Svaz průmyslu: Stát musí více podporovat export do zemí mimo EU

Stát musí podle Svazu průmyslu a dopravy ČR (SP) více podporovat vývoz českých firem do zemí mimo Evropskou unii. Je podle něj třeba mimo jiné zlepšit celoroční vyváženost mezinárodního obchodu. Loni 90 procent tuzemského vývozu směřovalo do Evropy, z toho zhruba 80 procent do unijních států.

O podnikatelských návštěvách svaz průběžně jedná s ministry. Za exportně zajímavé oblasti považuje především jihovýchodní Asii, Jižní a Severní Ameriku nebo Afriku. SP to dnes uvedl v tiskové zprávě.

Rozprostřít export do zemí mimo EU je podle SP důležité pro dlouhodobou konkurenceschopnost a prosperitu ČR. SP loni uspořádal pět podnikatelských misí, letos chce tento počet překonat. Na začátku roku odletěl se zástupci firem do Spojených arabských emirátů, v květnu exportéři se svazem a ministryní životního prostředí Annou Hubáčkovou (za KDU-ČSL) navštíví Egypt a Izrael. Na červen je naplánovaná mise do USA s předsedou Senátu Milošem Vystrčilem (ODS).

SP by chtěl s vývozci vyrazit dále například do Jihoafrické republiky, Angoly a Ghany. Další cesta by podle ředitele Sekce mezinárodních vztahů SP Lukáše Martina měla vést do Chile spolu s Paraguayí, Uruguayí či Brazílií. "Také bychom rádi realizovali odloženou podnikatelskou misi do Vietnamu v rámci státní návštěvy premiéra ČR," řekl Martin.

Jedním z hlavních problémů české ekonomiky je podle SP subdodavatelský charakter české výroby. Viceprezident svazu Radek Špicar je přesvědčen o tom, že tuzemské firmy by měly do celého světa vyvážet finální produkty a služby pod vlastní značkou s vysokou přidanou hodnotou. Nebude tak vznikat závislost na jediném teritoriu.

"Do specifické situace se pak dostávají české firmy, které v minulosti obchodovaly s Ruskem, Běloruskem či Ukrajinou. Do vybudování obchodních vztahů na tamějších trzích investovaly čas a peníze. Český stát by se měl nyní těmto firmám snažit pomoci s nalézáním alternativních trhů, ať již mezi ostatními zeměmi postsovětského prostoru, nebo v dalších regionech," uvedl. Krizové poradenství pro podniky vyvážející na tyto trhy poskytuje státní agentura CzechTrade.

Českým firmám se podle Špicara daří například ve Spojených státech, Číně, Turecku, Japonsku, Mexiku či Izraeli.

SP pořádá podnikatelské návštěvy od roku 1993, výrazně do nich zasáhla pandemie koronaviru, která je na rok a půl pozastavila. SP dosud uskutečnil kolem 200 misí do více než stovky zemí světa, pomohl navázat obchodní kontakty v zahraničí zhruba 4700 firmám.

České firmy loni vyvezly podle dat Českého statistického úřadu zboží za 3,9 bilionu korun, předloni export činil 3,5 bilionu korun. Největším vývozním partnerem ČR bylo loni Německo, druhé místo patřilo Slovensku, třetí Polsku, vyplývá z údajů ministerstva průmyslu a obchodu.

Související

Více souvisejících

dovoz a vývoz

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

Aktualizováno včera

Aktualizováno včera

Barbora Krejčíková

Nejcennější titul míří opět do Česka. Barbora Krejčíková vyhrála Wimbledon

Česká tenistka Barbora Krejčíková završila svou cestu za snem tím nejlepším možným momentem, jakým mohla. Vítězstvím ve finále nad Italkou Jasmine Paoliniovou ve třech setech 6:2, 2:6 a 6:4 a zvednutím slavné trofeje v podobě talíře nad hlavu. Navázala tak nejen na loňskou českou vítězku tohoto slavného tenisového turnaje Markétu Vondroušovou, anebo také Petru Kvitovou, ale především pak na svou někdejší trenérku a mentorku a bývalou legendární hráčku Janu Novotnou.

včera

včera

Joe Biden a Volodymyr Zelenskyj

Zelenskyj okomentoval omyl Bidena, který ho představil jako Putina

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj se rychle přenesl přes další z řady trapasů amerického prezidenta Joea Bidena, který se týkal jeho osoby. Biden jej totiž omylem označil za šéfa Kremlu Vladimira Putina. Zelenskyj dnes uvedl, že na zmíněný omyl již zapomněl.

Aktualizováno včera

Ukrajinští vojáci brání svou zemi před ruskými agresory.

Jak blízko jsme k válce? Stačí jen hodit vajgl na nesprávnou stranu barikády

Napětí mezi Ruskem a Západem by se dalo krájet; mnozí hovoří o nové studené válce, jiní o blížící se třetí světové válce. Jak málo ale může chybět k fatálnímu ozbrojenému konfliktu? Na to bychom už potřebovali věšteckou kouli. Rusko připravilo už tolik červených linií, že je nelze spočítat, a nikdo si nemůže být jistý tím, která bude tou poslední, co Moskvu k útoku skutečně vyprovokuje. 

včera

Důchody, ilustrační fotografie.

Důchody do konce roku 2024: Jurečka řekl, kolik teď dostává většina důchodců

Důchodci se v tomto týdnu dozvěděli, o kolik si polepší díky řádné lednové valorizaci od ledna 2025. Ještě několik měsíců ale budou penze vypláceny v současné výši. Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) v souvislosti s avizovaným navýšením prozradil, jak vysoký důchod momentálně pobírá většina důchodců. 

včera

včera

včera

včera

včera

Vladimir Putin

Putin zvýšil mnoha Rusům daně. Moskva potřebuje další peníze na válku

Rusko od ledna 2025 ve snaze zvýšit příjmy státního rozpočtu, který vyčerpává především probíhající válka na Ukrajině, zavádí progresivní daň z příjmu fyzických osob. Příslušný zákon v pátek podepsal prezident Vladimir Putin, informovala agentura TASS. V přepočtu má do ruské státní kasy připlout téměř dalších 30 miliard dolarů, napsal web France24. 

včera

Fotbal, ilustrační fotografie

Anglie řeší před finále Eura pikantní problém. Manželku a milenku obránce Kylea Walkera

Už v neděli večer je na programu velké finále fotbalového Eura v německém Berlíně mezi Španělskem a Anglií. Ani jeden z týmů před důležitým zápasem nechce dopustit jakýkoliv neklid ve své kabině a oba trenéři apelují na své svěřence, aby se soustředili jen a jen na finále. Jenže to byste ve svém týmu nemohli mít obránce a bouřliváka Kylea Walkera. Toho totiž do Berlína přijede manželka se čtyřmi dětmi i bývalá milenka, s níž má Walker pro změnu další dvě děti. Vedení anglické reprezentace tak proto povolalo ochranku za účelem toho, aby se obě ženy nesetkaly.

včera

včera

včera

včera

VIDEO: Alec Baldwin v slzách u soudu. Padlo překvapivé rozhodnutí

Nečekaně brzy a ve prospěch obžalovaného skončil soudní proces s hollywoodským hercem Alecem Baldwinem, který čelil obvinění z neúmyslného zabití kameramanky při natáčení westernu Rust. Soudkyně ze Santa Fe ve státě Nové Mexiko zamítla obžalobu kvůli pochybení policie a prokuratury při zacházení s důkazy. Informovala o tom agentura AP, která rozhodnutí označila za "náhlé a překvapivé".

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy