Svaz průmyslu: Stát musí více podporovat export do zemí mimo EU

Stát musí podle Svazu průmyslu a dopravy ČR (SP) více podporovat vývoz českých firem do zemí mimo Evropskou unii. Je podle něj třeba mimo jiné zlepšit celoroční vyváženost mezinárodního obchodu. Loni 90 procent tuzemského vývozu směřovalo do Evropy, z toho zhruba 80 procent do unijních států.

O podnikatelských návštěvách svaz průběžně jedná s ministry. Za exportně zajímavé oblasti považuje především jihovýchodní Asii, Jižní a Severní Ameriku nebo Afriku. SP to dnes uvedl v tiskové zprávě.

Rozprostřít export do zemí mimo EU je podle SP důležité pro dlouhodobou konkurenceschopnost a prosperitu ČR. SP loni uspořádal pět podnikatelských misí, letos chce tento počet překonat. Na začátku roku odletěl se zástupci firem do Spojených arabských emirátů, v květnu exportéři se svazem a ministryní životního prostředí Annou Hubáčkovou (za KDU-ČSL) navštíví Egypt a Izrael. Na červen je naplánovaná mise do USA s předsedou Senátu Milošem Vystrčilem (ODS).

SP by chtěl s vývozci vyrazit dále například do Jihoafrické republiky, Angoly a Ghany. Další cesta by podle ředitele Sekce mezinárodních vztahů SP Lukáše Martina měla vést do Chile spolu s Paraguayí, Uruguayí či Brazílií. "Také bychom rádi realizovali odloženou podnikatelskou misi do Vietnamu v rámci státní návštěvy premiéra ČR," řekl Martin.

Jedním z hlavních problémů české ekonomiky je podle SP subdodavatelský charakter české výroby. Viceprezident svazu Radek Špicar je přesvědčen o tom, že tuzemské firmy by měly do celého světa vyvážet finální produkty a služby pod vlastní značkou s vysokou přidanou hodnotou. Nebude tak vznikat závislost na jediném teritoriu.

"Do specifické situace se pak dostávají české firmy, které v minulosti obchodovaly s Ruskem, Běloruskem či Ukrajinou. Do vybudování obchodních vztahů na tamějších trzích investovaly čas a peníze. Český stát by se měl nyní těmto firmám snažit pomoci s nalézáním alternativních trhů, ať již mezi ostatními zeměmi postsovětského prostoru, nebo v dalších regionech," uvedl. Krizové poradenství pro podniky vyvážející na tyto trhy poskytuje státní agentura CzechTrade.

Českým firmám se podle Špicara daří například ve Spojených státech, Číně, Turecku, Japonsku, Mexiku či Izraeli.

SP pořádá podnikatelské návštěvy od roku 1993, výrazně do nich zasáhla pandemie koronaviru, která je na rok a půl pozastavila. SP dosud uskutečnil kolem 200 misí do více než stovky zemí světa, pomohl navázat obchodní kontakty v zahraničí zhruba 4700 firmám.

České firmy loni vyvezly podle dat Českého statistického úřadu zboží za 3,9 bilionu korun, předloni export činil 3,5 bilionu korun. Největším vývozním partnerem ČR bylo loni Německo, druhé místo patřilo Slovensku, třetí Polsku, vyplývá z údajů ministerstva průmyslu a obchodu.

Související

Dovoz a vývoz zboží

Zahraniční obchod České republiky skončil v únoru podruhé za sebou v přebytku

Zahraniční obchod České republiky skončil v únoru podruhé za sebou v přebytku, vývoz byl vyšší než dovoz o 14,3 miliardy korun. Jde o nejlepší měsíční výsledek od dubna 2021. Meziročně je výsledek lepší o 21,2 miliardy koruny. Pomohl nárůst vývozu aut a pokles hodnoty dovozu ropy a zemního plynu. Předběžnou bilanci v běžných cenách dnes na svém webu zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ).
Ministerstvo zemědělství

Ministerstvo zemědělství chce, aby se zboží z Ukrajiny vyváželo mimo EU

Zboží z Ukrajiny by mělo prioritně směřovat mimo EU a je třeba monitorovat vliv dovozu zemědělské produkce na domácí producenty. ČTK to dnes řekl mluvčí českého ministerstva zemědělství Vojtěch Bílý. Na dovoz levného obilí z Ukrajiny si stěžují polští zemědělci. Tamní vláda vyzvala Evropskou komisi, aby vývoz do EU omezila. Agrární komora ČR a Zemědělský svaz ČR upozorňují na to, že čeští zemědělci mají kvůli dovozu ukrajinského obilí na evropský trh problém prodat část loňské úrody. Upozorňují i na bezpečnostní rizika.

Více souvisejících

dovoz a vývoz

Aktuálně se děje

Aktualizováno včera

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

Aktualizováno včera

včera

Alena Schillerová a Andrej Babiš

Rozpočet je vyčerpaný, Babiš by stále rozdával. Kdy dojdou státu peníze?

Lídr stále extrémnější populistické politické opozice k současné vládě v českém Parlamentu, na Slovensku soudem uznaný agent komunistické Státní bezpečnosti s krycím jménem Bureš, Andrej Babiš tvrdí, jak jste se mohli i na našich stránkách přesvědčit, že za jeho vlády se snížil dluh na 30 procent a že on předal zemi se šestým nejmenším dluhem (v celé EU). A že prý není pravda, co si vymyslela nynější vláda, že hrozí bankrot. Prý toho Fialovi lidé využili, aby lidem vzali peníze. Tak jo. V online diskusi by přišel jistě i výraz OMG (Pane Bože!).

včera

včera

včera

Snímky z 8. června 2023 ukazují letecký pohled na požár u řeky West Kiskatinaw, která se nachází 10 km (6 mil) východně od Tumbler Ridge v Kanadě. Na západě země stále hoří desítky požárů: 62 v Albertě, 76 v nejzápadněji v Britské Kolumbii a 24 v Saskatchewanu. Prohlédněte si galerii

OBRAZEM + VIDEO: Kanadské apokalyptické inferno. Vrtulník ukázal něco, co nikdo nikdy nechce zažít

Vrtulník proletěl přímo kolem zuřícího lesního požáru v Britské Kolumbii. Požár poblíž městečka Tumbler Ridge nevykazuje žádné známky ústupu a očekává se, že jeho intenzita bude dále narůstat. Kanada v posledních týdnech trpí akutními lesními požáry po celé zemi. Část kouře se snesla i do Spojených států, kde zahalila města jako New York do smogu. Informuje The Independent.

včera

Olaf Scholz na MSC 2023. Je německý sociálnědemokratický politik, od prosince 2021 kancléř Spolkové republiky Německo.

Scholz si chce opět volat s Putinem. Letos spolu ještě nemluvili

Německý kancléř Olaf Scholz se opět chystá telefonicky spojit s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Neřekl však, kdy se má rozhovor obou státníků uskutečnit. Politici spolu naposledy mluvili na konci loňského roku, tedy už v průběhu ruské invaze na Ukrajinu. 

včera

Shannen Dohertyová

Shannen Doherty: Rakovina zasáhla už i mozek

Americká dvaapadesátiletá herečka Shannen Dohertyová známá jako Brenda Walshová z ikonického seriálu Beverly Hills 90210, v úterý oznámila na sociální síti, že její boj s rakovinou prsu, který trvá už od roku 2015, postoupil do fáze metastáz v mozku. Informaci zveřejnila CNN.

včera

Švédsko

Rasová politika, která inspirovala nacistické Německo. Švédové od 30. let sterilizovali desítky tisíc lidí

Server Euronews během týdne přinesl nepříjemné informace o poměrně nedávné švédské historii. V letech 1934-1976 země zavedla plán, který se opíral o poznatky rasové biologie. Jeho podstatou bylo zbavit se určitého typu lidí – těch „slabších“. Švédské ústavy pro výzkum rasové genetiky byly v roce 1927 dokonce inspirací pro Německo, které si toho roku založilo svůj vlastní. Neslavnou korunu nasadil takovéto politice Adolf Hitler ve 30. a 40. letech, kdy jeho rasová „politika“ – lépe řečeno nenávist – zabila miliony nevinných osob z řad národů nacisty považovaných za méněcenné. 

včera

Lidická tragédie je podle Pavla symbolem, který je stále aktuální

Lidická tragédie je podle prezidenta Petra Pavla symbolem, který je stále aktuální. I dnes je po světě množství konfliktů, při nichž umírá civilní obyvatelstvo, upozornil Pavel v Lidicích na Kladensku při dnešním pietním aktu k 81. výročí vyhlazení obce nacisty. Vzpomínky se zúčastnilo několik stovek lidí.

Zdroj: ČTK

Další zprávy