Uzavření hranic na dva roky by Česko zničilo, bojí se prodejci

Uzavření hranic a omezení cestování na rok či dva by bylo podle prodejců jazykových pobytů v zahraničí i cestovních kanceláří pro tuzemské podnikatele nejen v cestovním ruchu likvidační. Na možnost dlouhodobějších restrikcí v cestování do zahraničí upozornil v neděli náměstek ministra zdravotnictví a šéf Ústředního krizového štábu Roman Prymula.

Přidejte svůj názor 5 komentářů

Kvůli koronaviru se na státní hranice vrátily kontroly
doporučujeme

Podle některých oslovených prodejců by se Prymula měl za tento výrok omluvit, neboť mimo jiné způsobil nárůst storen letních i podzimních zájezdů. Vyplývá to z dnešní ankety ČTK mezi cestovními kancelářemi, agenturami a prodejci jazykových pobytů.

Jednatel agentury Bavard Languages Jiří Brázda si uzavření hranic na rok nebo dva nedovede představit. "Znamenalo by to de facto konec veškerého cestovního ruchu, ať už směrem do ČR nebo ven. Přibližně 300.000 lidí by přišlo o zaměstnání čistě z oboru cestovního ruchu. O návazných službách, gastronomii apod. ani nemluvě. To se domnívám, že je neúnosné i z hlediska státu," řekl Brázda. Prymulovo vyjádření a jeho interpretaci v některých médiích považuje za velmi nešťastné.

Omezení zahraničních cest by podle PR manažerky Student Agency Alžběty Nečasové mělo trvat jen nezbytně nutnou dobu. "Jsme malá země závislá na exportní ekonomice, cestovním ruchu a dalším. Cílem nás všech by v současnosti mělo být epidemii dostat pod kontrolu, zastavit a následně nastartovat v co nejkratším čase ,běžné´ fungování naší ekonomiky, kterou si bez cestování nedokážeme příliš představit," uvedla.

Ředitel portálu dovolena.cz Petr Komárek upozornil, že výrok Prymuly způsobil paniku. "Nejen my, ale téměř všechny CK, jsme od té chvíle zaznamenali nárůst storen zájezdů i na pozdější termíny," řekl. Více dotazů na letní a podzimní zájezdy včetně požadavků na storno eviduje i cestovní agentura Invia. "Nechci spekulovat, čím to bylo způsobeno. Stále věřím, že situace nakonec nebude tak zlá a doporučuji lidem využít vouchery, které CK nabízejí," doplnila mluvčí Invie Andrea Řezníčková.

"Pan náměstek Prymula je skvělý odborník, ale otřesný politik.(...)Je taky plukovník, absolvent vojenské školy. Hlavně byste se měl omluvit, pane plukovníku, i když vím, že tohle vojáci nedělají," uvedl ředitel CK Intact - studium v zahraničí Karel Klusák.

Prymula v neděli zároveň uvedl, že pokud na konci března bude méně než 8500 nakažených, v dalších deseti dnech bude v ČR možné uvolňovat vyhlášená opatření. Rozvolňování omezení by měla umožnit tzv. chytrá karanténa, kterou hodlá ministerstvo zdravotnictví zavést po Velikonocích.

Loading...
Vstupte do diskuze (5)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

ČOI: V případě nouzového stavu neplatí zákaz prodeje o svátcích

03.04.2020 17:01 Aktualizováno Pokud by na Velikonoční pondělí platil nouzový stav, budou moci být otevřené i prodejny nad 200…

Zelené pivo letos Češi ochutnají později, bude na oslavu prvního dne…

03.04.2020 15:52 Zelené pivo určené k čepování v restauracích na Zelený čtvrtek letos lidé ochutnají se zpožděním.…

Kdy a jak bude uvolňována karanténa? Svaz průmyslu chce od vlády jasný plán

03.04.2020 15:41 Svaz průmyslu a dopravy (SP ČR) vyzývá vládu, aby do Velikonoc přišla s jasným plánem, jak a s…

Podnikatelé mají nárok na odškodnění. Navzdory vládnímu triku, tvrdí…

03.04.2020 15:00 Podnikatelé, které poškodil zákaz maloobchodního prodeje, mají právo na náhradu škody podle…

Související:

Právě se děje

Další zprávy