Zavedení stravenkového paušálu může znamenat pro státní rozpočet výpadek 20 miliard korun. Zároveň hrozí, že bude využit k optimalizaci mezd. ČTK to dnes sdělil předseda Asociace provozovatelů poukázkových systémů Miroslav Sedlák. Mnoho poslanců podle něj nevěnovalo schválení stravenkového paušálu dostatečnou pozornost.
Schválení stravenkového paušálu naopak vítají podnikatelské organizace. Zavedení paušálu musí ještě posoudit Senát, zákon musí nakonec podepsat prezident.
Stravenkový paušál je součástí daňového balíčku, který obsahuje dále zrušení superhrubé mzdy, zvýšení spotřební daně z tabákových výrobků nebo snížení sazby spotřební daně z motorové nafty. Vedle těchto témat byl stravenkový paušál podle Sedláka pro mnoho poslanců marginálním bodem, přes hrozby, které podle něj přinese.
"Obzvlášť v kontextu současné situace, kdy stravovací paušál může znamenat pro státní rozpočet další výpadek 20 miliard korun, nám přijde jeho zavedení, které nemá pro stát žádný přínos, zcela neodpovědné. Analýzy a průzkumy hovoří jasně," uvedl.
Mezi podporovatele paušálu naopak patří Asociace hotelů a restaurací, Svaz obchodu a cestovního ruchu, Hospodářská komora či Asociace českého tradičního obchodu (AČTO). Podnikatelské organizace poslance tento týden vyzvaly k jeho schválení, rozhodnutí Sněmovny proto vítají. "Stravovací paušál jistě pomůže spoustě zaměstnanců i zaměstnavatelů. Už jen tím, že srovná možnost čerpání daňových výhod," řekl předseda AČTO Pavel Březina.
Stravovací paušál pozitivně hodnotí také obchodní ředitel nové benefitní karty LemonPay Petr Skoč. Díky paušálu dostanou prostor nové služby a zefektivní se ty stávající. Paušál podle něj pomůže i českým restauracím. "Mnoho firem bude chtít mít přehled o tom, za co budou jejich zaměstnanci utrácet příspěvky na stravování. Stravenkový paušál tak berou jako možnost pro změnu," doplnil.
K zajištění účelovosti využití paušálu vyzvala minulý týden Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR.
Stravenkový paušál navrhlo ministerstvo financí (MF) jako alternativu ke stravenkám. Lidé by místo poukázek dostávali hotové peníze. Podle dřívějšího vyjádření MF zavedení stravenkového paušálu bude výhodné pro zaměstnance, zaměstnavatele i restaurace. Naopak na něm budou tratit stravenkové firmy, kterým se sníží zisky z provizí od zaměstnavatelů a restaurací.
Stravenky jsou nejrozšířenější firemní benefit. Firmy si mohou odečíst 55 procent hodnoty poukázky z daňového základu. Stravenky dostává kolem 1,3 milionu lidí.
Související

ÚOHS potrestal stravenkové firmy za kartel. Pokuta činí 280 milionů korun

Slovensko podobně jako Česko zavede stravenkový paušál
Stravenky , Restaurace , Ekonomika
Aktuálně se děje
před 23 minutami

Bráníme se. Američané nám dali volné ruce, zní z Izraele
před 1 hodinou

Tropické počasí vyvolá další bouřky. Platí varování
před 1 hodinou

Teherán se může připravit. Izraelci mají plán, potvrdili ale další oběť
před 2 hodinami

Můžou za to demokraté i republikáni, říká Schwarzenegger k aktuální situaci v USA
před 3 hodinami

Slavia pohřešuje kustoda mistrovského týmu. Policie ho hledá už několik dní
před 4 hodinami

Írán se nebojí. Varuje i Američany, hrozí jeden z nejhorších možných scénářů
před 4 hodinami

Přeživší z letu Air India promluvil. Pořád tomu nemůže uvěřit
před 5 hodinami

Vodácká předpověď počasí. Experti řekli, jak na tom jsou české řeky
před 6 hodinami

Izrael potvrdil nejméně dva mrtvé. Írán čelí dalším leteckým úderům
před 7 hodinami

Víkendové počasí bude tropické. Teploty překročí třicítku
včera

USA a spojenci pomáhali s odražením íránských raket. Izrael chystá masivní odvetu
včera

Protesty by zvládly místní složky policie. Nasazení gardy a mariňáků je Trumpova politická hra, říká Ringlerová
Aktualizováno včera

Mimořádná zpráva Íránská odveta začala. Celé území Izraele se ocitlo palbou, na zemi zamířily stovky raket
včera

Indie našla černou skříňku ze zříceného letadla Air India
včera

Mimořádná zpráva Izrael spustil novou vlnu útoků na Írán, exploze otřásly Teheránem
včera

Spekulace o příčině havárie letadla Air India se množí. Může to napáchat víc škody než užitku, varuje expertka
včera

Proč Izrael obešel Trumpa a riskuje válku s Íránem?
včera

Hnutí MAGA bije na poplach. Bojí se, že Trump zatáhne USA do války
včera

Po útocích je v Íránu téměř 80 mrtvých a 330 zraněných. Izraelci se chystají na protiúder, ve velkém skupují zásoby
včera
Mossad před údery propašoval zbraně na íránské území. Netanjahu bude dnes mluvit s Trumpem
Izraelský premiér Benjamin Netanjahu dnes plánuje telefonický rozhovor s americkým prezidentem Donaldem Trumpem, potvrdil izraelský vládní činitel pro stanici CNN. Oba státníci by měli projednat další postup v souvislosti s eskalací napětí mezi Izraelem a Íránem po pátečních masivních izraelských náletech na íránské území.
Zdroj: Libor Novák