejném měsíci loni a ve srovnání se stejným obdobím nejméně od srpna 2015. V letošním roce jde zároveň po červenci o druhý nejslabší měsíc co do počtu nově vzniklých živností.
Zatímco začátek letošního roku byl charakteristický vysokými počty přerušených živností, s příchodem letních měsíců se situace ustálila. V srpnu svou činnost přerušilo 5126 živnostníků, o 2202 méně než loni. Zároveň jde o počet srovnatelný s obdobím před pandemií.
Pátý měsíc v řadě lze pozorovat snižování počtu ukončených živností. V srpnu svou živnost ukončilo 1723 podnikatelů, což je zhruba o 400 méně než předchozí měsíc. Data o ukončených živnostech se však v živnostenském rejstříku objevují s určitým zpožděním, a tak se tento počet může ještě zvýšit.
Od začátku roku vzniklo v ČR 41.765 živností, 68.042 jich bylo přerušeno a 24.783 jich zaniklo. Nejvíce živností vzniklo v Praze (8013), ve Středočeském kraji (5413) a v Jihomoravském kraji (4884). Nejvíce podnikatelů ukončilo své živnosti v Praze (4160), ve Středočeském kraji (2739) a v Jihomoravském kraji (2665).
Největší podíl aktivních podnikatelů na počet obyvatel je v Praze (18 procent) a ve Středočeském kraji (13 procent). Nejméně podnikatelů na počet obyvatel se naopak nachází v Ústeckém kraji (devět procent), Moravskoslezském kraji (deset procent) a v Karlovarském kraji (deset procent).
Související
Podnikatel Karel Kadlec zemřel. Z CarTec Group udělal respektovanou firmu
Víte, jaký program dokáže ušetřit práci každému podnikateli? Online fakturace
Aktuálně se děje
před 28 minutami
Pátrání po zmizelém letu Malaysia Airlines MH370 se po jedenácti letech obnovuje
před 1 hodinou
Zelenského vystřídá Netanjahu. Míří za Trumpem na Floridu
před 2 hodinami
Konec čekání na řidičák, zelená autonomním vozidlům. Jaké změny přinese rok 2026 v dopravě?
před 3 hodinami
Neobvyklý průzkum: Co si Evropané skutečně myslí o Trumpovi?
před 5 hodinami
Čínská armáda zahájila rozsáhlé vojenské cvičení s ostrou střelbou v těsné blízkosti Tchaj-wanu
před 6 hodinami
Mírová dohoda je blíž než kdykoli předtím, prohlásil Trump po jednání se Zelenským
před 7 hodinami
Předpověď počasí na závěr roku 2025. Meteorologové upozorňují na pocitovou teplotu
včera
V Česku se potvrdilo další ohnisko ptačí chřipky
včera
Zelenskyj i Putin chtějí ukončit válku na Ukrajině, prohlásil Trump
Aktualizováno včera
Nebezpečné počasí hrozí už dnes večer. Výstraha se týká celé ČR
včera
Trump měl na telefonu Putina. Hovor byl dobrý a produktivní, tvrdí šéf Bílého domu
včera
Vážná nehoda na Benešovsku. Na místě hořelo
včera
Smrt Bardotové zasáhla i české politiky. Ozvali se Babiš či Klempíř
včera
Příměří u jaderné elektrárny v Záporoží. Začaly kritické opravy vedení
včera
Muž s nožem v Budějovicích vyhrožoval kolemjdoucím. Policista ho zpacifikoval
včera
Francie oplakává Bardotovou. O dojmy se podělil i prezident Macron
včera
Lavrov promluvil o úmyslech Moskvy a varoval Evropany
včera
Hazard, jaký se nevidí. Žena v Krkonoších bruslila na tenkém ledu i s kočárkem
včera
Zemřela ikonická herečka Brigitte Bardotová
včera
Turek se nevzdává. Pavel by měl dodržet svá slova, říká poslanec
Česko se v roce, který se pomalu chýlí ke konci, dočkalo nové vlády v čele se staronovým premiérem Andrejem Babišem (ANO). Součástí kabinetu ale stále není poslanec Filip Turek (Motoristé). Doufá však, že i přes výhrady nakonec bude prezidentem jmenován do funkce ministra životního prostředí.
Zdroj: Jan Hrabě