Vánoční horečka stoupá. Obchody hlásí za třetí adventní víkend rekordní tržby

Tržby obchodníků ve třetím adventním víkendu vzrostly oproti loňsku až dvojnásobně. Češi kupovali hračky, spodní prádlo, potřeby pro zvířata i mince z drahých kovů. Kromě dárků je stále zájem o vánoční dekorace a stromky. V potravinách lidé shánějí zboží na pečení, kupují už i hotové cukroví a vánočky. Vyplývá to z ankety ČTK mezi prodejci.

Internetový prodejce Mall.cz za třetí adventní víkend evidoval trojnásobný nárůst prodejů oproti běžným sobotám a nedělím. Podle mluvčí e-shopu Pavly Hobíkové dárky a dekorace začali shánět už i lidé, kteří nákupy odkládají na poslední chvíli. Nejprodávanější kategorií tohoto víkendu byly podle ní hračky, dále bílé spotřebiče do domácnosti a sportovní vybavení. "Do výběru dárků se letos promítá nejistota Čechů ohledně dalšího vývoje pandemie. Snaží se doma zabavit sebe i své děti, udržovat se fit a pořizují spotřebiče, které jim nějakým způsobem pobyt doma zpříjemní a taky usnadní," řekla Hobíková.

O víkendu vzrostly také prodeje zlata a stříbra, meziročně více než dvojnásobně. Lidé častěji zlato kupují on-line. "Znatelně více lidí si nechává doručit slitky a mince poštou. Zájem je tak velký, že jsme museli rozšířit dodavatelskou síť, abychom pokryli všechny objednávky," uvedl předseda představenstva Golden Gate CZ Libor Brůna. Hitem letošních Vánoc jsou podle něj stříbrné mince s motivem Sněžky a Orla skalního ze série České hory. Opakuje se každoroční zájem o lunární sérii.

E-shop se spodním prádlem Astratex tento víkend zaznamenal tržby meziročně o zhruba 80 procent vyšší. Podle ředitele marketingu společnosti Karola Guláše je největší zájem o župany, noční košile či prádlo pro muže. "Tyto kategorie vzrostly během adventu meziročně až trojnásobně," uvedl. Astratex podle něj eviduje také velký počet nových zákazníků, v listopadu jich oproti loňsku přibylo téměř 100 procent.

Obrovský zájem sledoval také řetězec s potřebami pro zvířata PetCenter. Podle jeho ředitele Víta Bukvice zaměstnanci museli v prodejnách několikrát denně doplňovat zásoby. "Tržby jsou díky tomu ve srovnání s loňským adventním víkendem zhruba o třicet procent vyšší," řekl. Lidé podle něj nejvíce nakupovali zimní vybavení pro psy a kočky, hračky, krmiva a také prémiové pamlsky a krmiva. Průměrná útrata na zákazníka byla oproti běžnému stavu vyšší zhruba o patnáct procent, dodal.

Na portálu Slevomat podle jeho ředitele Ladislava Veselého lidé v posledním týdnu nejvíce pořizovali fotoprodukty, tedy knihy, kalendáře, obrazy a další předměty s tiskem vlastních fotografií. Skokově podle něj vzrostla poptávka po dárkových poukazech, nejčastěji na wellness pobyty či adrenalinové zážitky.

Obrat hypermarketů Globus byl tento víkend srovnatelný se stejným obdobím v loňskem roce, řekla mluvčí společnosti Lutfia Volfová. Zákazníci podle ní ve velkém nakupovali hračky a dárkové zboží. Pořizovali suroviny na pečení i první vánoční cukroví.

Češi mohli po vládních restrikcí druhý víkend nakupovat ve všech obchodních centrech i obchodech. Platí v nich omezení 15 metrů čtverečních na jednoho zákazníka. Kamenné obchody by měly fungovat i v případě změny stupně rizika systému PES z dosavadního třetího a přísnější čtvrtý. Vláda o tom bude jednat v pondělí.

Související

Vánoční trhy v Praze Komentář

Vánoční nákupní horečka se blíží. A není to jedno, když Česko boduje ve světové konkurenci?

Možná, že máte také a svém „smártfounu“ či pracovním počítači nastavený automatický odpočet dnů, které zbývají do letošních Vánoc. A pokud jste si ještě nevšimly, letos tak nějak možná „pomaleji“ se rozjíždějící reklamní kampaně na vánoční nákupy, pak vězte, že ani ne za padesát dní je to tu. Dozajista je tu tak doba, kdy se začne objevovat řada tradičních přehledů, rozvah a analýz o tom, kolik lidé nejen v Česku utratí za dárky. Tak jaké to letos bude?

Více souvisejících

Vánoce Obchody e-shopy Mall.cz globus

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

George Santos, člen Sněmovny reprezentantů USA

Republikán Santos končí v Kongresu. Podváděl v životopisu i kampani

V pátek rozhodla Americká Sněmovna reprezentantů o zbavení mandátu svého republikánského člena George Santose. Santos, který sloužil méně než rok, byl zapleten do skandálu spojeného s klamáním voličů a dárců během své volební kampaně. Dvoutřetinová většina zákonodárců hlasovala pro jeho vyloučení. Toto rozhodnutí následovalo po zprávě sněmovního etického výboru, která ukázala, že tým Santose zneužíval volební příspěvky na osobní výdaje. Santos, politik zastupující stát New York, se tak stal šestým vyloučeným členem v historii sněmovny.

včera

Policie SR, ilustrační fotografie

Slovenští dopravci blokují hranici s Ukrajinou, chtějí konec unijní dohody

Slovenští autodopravci v pátek odpoledne zablokovali přechod Vyšné Nemecké - Užhorod na hranici s Ukrajinou. Protestují tak proti zrušení povolenek pro ukrajinské dopravce v EU. Omezení má trvat do odvolání, v pondělí se dopravci rozhodnou o dalším postupu podle výsledků jednání evropských ministrů dopravy v Bruselu. 

včera

Jiří Bartoška, ředitel mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech

Jiří Bartoška opět bojuje s rakovinou

Jiří Bartoška je známý český herec a prezident karlovarského filmového festivalu. Nyní obdržel od lékařů nejhorší možnou zprávu - znovu bojuje s agresivní formou rakoviny, po mnoha letech.

včera

Zbyněk Stanjura

Vláda řeší s podnikateli ceny energií, regulovaná složka totiž výrazně vzroste

Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) a ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (STAN) se setkali se šéfy Svazu průmyslu a dopravy a Hospodářské komory Janem Rafajem a Zdeňkem Zajíčkem, aby projednali cílenou vládní pomoc s cenami energií pro firmy z energeticky nejvíce náročných odvětví. Navázali tak na jednání s premiérem Petrem Fialou z konce října. Výsledkem je dohoda, že vláda do poloviny prosince najde a představí řešení, které zmírní dopady oznámeného navýšení regulované složky ceny elektřiny ERÚ na tyto společnosti.

včera

včera

včera

včera

Smog

COP28: Na počasí má vliv i to, co jíme. Lídři žádají omezení či vyřazení fosilních paliv i změnu potravinářství

Účastníci klimatické konference COP28 v Dubaji se v pátek v prvním návrhu dohodli na krocích v oblasti ochrany klimatu. Žádají omezení nebo úplné vyřazení používání fosilních paliv. V jednáních se již projevily názorové rozdíly, neboť návrh Británie a Singapuru zahrnující jejich postupné vyřazení či omezení vyvolává spory. Světoví lídři na konferenci podepsali deklaraci o transformaci potravinových systémů, vůbec první rezoluci, která přímo řeší vztah mezi tím, co jíme, a měnícím se klimatem, uvedl The Guardian.

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

Volební štáb hnutí ANO

Volby by ovládlo Babišovo ANO, získalo by přes třetinu hlasů, ukázal průzkum

V říjnových parlamentních volbách by hnutí ANO vyhrálo s 35 procenty hlasů, což představuje zlepšení o jeden procentní bod ve srovnání se zářijovým průzkumem. Druhé místo by patřilo ODS s 13,5 procenty, zatímco třetí příčku obsadilo hnutí SPD s 10,5 procenty. ODS by si polepšila o půl procentního bodu a SPD o jedno procento.

včera

Dezinformátor Čermák si začne odpykávat trest. Poláci ho v pondělí předají Čechům

Českým orgánům by měl být v příštím týdnu předán dezinformátor Tomáš Čermák, jehož v listopadu na základě poznatků od českých kolegů zadržela polská policie. Čermák si má odsedět pět a půl roku za propagaci terorismu. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy